Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Notebooki

rozwiń
Strona główna Notebooki News Netbook w polskiej szkole... zamiast zeszytu!

Classmate PC

Netbook w polskiej szkole... zamiast zeszytu!

W Katowicach rusza program pilotażowy, dzięki któremu dwudziestu czterech uczniów będzie przez najbliższe 3 lata uczyło się na co dzień z wykorzystaniem komputerów Classmate PC.

Śląskie Kuratorium Oświaty oraz firma Intel ogłosiły pierwszy w Polsce projekt pilotażowy nauczania z wykorzystaniem zintegrowanego rozwiązania Classmate PC. Od początku kwietnia każdy z 24 uczniów z klasy III szkoły podstawowej im. Stanisława Ligonia zostanie wyposażony w specjalny netbook, który stanie się narzędziem w realizacji codziennego planu nauczania zintegrowanego. Wybrana klasa będzie uczestniczyła w projekcie przez najbliższe 3 lata.  

Projekt jest realizacją idei zintegrowania technologii informacyjnych  z procesem nauczania, poprzez zapewnienie  każdemu uczniowi komputera, dostępu do Internetu oraz nowoczesnych treści dydaktycznych w formie multimedialnej, jako narzędzia do nauki. Dostęp do nowych technologii na wczesnym etapie edukacyjnym, umiejętność korzystania z nich jako narzędzia do poszukiwania i pogłębiania wiedzy jest kluczowym elementem budowania społeczeństwa opartego na wiedzy. Pozwolą one wyrównywać szanse polskich uczniów względem ich rówieśników z krajów zachodnich, gdzie nauczanie przy pomocy komputerów staje się standardem.

Rozwiązanie, z którego korzysta śląska podstawówka składa się z 24 netbooków Classmate PC, notebooka dla nauczyciela, serwera szkolnego oraz oprogramowania  i infrastruktury sieci bezprzewodowej. Podczas codziennych zajęć nauczyciel za pomocą swojego notebooka i technologii bezprzewodowych ma pełną kontrolę nad tym w jaki sposób dzieci korzystają z komputerów. Oprócz specjalistycznego oprogramowania multimedialnego, do nauki wykorzystywane są zasoby Internetu. Dzięki komputerom i bezprzewodowej sieci dostępne stają się nowe sposoby sprawdzania wiedzy – jak szybkie zdalne quizy oraz natychmiastowa weryfikacja wyników.  Sprzęt do projektu, czyli 24 netbooki, notebook dla nauczyciela oraz serwer do przechowywania danych zapewniła firma Intel.

Netbooki ClassmatePC z technologią firmy Intel zostały specjalnie stworzone do celów edukacyjnych dla dzieci klas podstawowych. Zastosowano w nich ergonomiczne rozwiązania przystosowane dla dzieci w wieku – 6 – 12 lat. Odpowiednio zwymiarowana klawiatura odporna na zalanie, dostęp do sieci bezprzewodowej i dodatkowo wzmocniona obudowa odporna na upadek, skutecznie sprawdzają się w wymagających szkolnych warunkach. Bezprzewodowy dostęp do sieci i Internetu przygotowała firma Cisco, dydaktyczne oprogramowanie multimedialne do nauczania zintegrowanego oraz języków obcych dostarczyły firmy Young Digital Planet, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Longman. Systemy operacyjne i oprogramowanie biurowe zapewnił Microsoft, firma Verx zapewni tablice interaktywną.

W projekcie będzie uczestniczyć także 8 nauczycieli w tym 4  nauczania zintegrowanego oraz 4 nauczycieli języków obcych. Szkolenie w zakresie wykorzystania nowych narzędzi nauczania prowadzi Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej. Projekt będzie monitorowany przez Śląskie Kuratorium Oświaty, które na podstawie wyników oceni możliwości jego wdrożenia w szerszej skali.

Dodaj komentarz 11 komentarzy
Szemot
Szemot 2009.04.07 11:55
nauke na komputerach uważam za narawde wazna rzecz. mam tylko nadzieje, że nie zradykalizuje sięto i chcąc ograniczyć wydatki na oświate, ze nie zaproponuja za 30 lat np e-Learningu dla podstawówek, gimnazium oraz liceum bo to juz byłaby padaka z punktu widzenia psychologii społecznej i pewnie nie tylko.
wojtas_vip
wojtas_vip 2009.04.07 13:35
Bardzo dobrze! Tylko czy ktoś pomyślał jak kilka godzin dziennie w szkole przy komputerze, potem w domu wpłynie na wzrok tych dzieci?
bzz
bzz 2009.04.07 13:51
oszczednosci na papierze beda znaczne
kosty elektronicznych ksiazek tez o wiele mniejsze a wszelkie poprawki i aktualizacje dodawane na biezaco
tak samo z waga plecaka dziecka (jak bylem mlody moja matka byla przerazona waga mojego plecaka)
jest tam tez przycisk do proszenia o pomoc nauczyciela dyskretnie bez burzenia spokoju lekcji i narazania sie na uwagi innych uczniow
chociaz uwazam ze polski powinien byc przeprowadzany w calosci na papierze (moze oprocz podrecznika) bo pisac porzadnie sie nie naucza
Sewer
Sewer 2009.04.07 17:01
Ma to wiele zalet i wiele wad;)
apscrd
apscrd 2009.04.07 20:28
Jestem pod wrażeniem! Choć tutaj nie chodzi o jakieś tam intelowskie netbooki tylko o odpowiednie oprogramowanie, bo to jest prawdziwa sztuka. Poza tym, dziecko chodzące do szkoły z netbookiem w plecaku w polskich realiach musi chyba dostać ochroniarza :( Dodatkowa trochę mała skala eksperymentu. Ale projekt bardzo mi się podoba i będę trzymał kciuki za powodzenie.
M4r14N
M4r14N 2009.04.07 21:26
@Sewer Może jako specjalista wyjaśnisz nam, jakie zalety i wady dostrzegasz w tym rozwiązaniu?
@bzz Wyjąłeś mi to z ust. Te dzieciaki może i będą miały gorszy wzrok (jak pisał wojtas), ale na pewno ich kręgosłupy będą mniej zdeformowane niż u pozostałych uczniów... Nie wiem, co jest korzystniejsze, nie jestem lekarzem.
E-learning nie musi wyprzeć w całości klasycznej "budy", ale nie uciekniemy przed nim. Z pewnością taka jest przyszłość edukacji. I nie można mówić, że to właśnie nauczanie na odległość czy w ogóle nauczanie wspomagane przez IT podziała negatywnie na społeczne przystosowanie młodych ludzi. Większe spustoszenie w ich psychice robi spełniająca misję publiczną TVP programami w stylu "Jak oni skakają" i TVN (podobnymi).
Do redakcji: chętnie przeczytałbym długi artykuł na temat możliwości i kierunków rozwoju e-learningu i platform e-learningowych dostępnych w Polsce :) (do prowadzenia szkoleń i do nauki w szkołach).
PS. YDP dzisiaj robi sobie dobry PR :)
morman
morman 2009.04.08 08:14
Mała skala eksperymentu bo nie zostało napisane że te netbooki ufundował prywatny inwestor a nie ministerstwo edukacji
Gość IP: 77.254.136.* 2009.04.08 15:40
glupota i debilizm.... juz teraz dzieci borykaja sie z dysfunkcjami, a jezeli lekcje beda sie odbywac przy pomocy komputerow to wyksztalci sie nam narod, ktory nie potrafi jednego porzadnego zdania napisac przy uzyciu dlugopisu i kartki... po za tym nie chcialbym, zeby moje dziecko od malego siedzialo non stop przed komputerem - po sobie wiem, ze to uzaleznia i ma niebagatelny wplyw na rozwoj oraz na organizm, ktory ze zbiegiem czasu robi sie coraz slabszy... nie wspomne juz o znajomych, a raczej ich braku w przypadku siedzenia dziecka przy komputerze bez ograniczen i zdrowego rozsadku.
Gość IP: 77.242.227.* 2009.04.08 17:41
Brak nawyku czytania normalnych książek będzie bolesny. Ci, co nie czytają lądują na zmywakach
Gość IP: 212.76.37.* 2009.04.08 18:16
ważne żeby zmieniło się przede wszystkim podejście do nauki. co tym dzieciakom z komputerów jak będą i tak się musiały uczyć setek pierdół i rzeczy zupełnie nieprzydatnych? do czytania lektur nie potrzeba netbooków.
pracownie komputerowe są praktycznie we wszystkich szkołach, a poziom i kultura używania nowych technologii wcale nie wzrasta.
Gość IP: 157.25.136.* 2009.04.09 07:31
Koszmarny pomysł!! Jestem informatykiem i od ponad 20 lat pracuję (również) jako nauczyciel ucząc w średniej szkole informatyków. Mam też zajęcia z informatyki na wyższej uczelni i stwierdzam, że młodzi ludzie na prawdę przyzwoicie radzą sobie z wiedzą - nazwę to "powiązaną z komputerem" - natomiast zupełnie nie potrafią pisać, wysławiać się, precyzować swoich myśli!!! Stają się wtórnymi analfabetami z biegłą znajomością komputera!
Po takiej edukacji ... nie będą się potrafili nawet podpisać!!! Zacznijmy stosować złotą zasadę - co za dużo to niezdrowo. Przesada wiedzie do zguby. Nie zapominajmy o człowieczeństwie, którego młodzi są wyzbywani. Jak je całkiem utracą - staną się tylko ... podzespołem komputerowym.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 07.04.2009
Tagi producenckie: intel
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1673
CENEO Kup Najtaniej
AVEC Snap Czerwono-szaro-czarny (23901-090) AVEC Snap Czerwono-szaro-czarny (23901-090)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Walimex Unterwassergehäuse 40m, orange (17913) Walimex Unterwassergehäuse 40m, orange (17913)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Latitude E5250 (CA018LE5250BEMEA) Dell Latitude E5250 (CA018LE5250BEMEA)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ACER DLP P1320W (EY.JEF04.003) ACER DLP P1320W (EY.JEF04.003)
Dostępny w 30 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
A-Data CFast 4GB (ISC3E-004GF) A-Data CFast 4GB (ISC3E-004GF)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu