Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Konferencje, pokazy CHIP: Microsoftu oferta dla programistów

Microsoft Build on Tour Warsaw 2017

CHIP: Microsoftu oferta dla programistów

Hala zakładów autobusowych to miejsce, w którym trudno spodziewać się najnowocześniejszych komputerów, chmur danych i sztucznej inteligencji. A jednak. Właśnie w tym miejscu Microsoft zorganizował polską część trasy Build on Tour 2017.

 

Szybkie testy aplikacji mobilnej? Wystarczy zeskanować jeden kod QR. (fot. Wintermute / CHIP)
Szybkie testy aplikacji mobilnej? Wystarczy zeskanować jeden kod QR. (fot. Wintermute / CHIP)

Zacznijmy od najważniejszej informacji. Na warszawskiej konferencji Microsoft nie pokazał niczego nowego, a ściślej: niczego, czego wcześniej nie zaprezentowano podczas majowej konferencji MS Build 2017 w Seattle. Nic nowego nie znaczy jednak nic ciekawego. Dla wielu uczestników była to okazja do przyjrzenia się bliżej technologiom Microsoftu. W końcu do Warszawy można dotrzeć łatwiej i taniej niż do Seattle.

Microsoft dla wielu osób kojarzy się głównie jako producent systemu Windows. Tymczasem na warszawskiej konferencji temu systemowi operacyjnemu poświęcono... jeden slajd. Oczywiście fraza Windows przewijała się również w wielu innych tematach, ale zawsze stanowiła jedynie tło. Windows to dla Microsoftu jedna z wielu platform systemowych, na których może działać oprogramowanie. Na pierwszym planie byli programiści, przeznaczone dla nich narzędzia, sztuczna inteligencja, usługi kognitywne i oczywiście wszechobecna chmura Azure.

Skoro nie Windows, to co? Paradoksalnie znacznie więcej uwagi poświęcono innym systemom operacyjnym. Microsoft daje jasny przekaz - Windows to nasz system, ale tworzymy rozwiązania przeznaczone dla wszystkich. Na programistów czekają w Azure gotowe kontenery z różnymi odmianami Linuksa, usługi kognitywne, gotowe rozwiązania bazodanowe i mnóstwo różnorodnych interfejsów programowania (API). Choć eksperyment o nazwie "mobilny Windows" można uznać dziś za nieszczególnie udany, to Microsoft wykazał się tu zdroworozsądkowym podejściem. Skoro ktoś chce tworzyć aplikacje, to należy mu to ułatwić, dostarczając odpowiednich narzędzi, bibliotek oraz usług, z których tworzone oprogramowanie będzie korzystać. A czy finalnie aplikacja będzie dla Androida, Windows, iOS, Linuksa, webowa czy jakakolwiek inna - to kwestia drugorzędna.

 

Aplikacja rozumiejąca mowę, czytająca emocje, tłumacząca? Nic trudnego - gotowe usługi kognitywne czekają (fot. Wintermute / CHIP)
Aplikacja rozumiejąca mowę, czytająca emocje, tłumacząca? Nic trudnego - gotowe usługi kognitywne czekają (fot. Wintermute / CHIP)

Najbardziej rewolucyjną zmianą w tworzeniu oprogramowania jest sztuczna inteligencja. Nie w potocznie rozumianym sensie kojarzonym raczej z fantastyką naukową, lecz w kontekście usług kognitywnych oraz algorytmów maszynowego uczenia udostępnianych twórcom aplikacji. Jeszcze kilka lat temu programista, który chciał by jego aplikacja "rozumiała" ludzką mowę musiał wykonać gigantyczną pracę polegającą na zaimplementowaniu w kodzie programu całego silnika "rozumienia" mowy. W efekcie najczęściej po prostu tego nie robiono. Dziś Microsoft proponuje programistom gotowe usługi kognitywne, takie jak m.in. analiza obrazu, rozpoznawanie twarzy, emocji, automatyczna moderacja treści (dowolnego typu, nie tylko tekst, ale i dźwięk, grafika, wideo itd.), automatyczne indeksowanie dowolnego typu danych, analiza językowa, tłumaczenie, analiza tekstu, rozpoznawanie mowy, automatyczne mówienie (przez komputer) i wiele wiele więcej.

Napisanie dziś aplikacji, która może "rozmawiać" z użytkownikiem, rozpoznawać emocje czy wyszukiwać zdjęcia rudych kotów w internecie jest tylko trochę trudniejsze od słynnego "Hello World".

 

Konferencja dla programistów, ale była też okazja wypróbować gogle HoloLens i inne urządzenia Microsoftu (fot. Wintermute / CHIP)
Konferencja dla programistów, ale była też okazja wypróbować gogle HoloLens i inne urządzenia Microsoftu (fot. Wintermute / CHIP)

Microsoft Build on Tour to seria prezentacji promujących coroczną konferencję programistyczną organizowaną przez software'owego potentata, ale w niecodziennej scenerii, obok zabytkowych autobusów komunikacji miejskiej można było znaleźć, dotknąć i chwilę poużywać najnowszych sprzętów Microsoft: gogli HoloLens, komputera Surface Studio, czy całej serii Surface, Surface Pro oraz Surface Laptop. Dla maniaków gamingu nie zabrakło konsol Xbox we wszelkich odmianach.

Dodaj komentarz 3 komentarze
Gość IP: 79.189.52.* 2017.06.20 15:24
I co, znowu wymyślili kolejny język programowania dla pseudo programistów co podniecają się jakimiś egzotycznymi językami programowania. ~Programista
Gość IP: 94.254.190.* 2017.06.20 23:42
@Gość IP: 79.189.52.* 2017.06.20 15:24
Z tym całym MS to jak z hemoroidami.
Samemu nie zobaczysz, a i znajomym wstyd się pochwalić.
Gość IP: 94.75.90.* 2017.06.21 12:24
Fajnie chłopcy się poklepaliście po pleckach a teraz... do piaskownicy.
A Ty... programista... z Ciebie to programista może i jest... ale pralek.
To co robi MS, ale i Google, to duże rzeczy, możecie tego nie ogarniać, ale po co hejtować?
AUTOR: wintermute
DODANO: 19.06.2017
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3238
CENEO KUP NAJTANIEJ
Babyliss Pro BAB3025E Babyliss Pro BAB3025E
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001) Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HiFiMan HM-801 HiFiMan HM-801
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Definitive Technology W7 Definitive Technology W7
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu