Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Ruszyły płatności NFC w Polsce

Od dziś zapłacisz komórką

Ruszyły płatności NFC w Polsce

Orange, mBank i MasterCard Europe wspólnie uruchomili płatności zbliżeniowe, które mogą być realizowane z poziomu smartfonów wyposażonych w technologię NFC.

Sim-centric wygrywa

Technologicznie dostępnych jest kilka modeli płatności z wykorzystaniem telefonu z anteną NFC. Jednak tylko dwa z nich realnie miałay szansę opanować rynek. Pierwszy zakłada, że tzw. element bezpieczny znajduje się w smartfonie, drugi, że tenże element wbudowany jest w kartę SIM wydawaną przez operatora (sim-centric). Promowane przez MasterCard i Visa oraz operatorów takich jak Orange i T-Mobile rozwiązania postawiły na ten drugi sposób (choć testowane były i inne rozwiązania np. karta microSD-NFC, co sprawiło że użytkownik tracił dostęp do złącza SD).

Gwarantem bezpieczeństwa i pośrednikiem między centrum rozliczeniowym obsługującym dany bank a klientem jest operator telefonii komórkowej. Poza tym korzystający z drugiego sposobu użytkownik nie musi się martwić, gdy np. oddaje telefon do naprawy lub go sprzedaje, gdyż potrzebne do przeprowadzenia transakcji klucze identyfikujące zakodowane karty płatnicze i usługi wgrane są na kartę SIM, a tę przecież z telefonu wyjmujemy. Jedyne, co jest potrzebne, by móc stosować tę formę płatności, to specjalna karta SIM-NFC, certyfikowany przez np. EMVCo smartfon z anteną NFC oraz infrastruktura przygotowana przez operatora.

Visa Europe testowała już takie rozwiązanie we współpracy z Orange podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Ograniczona pula telefonów i przypisanych do nich kart płatniczych trafiła także na polski rynek. Ale dopiero o debiutującym dziś produkcie Orange Cashe możemy mówić, że jest propozycją skierowaną na rynek masowy. Ofensywę na większą skalę planuje też T-Mobile, który wraz z MasterCard pracuje nad rozwiązaniem o nazwie MyWallet.  Już teraz można mówić, że debiutująca pre-paidowa karta mBank MasterCard Orange Cash, to dopiero początek. Za nią , jak powiedział Maciej Witucki, Prezes Orange Polska, ma pojawić się obsługa kart debetowych i to już nie tylko mBanku. Nowa karta SIM, jest tak przygotowana, że gotowa jest przyjąć kolejne, nowe produkty bankowe, które bank będzie mógł zdalnie aktywować.

Chcemy płacić zbliżeniowo

57% Polaków, według raportu firmy First Data, jako metodę płatności wybrałoby kartę zbliżeniową. Trudno się temu dziwić, ponieważ ten typ płatności ułatwia życie kupującym – do kwoty 50 zł nie musimy nawet wprowadzać PIN-u, żeby zaakceptować transakcję. A sama karta może już dziś mieć formę breloczka czy naklejki na telefon, nie musimy więc nawet na zakupy wychodzić z portfelem.
Karty zbliżeniowe, mimo związanych z kartami płatniczymi opłat, zyskują także uznanie w dużych sieciach handlowych, w których znaczenie ma szybkość obsługi. Polcard przytacza jako przykład badanie przeprowadzone w sieci restauracji McDonald's, gdzie dzięki wprowadzeniu terminali NFC skróciło o 6 sekund czas płatności. Niby nic, ale w ciągu dnia oznacza to wzrost sprzedaży o 1 proc.

PREFERENCJE DOTYCZĄCE PŁATNOŚCI W POLSCE

Nowoczesne metody płatności wzbudzają większe zaufanie u Polaków niż u konserwatywnych Niemców czy Brytyjczyków – pod względem społecznej akceptacji płatności zbliżeniowych Polacy są liderami.

Gotówka: 47%
Karta debetowa: 44%
Płatności ZBLIŻENIOWE: 57%
Płatności mobilne: 58%

(źródło: badanie zlecone przez First Data: „Payment Methods: What International Consumers Want, Need and Expect”; 2011)

Czy jest bezpiecznie?

Mimo doniesień z hakerskiego świata płatności zbliżeniowe są równie bezpieczne, jak te dokonywane kartami z paskiem magnetycznym czy chipem. Standardowo kwoty do 50 zł nie wymagają autoryzacji kodem PIN. W przypadku cyfrowego portfela użytkownik może to zmienić, tak by aplikacja żądała kodu za każdym razem. Według danych First Data Polska, transakcje przetwarzane przez największe w Polsce centrum rozliczeniowe Polcard były zakwestionowane zaledwie w 0,0001 proc. w przypadku kart zbliżeniowych, gdzie odsetek kwestionowanych transakcji przeprowadzonych w standardowy sposób wyniósł 0,01 proc.

Gość IP: 193.105.35.* 2012.10.15 15:15
"...W tym momencie Orange oferuje 9 telefonów (m.in. HTV One X, Samsung Galaxy SIII, Nokia Lumia 610)..."

bardzo ciekawy model - HTV One X ;)

Gość IP: 84.203.114.* 2012.10.15 15:22
Pytanie do Orange: czy to bedzie oferta tylko dla abonamentowców czy także dla kart prepaid ?
afro001
afro001 2012.10.15 15:24
"Mimo doniesień z hakerskiego świata (patrz s 30) "
Coś za szybko kopiowaliście.

NFC jest nawet wygodne, ale musi być dobrze zaimplementowane. Zamiast nazwy właściciela powinno być przekazywane puste pole, ponieważ zarówno numer karty (PAN) jak i CVC (tudzież w Visie CVV) łatwo można odczytać np. w zatłoczonym autobusie, a później wszystkie te dane wykorzystać przy płaceniu przez Internet.
apajak
apajak 2012.10.15 15:42
Oferta na razie tylko dla post-paid czyli abonament.
apajak
apajak 2012.10.15 15:45
Mamy nadzieje ze tekst ze strony 30 pojawi sie na CHIP.pl juz niebawem :) A co do odczytania danych to do transakcji internetowych potrzeb wlasnie jeszcze kodu CVV/CVC a ten nie jest przekazywany przez NFC. Na kartach-nalepkach go po prostu nie ma a w telefonie rowniez nie jest widoczny.
Gość IP: 81.219.247.* 2012.10.15 16:22
danie androidowi dostępu do karty kredytowej - not a good idea...
Gość IP: 62.233.210.* 2012.10.15 16:31
Eh.
z NFC i tradycyjnymi kartami wygląda tak:
Stare karty: Jak ktoś ma sklonowane twoje informacje z paska /chipa (statyczne) + pin (statyczne, ale nieprzechowywane na karcie) to może hulać.
NFC/PayPass: dane z karty są generowane dynamicznie (za każdym razem inne) i to służy za autoryzacje. Tylko niestety zamiast zastosować stare i sprawdzone dokowanie wymyślili pojebany system który "emituje sygnał w pobliżu" I w efekcie narazili się na zupełnie nowe ataki (typu gość z anteną kierunkową w autobusie) - co prawda transakcja do 50 zł. ale 50 zł to też pieniądz.
apajak
apajak 2012.10.15 16:47
Te ataki na szczescie nie sa tak banalne. Zdecydowanie antena kierunkowa czytnik NFC i aplikacja typu EC/credit card info to wciaz za malo, zeby to wykorzystac. Nawet jesli wspomniany program potrafilby odczytac dane z polskiej karty. Te dane moze zoabczyc kazdy kelener czy sprzedawca. W przypadku NFC brakuje jednak kodu CCV potrzebnego do transakcji w Sieci. Nie zanczy to, ze nie mam metod - piszemy o tym w najnoszym CHIP-ie.
Gość IP: 83.9.238.* 2012.10.15 20:20
Przydatna byłaby możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, nawet jeśli nie mamy przy sobie żadnego przedmiotu który mógłby posłużyć do tego celu
(karty płatniczej, telefonu komórkowego z aplikacją mobilną, naklejki zbliżeniowej, dowodu osobistego itp.).
Można by wprowadzić kody wypłat z bankomatu które klient by wprowadzał w bankomacie i zatwierdzał PIN-em w ten sposób mając możliwość wypłaty gotówki.
Klient poprzez teleserwis banku (0-800) w którym po zalogowaniu się swoim numerem klienta i PIN-em, mógłby otrzymać taki kod, który by zanotował i mógł zrealizować w bankomacie.
Kod taki powiedzmy byłby ważny z 1-2 godziny, aby klient mógł po zanotowaniu udać się do bankomatu i dokonać wypłaty.
Numery 0-800 są bezpłatne i dostępne z automatów (budek) telefonicznych bez karty, a w centrach handlowych i na stacjach paliw - budki telefoniczne często znajdują się w pobliżu bankomatów.
Inna możliwość to dłuższe kody np. składające się z kilkunastu cyfr, podobnie jak te doładowujące telefony prepaid - ale z tym że miały by one długi czas ważności (np. kilka lat).
Klient dostał by na własne życzenie np. listem poleconym od banku taki kod (jeden lub kilka) i mógłby się nauczyć go na pamięć - i również po wpisaniu tego kodu w bankomacie i zatwierdzeniu PIN-em - mógłby wypłacić gotówkę.
Gość IP: 95.160.107.* 2012.10.15 21:35
Pytanie czy jest wystarczająca ilość punktów, które to akceptują. Obecnie jak chce zapłacić kartą zbliżeniową małą kwotę, a nie ma odpowiedniego terminala to zawszę mogę włożyć kartę do czytnika i zrobić to tradycyjnie. Natomiast jak będę miał tylko telefon z opcją płacenia to będzie on tylko dodatkiem tak długo, jak długo nie będzie 100% pokrycia terminalami z payPass/payWave. Ale ogólnie idea cyfrowego portfela w którym znajdują się wszystkie karty lojalnościowe, mulitosport, karty miejskie itp. w formie softwarowej to może być bardzo praktyczna idea.
Gość IP: 91.220.103.* 2012.10.16 07:13
Duża popularność kart zbliżeniowych? Nie może być inaczej skoro większość banków tylko takie oferuje...
xtr
xtr 2012.10.16 07:31
Szczerze? Jestem tradycjonalistą. Wolę płacić gotówką.
Gość IP: 37.30.57.* 2012.10.16 07:40
cyt: " To zasługa dużej popularności kart zbliżeniowych w naszym kraju. "
Gówno prawda. Po prostu Banki wprowadziły te karty na siłę nie pytając Klientów czy się zgadzają. Na prośbę o wydanie tradycyjnej karty z chipem usłyszałem: "albo zbliżeniowa albo żadna" - tyle w temacie.
W tym miejscu szacunek i podziękowanie dla PKO które na moją prośbę permanentnie zablokowało możliwość płacenia zbliżeniowego.
jacoool
jacoool 2012.10.16 09:28
Do
Gość IP: 37.30.57.* 2012.10.16 07:40
cyt: " To zasługa dużej popularności kart zbliżeniowych w naszym kraju. "
Na prośbę o wydanie tradycyjnej karty z chipem usłyszałem: "albo zbliżeniowa albo żadna" - tyle w temacie.

No co ty? sam mam kartę z chipem, paskiem i modułem zbliżeniowym. Ponadto mogę aktywować/dezaktywować dowolna funkcjonalność. Wszystko jak napisałeś zależy od banku.
Gość IP: 83.4.75.* 2012.10.16 10:02
No to teraz tylko czekamy na jakąś fajną darmową aplikację w Android Market lub bardziej Apple Market która pod przykrywką bardzo przyjemnych wodotrysków na ekranie niezauważalnie dla użytkownika będzie wykradać pieniądze z jego kart bankomatowych przez NFC.
Gość IP: 178.182.125.* 2012.10.16 12:46
Nie wiem jak wy chcecie wykradac za pomoca nfc z telefonu dane jak dymyslnie np u mnie w nexusie jest ze nfc dziala dopiero jak wlacze i odblokuje telefon
Gość IP: 87.206.106.* 2012.10.16 13:00
A ja kupuje w Biedronce bo jest tania i dobra. A jest tania, bo nie płaci haraczu VISA/MasterCard. Płacę gotówką.
Gość IP: 83.238.215.* 2012.10.16 14:04
Aktualne porównanie osobistych kont internetowych

http://inwestycje-online.systempartnerski.pl/konta_osobiste.html
Gość IP: 213.17.205.* 2012.10.18 15:13
Zapomniano o nokii n9 która posiada nfc.
apajak
apajak 2012.10.18 15:21
Pytanie czy Nokia N9 jest certyfikowana? NFC to za mało, musi byc certyfikat bezpieczenstwa wydany przez EMVCo czy MAsterCard. Lista certyfikowanych urzadzen jest na stronie MC.
AUTOR: andrzej pająk
DODANO: 15.10.2012
Tagi producenckie: mastercard, mbank, orange, visa
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 17796
CENEO KUP NAJTANIEJ
TomTom XL 13 CEU TomTom XL 13 CEU
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Esperansa 16cali ES-1760-B Esperansa 16cali ES-1760-B
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony KDL-32W706B Sony KDL-32W706B
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Move Dudek Collection Bramka Piłkarska Dla Dzieci Dd12/Ak/Mbr Move Dudek Collection Bramka Piłkarska Dla Dzieci Dd12/Ak/Mbr
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu