Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Ford testuje samochody autonomiczne podczas śnieżycy

Jeszcze jeden problem samochodów autonomicznych może zostać rozwiązany.

Ford testuje samochody autonomiczne podczas śnieżycy

Jeden z problemów związanych z samochodami autonomicznymi polega na tym, że wykorzystywane przez nie czujniki badające otoczenie słabo radzą sobie w złych warunkach atmosferycznych. Ale Ford znalazł na to sposób.

 

Podczas trwających właśnie w Detroid targów Auto Show Ford ogłosił, że testuje obecnie jazdę samochodami autonomicznymi podczas opadów śniegu. To jeden z tych elementów, które – podobnie jak silny deszcz czy grad – postrzegany jest od dawna jako jeden z problemów samochodów autonomicznych, których czujniki w takich warunkach po prostu nie działają prawidłowo.

Chodzi zwłaszcza o wymieniony przez Forda system LIDAR (Light Detection and Ranging), działający na zasadzie podobnej do radaru, ale wykorzystujący światło zamiast mikrofal. Od strony bardziej praktycznej: to te dziwne wirujące "cosie" umieszczone na dachach wielu samochodów autonomicznych, służące do skanowania otoczenia samochodu i tworzenia jego mapy w wysokiej rozdzielczości.

Problem w tym, że LIDAR nie jest w stanie przebić się przez padający śnieg, a zatem zimą, podczas złych warunków atmosferycznych, jest bezużyteczny. Ford jest wyczulony na tym punkcie, ponieważ w Michigan (USA), gdzie znajduje się główna siedziba tej firmy, przez kilka miesięcy w roku prawdopodobieństwo dużych opadów śniegu jest znaczne.

Na czym polega zatem pomysł Forda? Firma dalej proponuje korzystanie z systemu LIDAR, ale tylko w celu zidentyfikowania charakterystycznych punktów (np. budynków) powyżej poziomu drogi, natomiast za bezpośrednie kierowanie pojazdem odpowiedzialne są mapy drogowe wysokiej rozdzielczości przechowywane w pamięci pojazdu.

Oczywiście tu pojawia się inny problem: takie mapy nie zawsze są dostępne. Ale to jest akurat kwestia, która szybko powinna zmienić się na lepsze, ponieważ mocno pracuje nad nią nie tylko Ford (być może zacieśniając coraz bardziej współpracę z firmą Google), ale także inni producenci motoryzacyjni.

Dodaj komentarz 4 komentarze
Gość IP: 76.16.117.* 2016.01.11 13:04
Jazda na pamiec. Korekcje dokonywane sa od uderzenia w kraweznik do uderzenia w nastepny klraweznik. Byle innych uzytkownikow nie bylo w poblizu.
Gość IP: 157.158.85.* 2016.01.11 16:12
A człowiek na pasach będzie zauważany, jak wpadnie pod koła? ;)
acomp
acomp 2016.01.11 22:30
Proponuję próby tych samochodów w Polsce właśnie rozpoczęły się opady śniegu
Lu
Lu 2016.01.11 23:56
Popieram Acompa. Niech potestują przy Wiejskiej.
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 11.01.2016
Tagi producenckie: ford
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3764
CENEO KUP NAJTANIEJ
Oral-B Zamiennik SB17A końcówki precision clean ( 4 szt ) Oral-B Zamiennik SB17A końcówki precision clean ( 4 szt )
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
JURA Impressa J9.3 Brillant Silver One Touch JURA Impressa J9.3 Brillant Silver One Touch
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sonorous Surefix 640 Sonorous Surefix 640
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Unitek Kabel miniDisplayPort/ DisplayPort M/M 5m (MDPMDPM5M19A) Unitek Kabel miniDisplayPort/ DisplayPort M/M 5m (MDPMDPM5M19A)
Dostępny w 10 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu