Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Nietypowe zastosowanie gogli VR... w chirurgii

Haczyk polega na tym, że pacjent musi być przytomny podczas zabiegu.

Nietypowe zastosowanie gogli VR... w chirurgii

Wirtualna rzeczywistość okazuje się być bardzo pomocnym narzędziem, jeśli chodzi o medycynę. Jego najnowsze zastosowanie przetestował zespół francuskich neurochirurgów, który wykorzystał VR podczas operacji na otwartym mózgu.

 

Nie wiemy, czy dla was, ale dla nas cała ta historia brzmi, jak science-fiction. Zespół neurochirurgów z Uniwersytetu Angers w zachodniej Francji, szukało sposobu na przeprowadzenie dość skomplikowanej operacji, której celem było usunięcie guza mózgu.

 

Problem polegał na tym, że usunięcie guza wiązało się z ryzykiem trwałego uszkodzenia wzroku pacjenta, więc lekarze musieli znaleźć sposób na monitorowanie jego wzroku w czasie rzeczywistym. I pisząc "monitorowanie jego wzroku" mamy na myśli dokładne monitorowanie reakcji w określonych częściach mózgu pacjenta. Jak to zrobić?

Cóż, skoro pacjent tak, czy inaczej byłby przytomny podczas takiej operacji (to musi być bardzo ciekawe doświadczenie), to czemu nie założyć mu... gogli VR? Zespół lekarzy był w stanie przygotować dla niego specjalny program, który wyświetlał przed jego oczami nieostre obrazy, ze "świetlnymi obiektami" umieszczonymi w zasięgu wizji peryferalnej pacjenta. Brzmi, jak straszna nuda, ale okazuje się, że dzięki tym obrazom, chirurdzy byli w stanie przeprowadzić bezbłędną operację i usunąć guz mózgu. Pacjent obecnie dochodzi do zdrowia i wyszedł z tego bez żadnych komplikacji.

Philippe Menei, człowiek który kierował całym zespołem stwierdził, że tak dokładne testy przed powstaniem obecnej generacji technologii VR nie były możliwe. Menei jest również przekonany, że gogle VR staną się coraz częściej wykorzystywane podczas operacji na otwartym mózgu, które mają cokolwiek wspólnego z obszarami odpowiedzialnymi za wzrok. Cóż, wygląda jakby wirtualna rzeczywistość zdobyła kolejny przyczółek w realnym świecie.

 

 

Dodaj komentarz 4 komentarze
Gość IP: 78.9.113.* 2016.02.19 12:19
Badanie wzroku, czy też testy psychologiczne na podstawie wyświetlanych obrazów i sytuacji. Testy na inteligencje, np. wydostań się z pomieszczenia ;) Nauka jazdy bez drogich symulatorów.
Gość IP: 78.11.230.* 2016.02.19 12:57
chirurg zamiast patrzeć na marny monitor podczas operacji laparoskopowej z odległości 3-4 m, powinien mieć obraz z wnętrza jamy brzusznej ma goglach VR. I to jest przyszłość najbliższa!
Gość IP: 89.78.85.* 2016.02.19 15:48
Co w tym dziwnego? Niedawno w telewizorze pokazywali operację mózgu polegającą na wszczepieniu jakiegoś stymulatora, bo pacjentowi się ręce trzęsły. W czasie operacji pacjent podnosił rękę i na bieżąco było widać efekt, jak również od razu wtedy wyraził swoje zadowolenie, że jest znacznie lepiej. Potem jeszcze mu zdalnie regulowali już po zabiegu. Ja gdzieś słyszałem, że sam mózg bólu nie odczuwa i nie wymaga znieczulenia. Nie wiem czy to prawda, ale moim zdaniem bardzo to prawdopodobne jest.
Gość IP: 78.9.113.* 2016.02.19 16:56
Dobrze, że mózg nie czuje, bo mnie głowa rozbolała od czytania ;)
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 18.02.2016
Tagi producenckie: uniwersytet angers
ŹRÓDŁO: engadget
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2351
CENEO KUP NAJTANIEJ
LG 55LB650V LG 55LB650V
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
adidas Performance Kostium kąpielowy adidas Performance Kostium kąpielowy
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8 ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Corsair Hydro Series H100i v2 (CW9060025WW) Corsair Hydro Series H100i v2 (CW9060025WW)
Dostępny w 19 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PENTAGRAM Eon Cineo GOLD 4GB P 5119 PENTAGRAM Eon Cineo GOLD 4GB P 5119
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu