Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Dzięki tej rękawiczce niewidomi rozpoznają obiekty

Opracowana technologia pozwoli także rozwinąć robotykę.

Dzięki tej rękawiczce niewidomi rozpoznają obiekty

Naukowcy z uniwersytetów Reno w Nevadzie i Little Rock w Arkansas podzielili się ze światem informacjami na temat wynalazku, nad którym pracują. Robotyczna rękawica może w niedalekiej przyszłości znacznie ułatwić życie osobom niewidomym i słabowidzącym.

Najprostsze czynności, takie jak chwycenie za klamkę czy znalezienie szklanki w kuchni sprawiają niewidomym osobom masę trudności. Rękawica, nad którą pracują naukowcy pomoże im w rozpoznawaniu obiektów z otoczenia.
Urządzenie wyposażone będzie w szereg kamer o wysokiej rozdzielczości, mikrofonów oraz czujników temperatury. Rękawiczka podda analizie obiekt, a następnie wykorzystując system audio oraz zestaw dotykowych sensorów ukrytych wewnątrz materiału przekaże informacje o obiekcie użytkownikowi.
Niestety projekt jest na razie w fazie planowania, nie ma jeszcze funkcjonującego prototypu więc może minąć trochę czasu zanim urządzenie będzie rzeczywiście w stanie komuś pomóc. Naukowcy zaznaczają także, że prace nad rękawiczką pomogą też rozwinąć robotykę i zaimplementować podobną technologię np. w robotach kosmicznych ułatwiających prace astronautów czy innych urządzeniach wykorzystywanych podczas misji ratunkowych.

Dodaj komentarz 3 komentarze
Gość IP: 194.168.178.* 2015.12.18 17:42
Zamiast pracowac nad bionicznymi oczami. Z obecna technologia jest bardziej niz mozliwe zbudowac cos co zastapilo by oczy no ale nie oplaca sie to tak jak sprzedawanie smartfonow gimbazie.
Gość IP: 83.6.150.* 2015.12.19 15:19
@ Gość IP: 194.168.178.* 2015.12.18 17:42
Zamiast pracowac nad bionicznymi oczami. Z obecna technologia jest bardziej niz mozliwe zbudowac cos co zastapilo by oczy no ale nie oplaca sie to tak jak sprzedawanie smartfonow gimbazie.

>> mądra uwaga! nie często ktoś, kto ma coś SENSOWNEGO do powiedzenia, tu wchodzi ;)
(to też uwaga do red., tylko sens odwrócić trzeba)

Patrząc na tendencje, można dojść do wniosku, że wiedza o Materii (Ether) jest dużo większa, niż się szarej masie przedstawia. Już 1934r. Max Planc opisał zjawiska, które obecnie są już POTWIERDZONE naukowo, przywodzące przeciętnemu userowi na myśl gusła i czary :D

Komunikacja kwantowa. Na tym opiera się właściwie WSZYSTKO... czytanie myśli, programowanie myśli, przenoszenie fizycznej materii i wiele innych...

ten news, to prawdopodomnie jakiś odpad z tych wielu badań.. ej! Taki przykład: zastanówmy się, w jakiej rzeczywistości żyjemy - już w '60 latach nauka pozwalała na na fotografowanie obiektów z orbity. Fotografowanie na niemal obecnym poziomie zwykłych google.maps! Ale w latach 60! Co o tym ludzie wtedy wiedzieli? A jak wiele nauka dowidziała się przez te 60 kolejnych lat?! Co? Stoi w miejscu?! NIE!

Wystarczy wnioskować po analogiach i czytać między wierszami... all :)

23
Gość IP: 83.6.150.* 2015.12.19 15:22
sorry! 81 lat temu. hurry.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 18.12.2015
ŹRÓDŁO: Engadget.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1188
CENEO KUP NAJTANIEJ
Tarcza hamulcowa TRWDF4036 Tarcza hamulcowa TRWDF4036
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Overmax Newbase Iii Blue 7" Overmax Newbase Iii Blue 7"
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
SILTECH ST-18 iQ 1m (WBT110Cu) SILTECH ST-18 iQ 1m (WBT110Cu)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Funsports System zawieszania teł mini atelier (STXMA) Funsports System zawieszania teł mini atelier (STXMA)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux ENN 31650 Electrolux ENN 31650
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu