Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Notebooki

rozwiń
Strona główna Notebooki News Netbook w polskiej szkole... zamiast zeszytu!

Classmate PC

Netbook w polskiej szkole... zamiast zeszytu!

W Katowicach rusza program pilotażowy, dzięki któremu dwudziestu czterech uczniów będzie przez najbliższe 3 lata uczyło się na co dzień z wykorzystaniem komputerów Classmate PC.

Śląskie Kuratorium Oświaty oraz firma Intel ogłosiły pierwszy w Polsce projekt pilotażowy nauczania z wykorzystaniem zintegrowanego rozwiązania Classmate PC. Od początku kwietnia każdy z 24 uczniów z klasy III szkoły podstawowej im. Stanisława Ligonia zostanie wyposażony w specjalny netbook, który stanie się narzędziem w realizacji codziennego planu nauczania zintegrowanego. Wybrana klasa będzie uczestniczyła w projekcie przez najbliższe 3 lata.  

Projekt jest realizacją idei zintegrowania technologii informacyjnych  z procesem nauczania, poprzez zapewnienie  każdemu uczniowi komputera, dostępu do Internetu oraz nowoczesnych treści dydaktycznych w formie multimedialnej, jako narzędzia do nauki. Dostęp do nowych technologii na wczesnym etapie edukacyjnym, umiejętność korzystania z nich jako narzędzia do poszukiwania i pogłębiania wiedzy jest kluczowym elementem budowania społeczeństwa opartego na wiedzy. Pozwolą one wyrównywać szanse polskich uczniów względem ich rówieśników z krajów zachodnich, gdzie nauczanie przy pomocy komputerów staje się standardem.

Rozwiązanie, z którego korzysta śląska podstawówka składa się z 24 netbooków Classmate PC, notebooka dla nauczyciela, serwera szkolnego oraz oprogramowania  i infrastruktury sieci bezprzewodowej. Podczas codziennych zajęć nauczyciel za pomocą swojego notebooka i technologii bezprzewodowych ma pełną kontrolę nad tym w jaki sposób dzieci korzystają z komputerów. Oprócz specjalistycznego oprogramowania multimedialnego, do nauki wykorzystywane są zasoby Internetu. Dzięki komputerom i bezprzewodowej sieci dostępne stają się nowe sposoby sprawdzania wiedzy – jak szybkie zdalne quizy oraz natychmiastowa weryfikacja wyników.  Sprzęt do projektu, czyli 24 netbooki, notebook dla nauczyciela oraz serwer do przechowywania danych zapewniła firma Intel.

Netbooki ClassmatePC z technologią firmy Intel zostały specjalnie stworzone do celów edukacyjnych dla dzieci klas podstawowych. Zastosowano w nich ergonomiczne rozwiązania przystosowane dla dzieci w wieku – 6 – 12 lat. Odpowiednio zwymiarowana klawiatura odporna na zalanie, dostęp do sieci bezprzewodowej i dodatkowo wzmocniona obudowa odporna na upadek, skutecznie sprawdzają się w wymagających szkolnych warunkach. Bezprzewodowy dostęp do sieci i Internetu przygotowała firma Cisco, dydaktyczne oprogramowanie multimedialne do nauczania zintegrowanego oraz języków obcych dostarczyły firmy Young Digital Planet, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oraz Longman. Systemy operacyjne i oprogramowanie biurowe zapewnił Microsoft, firma Verx zapewni tablice interaktywną.

W projekcie będzie uczestniczyć także 8 nauczycieli w tym 4  nauczania zintegrowanego oraz 4 nauczycieli języków obcych. Szkolenie w zakresie wykorzystania nowych narzędzi nauczania prowadzi Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej. Projekt będzie monitorowany przez Śląskie Kuratorium Oświaty, które na podstawie wyników oceni możliwości jego wdrożenia w szerszej skali.

Dodaj komentarz 11 komentarzy
Szemot
Szemot 2009.04.07 11:55
nauke na komputerach uważam za narawde wazna rzecz. mam tylko nadzieje, że nie zradykalizuje sięto i chcąc ograniczyć wydatki na oświate, ze nie zaproponuja za 30 lat np e-Learningu dla podstawówek, gimnazium oraz liceum bo to juz byłaby padaka z punktu widzenia psychologii społecznej i pewnie nie tylko.
wojtas_vip
wojtas_vip 2009.04.07 13:35
Bardzo dobrze! Tylko czy ktoś pomyślał jak kilka godzin dziennie w szkole przy komputerze, potem w domu wpłynie na wzrok tych dzieci?
bzz
bzz 2009.04.07 13:51
oszczednosci na papierze beda znaczne
kosty elektronicznych ksiazek tez o wiele mniejsze a wszelkie poprawki i aktualizacje dodawane na biezaco
tak samo z waga plecaka dziecka (jak bylem mlody moja matka byla przerazona waga mojego plecaka)
jest tam tez przycisk do proszenia o pomoc nauczyciela dyskretnie bez burzenia spokoju lekcji i narazania sie na uwagi innych uczniow
chociaz uwazam ze polski powinien byc przeprowadzany w calosci na papierze (moze oprocz podrecznika) bo pisac porzadnie sie nie naucza
Sewer
Sewer 2009.04.07 17:01
Ma to wiele zalet i wiele wad;)
apscrd
apscrd 2009.04.07 20:28
Jestem pod wrażeniem! Choć tutaj nie chodzi o jakieś tam intelowskie netbooki tylko o odpowiednie oprogramowanie, bo to jest prawdziwa sztuka. Poza tym, dziecko chodzące do szkoły z netbookiem w plecaku w polskich realiach musi chyba dostać ochroniarza :( Dodatkowa trochę mała skala eksperymentu. Ale projekt bardzo mi się podoba i będę trzymał kciuki za powodzenie.
M4r14N
M4r14N 2009.04.07 21:26
@Sewer Może jako specjalista wyjaśnisz nam, jakie zalety i wady dostrzegasz w tym rozwiązaniu?
@bzz Wyjąłeś mi to z ust. Te dzieciaki może i będą miały gorszy wzrok (jak pisał wojtas), ale na pewno ich kręgosłupy będą mniej zdeformowane niż u pozostałych uczniów... Nie wiem, co jest korzystniejsze, nie jestem lekarzem.
E-learning nie musi wyprzeć w całości klasycznej "budy", ale nie uciekniemy przed nim. Z pewnością taka jest przyszłość edukacji. I nie można mówić, że to właśnie nauczanie na odległość czy w ogóle nauczanie wspomagane przez IT podziała negatywnie na społeczne przystosowanie młodych ludzi. Większe spustoszenie w ich psychice robi spełniająca misję publiczną TVP programami w stylu "Jak oni skakają" i TVN (podobnymi).
Do redakcji: chętnie przeczytałbym długi artykuł na temat możliwości i kierunków rozwoju e-learningu i platform e-learningowych dostępnych w Polsce :) (do prowadzenia szkoleń i do nauki w szkołach).
PS. YDP dzisiaj robi sobie dobry PR :)
morman
morman 2009.04.08 08:14
Mała skala eksperymentu bo nie zostało napisane że te netbooki ufundował prywatny inwestor a nie ministerstwo edukacji
Gość IP: 77.254.136.* 2009.04.08 15:40
glupota i debilizm.... juz teraz dzieci borykaja sie z dysfunkcjami, a jezeli lekcje beda sie odbywac przy pomocy komputerow to wyksztalci sie nam narod, ktory nie potrafi jednego porzadnego zdania napisac przy uzyciu dlugopisu i kartki... po za tym nie chcialbym, zeby moje dziecko od malego siedzialo non stop przed komputerem - po sobie wiem, ze to uzaleznia i ma niebagatelny wplyw na rozwoj oraz na organizm, ktory ze zbiegiem czasu robi sie coraz slabszy... nie wspomne juz o znajomych, a raczej ich braku w przypadku siedzenia dziecka przy komputerze bez ograniczen i zdrowego rozsadku.
Gość IP: 77.242.227.* 2009.04.08 17:41
Brak nawyku czytania normalnych książek będzie bolesny. Ci, co nie czytają lądują na zmywakach
Gość IP: 212.76.37.* 2009.04.08 18:16
ważne żeby zmieniło się przede wszystkim podejście do nauki. co tym dzieciakom z komputerów jak będą i tak się musiały uczyć setek pierdół i rzeczy zupełnie nieprzydatnych? do czytania lektur nie potrzeba netbooków.
pracownie komputerowe są praktycznie we wszystkich szkołach, a poziom i kultura używania nowych technologii wcale nie wzrasta.
Gość IP: 157.25.136.* 2009.04.09 07:31
Koszmarny pomysł!! Jestem informatykiem i od ponad 20 lat pracuję (również) jako nauczyciel ucząc w średniej szkole informatyków. Mam też zajęcia z informatyki na wyższej uczelni i stwierdzam, że młodzi ludzie na prawdę przyzwoicie radzą sobie z wiedzą - nazwę to "powiązaną z komputerem" - natomiast zupełnie nie potrafią pisać, wysławiać się, precyzować swoich myśli!!! Stają się wtórnymi analfabetami z biegłą znajomością komputera!
Po takiej edukacji ... nie będą się potrafili nawet podpisać!!! Zacznijmy stosować złotą zasadę - co za dużo to niezdrowo. Przesada wiedzie do zguby. Nie zapominajmy o człowieczeństwie, którego młodzi są wyzbywani. Jak je całkiem utracą - staną się tylko ... podzespołem komputerowym.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 07.04.2009
Tagi producenckie: intel
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1698

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Belkin Gniazdo antyprzepięciowe 306J, 2USB Fr (BSV103CA) Belkin Gniazdo antyprzepięciowe 306J, 2USB Fr (BSV103CA)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Schwalbe Smart Sam 26 X 2.10 Performance Schwalbe Smart Sam 26 X 2.10 Performance
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS K751LJ-TY137H ASUS K751LJ-TY137H
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Carl Zeiss Planar T* 50mm f/1,4 Zf/2 Nikon Carl Zeiss Planar T* 50mm f/1,4 Zf/2 Nikon
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux EDH3488GDE Electrolux EDH3488GDE
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu