Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Volvo: robot, który sam wyrzuca śmieci

Zmywarki same zmywają, zakupy robią się przez internet, a teraz jeszcze śmieci nie trzeba będzie wyrzucać ;-)

Volvo: robot, który sam wyrzuca śmieci

Robot stworzony został w ramach projektu Volvo ROAR (RObot Autonomous Refuse handling), ale... nie ucieszy was chyba to, co zaraz przeczytacie.

Smutna informacja na początek: w większości sytuacji stworzony robot bardziej pomoże kierowcy śmieciarki, niż zwykłym mieszkańcom domów i mieszkań. Z założenia ma on bowiem jeździć na platformie usytuowanej za śmieciarką i – we współpracy z dronem – opróżniać do niej ustawione na zewnątrz pojemniki na śmieci. A zatem "Kochanie, jak będziesz wychodził, to nie zapomnij wyrzucić śmieci" obowiązuje nadal.

System sterowania robotem jest tak zaawansowany, że prawdopodobnie i tak nie byłoby na niego nikogo stać – kosztuje zapewne znacznie więcej, niż kilka Volvo XC90. Urządzenie ma wbudowane mapy okolicy oraz dodatkowe systemy takie jak GPS, LiDAR, akcelerometry, czujniki zbliżeniowe. Wszystko po to, by wszystko odbywało się nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie, w końcu to Volvo.

Jakakolwiek przeszkoda na trasie między robotem a pojemnikiem ze śmieciami (ustalonej wstępnie z powietrza przez drona) powoduje, że robot tę trasę odpowiednio modyfikuje, a w razie potrzeby (np. dziecko wbiegające pod koła) momentalnie staje.

Projekt został opracowany przez Volvo we współpracy z trzema uniwersytetami: Uniwersytetem Technologicznym Chalmers, Uniwersytetem Mälardalen oraz Uniwersytetem Penn State. Imponuje czas tworzenia robota-śmieciarza – od pierwszego szkicu po końcową konstrukcję zajęło to raptem cztery miesiące.

Cóż, wygląda na to, że śmieciarze to kolejny zawód, który może się powoli czuć zagrożony przez roboty...

Dodaj komentarz 3 komentarze
romil
romil 2016.02.29 13:42
Jeden niewykwalifikowany pracownik robi to 6 razy szybciej nieobijając się o samochody i nietratując małych rowerzystów. A za pieniądze wydane na robota możnaby utrzymać pewnie 10 takich pracowników przez kilka lat.
Jednym słowem REWELACJA.
Gość IP: 84.10.58.* 2016.02.29 13:51
Do Romil: dziś tak jak mówisz ale za X lat będzie kosztował grosze i nie posiadał dzisiejszych wad. Tak działa postęp. Na pewno dziesiątki Romilów stukało się w głowy jak zobaczyło pierwszą komórkę która była gabarytów nesesera.
acomp
acomp 2016.02.29 14:13
Nie trzeba się obawia robotyki w życiu prywatnym. Nie uciekniemy od tego ale ktoś będzie musiał takie roboty konstruować więc pracy dla ludzi nie zabraknie
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 28.02.2016
Tagi producenckie: volvo
Tagi modelu: roar
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2439
CENEO KUP NAJTANIEJ
Hama Insomnia Ice (PS4) Hama Insomnia Ice (PS4)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Olympus  BLS-50 (V6200740U000) Olympus BLS-50 (V6200740U000)
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony PMW-F3K Sony PMW-F3K
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thomson Smart 42FU5553 Thomson Smart 42FU5553
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
REVELL USS Missouri MR-5092 REVELL USS Missouri MR-5092
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu