Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika DARPA pracuje nad nowym interfejsem mózg-komputer

Bezpośrednie łącze rozwiązałoby wiele dzisiejszych problemów z interfejsem komputerowym.

DARPA pracuje nad nowym interfejsem mózg-komputer

DARPA (amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem, który zakończyć ma się stworzeniem przełomowego interfejsu do łączenia urządzeń elektronicznych z ludzkim mózgiem. Poza zastosowaniami w wojskowości, może on również doprowadzić do olbrzymich postępów w medycynie.

- Nawet najlepsze dzisiejsze interfejsy łączące ludzki mózg z komputerem działają tak, jakby dwa komputery próbowały ze sobą rozmawiać z użyciem starego modemu. Wyobraźcie sobie, co stałoby się możliwe, gdybyśmy zmodyfikowali nasze narzędzia tak, by naprawdę otworzyć kanał komunikacji pomiędzy mózgiem, a współczesną elektroniką - powiedział w oficjalnych oświadczeniu agencji szef projektu, Philip Alveida.

 

Rzeczywiście, interfejsy które łączą mózg człowieka bezpośrednio z komputerem są na chwilę obecną bardzo prymitywne. Przy pomocy "przestarzałej" technologii oczywiście udało się stworzyć kilka imponujących projektów, jeśli jednak przyjrzymy się możliwościom dzisiejszych komputerów, to porównanie Alveidy do starego modemu jest jak najbardziej na miejscu.

Dlatego też DARPA chce pójść znacznie, znacznie dalej. W ramach programu nazwanego Neural Engineering System Design (NESD, projektowanie systemów inżynierii neuronalnej) powstać ma implant o możliwościach przekraczających dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie o kilka rzędów wielkości. Ma być on w stanie precyzyjnie tłumaczyć sygnały chemiczne, płynące z ludzkich neuronów, na cyfrowy kod, zrozumiały dla komputera.

Dotychczasowe urządzenia tego typu łączyły się z maksymalnie ok. 100 indywidualnymi neuronami. DARPA chce, by opracowany w ramach projektu NESD implant był w stanie odczytywać sygnały z nawet miliona z nich. Wielkością ma zaś nie przekraczać dwóch położonych na sobie monet.

Agencja nie podaje oczywiście, do czego takie urządzenie miałoby być początkowo stosowane, ale biorąc pod uwagę główne cele agencji plany są z całą pewnością militarne. Tak jak wiele innych technologii wojskowych (jako projekt DARPA zaczynał m.in. internet), tak i ta, w końcu trafi do użytku cywilnego. Wówczas może się przyczynić przede wszystkim do przełomowej wręcz poprawy jakości działania implantów kończyn czy w niespotykany dotychczas sposób pomóc niewidomym. Nie mówiąc już o bardziej fascynujących zastosowaniach rodem z filmów science-fiction, o których teraz możemy jedynie fantazjować, a które już za jakiś czas mogą stać się rzeczywistością.

Dodaj komentarz 6 komentarzy
Gość IP: 95.49.48.* 2016.01.22 01:52
cóż za krzepiące info! nic, tylko zacząć kopać sobie głęboką norę, żeby nie podłączyli!

zero słowa krytyki. podziwiam tę waszą bezwarunkową poddańczość. Tzn. upór podziwiam.
Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.22 08:54
Proszę o odczekanie 1 minut w komentowaniu z zadanego adresu IP.
A fisbook czego nie krytykujesz! Większość jak bezmyślni maniacy podłączają się do tego. W TVN jedna wielka mi gwiazda była zdesperowana że w pudelku pojawiła się jej choinka. Oczywiście głupa baba wcześniej umieściła ją w fejsie buchaaaaa! ŻĘNADA!
Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.22 08:55
A fisbook czego nie krytykujesz! Większość jak bezmyślni maniacy podłączają się do tego. W TVN jedna wielka mi gwiazda była zdesperowana że w pudelku pojawiła się jej choinka. Oczywiście głupa baba wcześniej umieściła ją w fejsie buchaaaaa! ŻĘNADA!
Gość IP: 193.138.208.* 2016.01.22 11:46
pierwszy krok do matrixa.
Gość IP: 62.225.75.* 2016.01.22 14:00
ciekawie będzie jak ktoś na to wirusy napisze :) moze nawet narkotyki znikna z rynku - halucynacje prosto z kompa jak na filmach S-F
Gość IP: 77.252.46.* 2016.01.24 20:51
@up
I pewnego dna obudzisz się w wannie z różowym kisielem...
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 21.01.2016
Tagi producenckie: darpa
ŹRÓDŁO: wp
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4163
CENEO KUP NAJTANIEJ
Bolek i Lolek na wakacjach. Skarb (DVD) Bolek i Lolek na wakacjach. Skarb (DVD)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
CARNEO SMARTCLEANER 770 CARNEO SMARTCLEANER 770
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Łańcuch ABUS IONUS 8900 Łańcuch ABUS IONUS 8900
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PLANTRONICS GAMECOM 788 PLANTRONICS GAMECOM 788
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu