Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Smartfony

rozwiń
Strona główna Smartfony News Tysiące iPhone'ów 6 zamieniły się w śmieci

Error 53 kompletnie niszczy smartfony Apple, zmieniając je w bezużyteczne przyciski do papieru.

Tysiące iPhone'ów 6 zamieniły się w śmieci

Albo jest to efekt bardzo brzydkiego zagrania ze strony firmy Apple, albo jest to efekt trochę brzydkiego zagrania ze strony firmy Apple. Tak czy siak, sprawa jest wyjątkowo przykra.

Jeśli jesteś (nie)szczęśliwym posiadaczem iPhone'a 6 lub 6 Plus i twój smartfon przestał działać po tym, jak oddałeś go do reperacji w niezależnym serwisie, to nie mamy dla Ciebie dobrej informacji. Twój telefon to już trup, a zapisane na nim zdjęcia czy dane zostały bezpowrotnie utracone – o ile zainstalowałeś na nim najnowszą wersję systemu iOS 9.

Wszystko za sprawą błędu "Error 53", który pojawia się właśnie w takich sytuacjach. Żeby była zupełna jasność – odbieramy z serwisu naprawiony, działający telefon, a błąd pojawia się dopiero po aktualizacji oprogramowania. Oprogramowania, które między innymi sprawdza, czy "na pokładzie" iPhone'a znajdują się oryginalne części, z którymi wyszedł z fabryki. Jeśli ich nie znajduje (bo w czasie naprawy zostały wymienione), urządzenie jest totalnie blokowane.

Jak tłumaczy się Apple? Oczywiście chodzi o Wasze dobro! I bezpieczeństwo! Dane w smartfonie chronione są poprzez wbudowany czytnik linii papilarnych, który jest z kolei połączony z odpowiednimi podzespołami wewnątrz urządzenia, oraz oczywiście z przechowywanymi danymi umożliwiającymi rozpoznanie odcisku palca użytkownika. Jeśli to połączenie zostaje w jakiś sposób zakłócone, odbierane jest to jako sygnał zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, więc na wszelki wypadek Wasz iPhone czym prędzej popełnia sepuku. I żeby była jasność – ta sytuacja nie dotyczy tylko napraw związanych z Touch ID, ale także chociażby z wymienianiem uszkodzonego ekranu czy innymi ingerencjami polegającymi na użyciu części nowych podzespołów.

Jak to tłumaczą użytkownicy? Ci łagodniej nastawieni mają tylko pretensje do Apple o to, że nie poinformowało, nie uprzedziło odpowiednio wcześniej, że sytuacje związane z Error 53 mogą mieć miejsce, jeśli skorzystamy z niezależnego serwisu napraw telefonów. Ci bardziej wkurzeni mówią wprost, że Apple tym niezbyt czystym zagraniem chce przekonać użytkowników swoich urządzeń do korzystania wyłącznie z własnych punktów serwisowych.

Gość IP: 83.26.77.* 2016.02.06 10:38
I bardzo dobrze, po to kupujesz iPhone, żeby naprawiać go w Apple, a nie w jakimś syfie.
Gość IP: 217.144.222.* 2016.02.06 10:51
naprawa naprawą, ale kiedy ktoś CI ukradnie telefon i będzie chciał go odblokować i wymienić jakąś część, żeby osiągnać ten cel - nie uda się mu to :)
Gość IP: 87.114.109.* 2016.02.06 11:52
To niedokońca prawda. Sprawa dotyczy tylko i wyłącznie ID Touch button który jest sparowany z płytą główną i jeśli w jakiś sposób ten button ulegnie uszkodeniu lub zaginie wtedy telefon jest bezużeteczny :) Tak więc nawet jeśli oddajemy telefon do serwisu ze stłuczonym ekranem to na 99% technik przełoży ten button do nowego ekranu.
Gość IP: 146.200.216.* 2016.02.06 12:09
Jako uzytkownik iPhone - jesli ktos mi go skradnie i bedzie kombinowal cos przy czyniku lini papilarnych - DOMAGAM SIE od Apple by wlasnie tak sie stalo!!!

I uj mnie obchodzi ze jakis mahmud nie potrafi tego obejsc - i CALE SZCZESCIE!

P.S. Dlaczego NIKT inny nie doszukuje sie teorii spiskowej iz np. Apple nie robi tego samego z ZADNA INNA CZESCIA iPhone czy to iPad czy iPod?!?!?! NO??!!
tkulas
tkulas 2016.02.06 12:16
@Gość IP: 87.114.109.*
Z tego, co ja rozumiem na podstawie cytatu pochodzącego bezpośrednio od rzecznik prasowej Apple, nie masz racji. Cytat:
When an iPhone is serviced by an unauthorised repair provider, faulty screens or other invalid components that affect the touch ID sensor could cause the check to fail if the pairing cannot be validated. With a subsequent update or restore, additional security checks result in an ‘error 53’ being displayed … If a customer encounters an unrecoverable error 53, we recommend contacting Apple support.
Wymiana ekranu lub innych popsutych części może mieć wpływ na działanie czujnika Touch ID i wykrycie błędu, powodujące error 53 i blokadę.
jakub_1986
jakub_1986 2016.02.06 12:37
Ciekawy sposób na bardzo drogi przycisk do papieru. Apple powinno skupować te zepsute smartfony i potem sprzedawać je jako przyciski do papieru po 3000 zł za sztukę.
waciak1973
waciak1973 2016.02.06 12:40
Sam mam Iphone 6 ale to co piszą inni użytkownicy tych urządzeń to jakaś bzdura. Taka sama jak to co pisze Apple, że to dla mojego bezpieczeństwa.
Tym którzy się ze mną nie zgadzają należy zabronić naprawiania ich aut poza autoryzowanymi serwisami, a każda taka nieautoryzowana naprawa powinna skutkować rozwaleniem silnika, skrzyni biegów. Wszystko oczywiście w ramach bezpieczeństwa.
Wg mnie nowy posiadacz telefonu powinien móc taką ochronę jednorazowo sam włączyć i zostać poinformowany o wszelakich konsekwencjach, a nie być narażonym i zaskakiwanym po fakcie.
Gość IP: 146.200.216.* 2016.02.06 13:58
ok - zajelo mi to jakos 5 sekund (wolno pisze) znalezienie OBEJSCIA tego problemu w Google
Gość IP: 62.122.239.* 2016.02.06 15:03
Czy Redakcja sprawdziła, co zrobi autoryzowany serwis Apple z tym problemem? Może odblokuje telefon, zaraz po sprawdzeniu czy nie był kradziony i czy części zamienne nie pochodziły z kradzionego egzemplarza? Sądzę, że uczciwy posiadacz iPhona nie ma powodu do obaw ;)
Gość IP: 87.207.77.* 2016.02.06 15:38
Gość z IP 146.200.216.* o 2016.02.06 13:58 napisał:
"ok - zajelo mi to jakos 5 sekund (wolno pisze) znalezienie OBEJSCIA tego problemu w Google"

Wygląda na to, że zabrakło ci tych sekund, by przeczytać te znalezione strony. Błąd 53 może być naprawialny tylko gdy zgłosi go iTunes z powodu problematycznej instalacji lub błędu sterowników. Wtedy owszem obejścia są.
Jeśli wynika z problemu z przyciskiem ID Touch, to jedyny skuteczny sposób to podłączenie starego oryginalnego przycisku (tego egzemplarza, który był fabrycznie w tym telefonie).
W sieci jest trochę historii osób, które były zmuszone naprawić sprzęt gdzieś w krajach, gdzie brak serwisów Apple, i teraz serwis Apple rozkłada bezradnie ręce.

Myślę jednak, że wkrótce ruszy akcja z pozwem zbiorowym, bo Apple nie ostrzegło ludzi o problemie (wg narzucanej umowy nieautoryzowana naprawa grozi tylko utratą gwarancji).
W UE z kolei przyczepi się do tego Komisja Europejska.
Gość IP: 87.207.77.* 2016.02.06 15:55
http://www.dailydot.com/technology/what-is-error-53-iphone/
Gość IP: 89.161.92.* 2016.02.06 16:34
W USA pewnie zaraz będzie pozew zbiorowy za zatajenie informacji, utratę danych, itd. Grube miliony odszkodowania dla osób. Tam przecież nawet pozwy są za oblanie się gorącą kawą na której nie było informacji, że jest gorąca.
A u nas nie dość że jabłuszko pewnie każe się w dolną część pleców pocałować to ludzie i tak jeszcze będą się cieszyć jacy to nie są bezpieczni - telefon zamienia się w złom podczas kradzieży czy też wymianie jakiegoś elementu.
Swoją drogą ciekawe czy telefony zamieniają się również w złom po wymianie baterii :)
Gość IP: 82.177.224.* 2016.02.06 16:35
Nigdy nie kupię Iphone'a. To najgorszy złom jaki istnieje na rynku.
Gość IP: 82.36.129.* 2016.02.06 16:40
"Tysiące iPhone'ów 6 zamieniły się w śmieci"

To jest wiadome odkąd wydano pierwszego iPhone
Gość IP: 5.174.124.* 2016.02.06 18:45
Niech żyje komercja :-DDDD
Gość IP: 77.253.240.* 2016.02.06 19:47
Mnie to zupełnie zniechęciło do kupna produktów Apple'a. Szkoda.
Gość IP: 83.29.37.* 2016.02.06 20:57
Nie jestem fanem Apple, ale popieram skuteczność zabezpieczeń. Po to są, aby zadziałały.
Gość IP: 89.228.100.* 2016.02.06 22:15
Szybko wypadną z gry spłacający kredyt na ukochane urządzenie (kaski zabraknie na serwis), skończy się podszywanie i udawanie :)
jack78
jack78 2016.02.06 23:39
A mnie się podoba.
Apple karze za korzystanie z nieautoryzowanych serwisów, a apple-fani twierdzą że tak powinno być, bo to dla ich bezpieczeństwa. Czyli jedni wykorzystują naiwności drugich, a Ci drudzy tak zaślepieni udają że się nic nie stało. Albo wstyd im się przyznać ze dali się naciągnąć na zabawkę wartą 500zł, wydając na nią 3k zł.
romil
romil 2016.02.07 00:29
Najfajniejsze jest to czego nikt jakoś nie zauważył.
Telefon po ingerencji w jego wnętrzu działa, a przestaje dopiero po aktualizacji. Tak więc złodziej ma nieograniczony dostęp do twoich danych, zdjęć i kontaktów. A że telefon potem się zepsuje to co ci za różnica. Zdjęcia twojej roznegliżowanej panny i tak będą już internecie, a może i numery kont bankowych u złodzieja.
Ochrona użytkownika byłaby skuteczna tylko gdyby telefon po ingerencji się nie uruchomił. A tak to jest tylko ochrona interesów Apple.
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 06.02.2016
Tagi producenckie: apple
Tagi modelu: iphone 6, iphone 6 plus
ŹRÓDŁO: theguardian.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 36772
CENEO Kup Najtaniej
Hama 16GB microSDHC (00108085) Hama 16GB microSDHC (00108085)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Giotek EX-05 (PS3/Xbox 360) Giotek EX-05 (PS3/Xbox 360)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BOSCH TWK 7607 BOSCH TWK 7607
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Intersoft ArCADia-TERMO PRO 5.0 Intersoft ArCADia-TERMO PRO 5.0
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu