Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Smartfony

rozwiń
Strona główna Smartfony News Pierwsza stabilizacja matrycy w smartfonach

Naprawdę mechaniczna. Zaprezentowana przez OPPO.

Pierwsza stabilizacja matrycy w smartfonach

W przypadku aparatów z wymienną optyką system stabilizacji matrycy to bardzo skuteczne i wygodne rozwiązanie. Ale czy ma to sens w przypadku smartfonów?

 

Mechaniczna stabilizacja matrycy aparatu (lub modułu fotograficznego wbudowanego np. w smartfona) ma trzy przewagi nad stabilizacją optyczną. Po pierwsze, działa z każdym obiektywem, który do takiego aparatu podłączymy, ale oczywiście jest to zaleta tylko w przypadku aparatów z wymiennymi obiektywami. Po drugie, w wielu przypadkach (np. bezlusterkowce firmy Olympus) działa niesamowicie wręcz skutecznie. Po trzecie wreszcie, obiektywy bez systemu stabilizacji optycznej mogą być mniejsze, krótsze, co przekłada się na grubość całego modułu foto wbudowanego w smartfona.

 

Pierwsza z zalet raczej nie za bardzo dotyczyć będzie smartfonów produkowanych przez firmę OPPO, która zaprezentowała właśnie pierwszy system mechanicznej stabilizacji obrazu w telefonach – SmartSensor. No chyba że chiński producent planuje jakąś niespodziankę w stylu dedykowanych, firmowych nakładek na obiektyw, np. szerokokątnej, tele albo rybie oko.

Pozostają zatem druga i trzecia zaleta. O tym, jak skuteczny jest system zaprezentowany przez OPPO, przekonamy się jednak dopiero podczas testów, ale już teraz Chińczycy zapewniają, że działa on znacznie precyzyjniej niż stabilizacja optyczna w obiektywach. Ta ostatnia ma według nich zapewniać precyzję ruchów na poziomie od 3 do 5 mikrometrów, natomiast stabilizacja matrycy opracowana przez OPPO – nawet 0,3 mikrometra. Przewyższa ona tym samym wymagania nawet małych matryc o wysokiej rozdzielczości, mocowanych współcześnie w smartfonach – najmniejsze piksele mają rozmiar ok. 1 mikrometra.

OPPO zapewnia także, że nowy system stabilizacji reaguje w znacznie krótszym czasie – ok. 15 milisekund w porównaniu do co najmniej 50 milisekund w przypadku stabilizacji optycznej. Nie podano natomiast informacji, kiedy możemy spodziewać się debiutu technologii SmartSensor w urządzeniach, które realnie pojawią się na rynku.

Schemat działania stabilizacji optycznej:

Schemat działania stabilizacji matrycy opracowanej przez OPPO:

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 76.16.117.* 2016.02.27 15:42
Nic za darmo. Ta grubosc uzyskano kosztem eliminacji stabilizacji na osi ogniskowej aparatu. Lepszy rydz niz nic, ale bez testow trudno ocenic to rozwiazanie. Zreszta nikt nie powinien sie ludzic profesjonalnymi wynikami z kamery telefonu - za wiele pikseli, za slaba optyka.
Gość IP: 5.172.252.* 2016.02.28 07:30
Już teraz montowane w smartfony matryce Sony przewyższają jakością nie jeden masowo produkowany kompakt a z biegiem lat może i wyprze całkowicie inne formy urządzeń typowo produkowanych do tych celów.
Gość IP: 83.21.221.* 2016.02.28 11:05
@Gość IP: 5.172.252.* 2016.02.28 07:30
Może i matryce są lepsze, ale optyka nie nadąża z jakością od lat, do selfików i fotek towaru, dokumentów, itp spokojnie wystarcza matryca 8-ka , byle kompakt za 600-700 zł zrobi lepsze zdjęcia gór, krajobrazów i w znacznie gorszych warunkach oświetleniowych niż dowolny telefon.
Może kiedyś coś się poprawi, teraz mamy technologiczną blokadę płaski telefon z malutkim "oczkiem" i ogromne rozdzielczości coraz mniejszych matryc, marketing swoje, a fizyka ma jakieś prawa ;)
Gość IP: 87.113.80.* 2016.02.28 23:24
Wydaje mi sie to byc mega awaryjne

Pamietajmy jak smartphone jest narazony na wstrzasy
acomp
acomp 2016.02.29 14:08
Zgadzam się z Gość IP: 83.21.221.* co do jakości zdjęć wykonywanych przez telefony i aparaty fotograficzne
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 27.02.2016
Tagi producenckie: oppo
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6666

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Case Logic (VNCI118) Case Logic (VNCI118)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo Ideapad 310-15 (80SM0159PB_8G1THD) Lenovo Ideapad 310-15 (80SM0159PB_8G1THD)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sennheiser HD 215 II Sennheiser HD 215 II
Dostępny w 21 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bard Geniusz Wersja Familijna Bard Geniusz Wersja Familijna
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu