Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika 10 miliardów dolarów - tyle będzie kosztować życie na Księżycu

NASA chce zaludnić Księżyc w ciągu najbliższych 7 lat.

10 miliardów dolarów - tyle będzie kosztować życie na Księżycu

W ostatnich latach dużo mówi się o podróży na Marsa i jego późniejszej kolonizacji. By przygotować się do tak wielkiej ekspedycji NASA planuje w pierwszej kolejności osiedlić pierwszych śmiałków na Księżycu.

Dlaczego nikt nie wrócił na Księżyc od 1972 roku? Są dwie ważne przyczyny - po pierwsze nasz naturalny satelita nie był tak ciekawy dla naukowców jak odleglejsze zakątki naszego Układu Słonecznego, a po drugie wiązało się to ze zbyt dużymi kosztami. NASA zaczęła jednak rozważać opcję osiedlenia Księżyca z jednego powodu - pomogłoby to lepiej przygotować się ludzkości na kolonizację Marsa i innych planet w przyszłości.

Co ważniejsze sam koszt takiej misji wcale nie będzie astronomiczny. Eksperci wyliczyli, że potrzebują na realizację swoich planów zaledwie 10 miliardów dolarów. Baza księżycowa początkowo byłaby zasiedlona przez 10 osób - w ciągu dekady byłaby w stanie osiągnąć taką niezależność, która pozwoliłaby na zamieszkanie około 100 osób. Kolonizatorzy zamieszkiwaliby by dmuchane budynki podobne do Bigelow Aerospace (fot. powyżej), w środku których znalazłoby się miejsce także na uprawę warzyw  i wszelkiej maści laboratoria. Początkowo na powierzchnię Księżyca dostarczano by najpotrzebniejsze narzędzia przy użyciu rakiety wielorazowego użytku Falon 9. Dzięki rozwojowi takich technologii jak druk 3D sporą część rzeczy można by produkować już na miejscu.

Energię dla robotów i maszyn czerpano by ze Słońca, natomiast wodę i tlen produkowano by z lodu zalegającego kratery Księżyca. NASA jest przekonana, że będzie w stanie zrealizować swoją misję w ciągu następnych 5-7 lat. Jedynym problemem na ten moment są pieniądze. 10 miliardów dolarów jak na tak olbrzymi projekt wydaje się małą kwotę, jednak roczny budżet NASA wynosi około 3-4 miliardów dolarów, a kolonizacja Księżyca to tylko jeden z wielu projektów prowadzonych przez organizację.

Gość IP: 79.79.75.* 2016.03.23 20:20
w swiecie w ktorym NIE BYLOBY pieniedzy byloby - TAK JUZ TO ROBIMY - i pytanie ile nam to zajmie..... a nie jakies - NIE robimy bo to 10 miliardow durnych $$$
Gość IP: 195.8.52.* 2016.03.23 20:21
Tak tanio? Zatem i Polskę by było na to stać, gdyby tylko nie marnowano pieniędzy.
Nehex
Nehex 2016.03.23 20:46
Pomysł ciekawy, jednak jak wyglądała by sprawa z tlenem oraz jedzeniem? Nie jestem, obeznany mocno z kosmosem i tych sprawach.
Ale, to tak naprawdę niezły pomysł. Prawie jak z filmów sci fi
Gość IP: 79.79.75.* 2016.03.23 20:50
@UP

Zatem skoro ogladasz filmy SciFi to polecam obejzec Marsjanin
Gość IP: 185.73.37.* 2016.03.23 23:01
Amerykanie w 2014 roku wydali 58 mld $ na swoje zwierzęta domowe!!! Hellołłłłł...

(źródło: Puls Biznesu)
Gość IP: 188.252.82.* 2016.03.24 05:48
Moje wnuki polecą na Marsa ale mnie pochowacie na Marsie :-)
Gość IP: 37.123.112.* 2016.03.24 07:15
hahahah a mają już silnik rakietowy???
czy od ruskich kupią????
Gość IP: 89.228.44.* 2016.03.24 08:00
10 miliardów? Chyba od łebka ;)
Gość IP: 95.91.228.* 2016.03.24 08:28
@Gość IP: 37.123.112.* 2016.03.24 07:15
Ale jesteś zabawny.. hoho ale się uśmiałem. Tak się składa że NASA cały program kosmiczny od pierwszego lotu człowieka przez lądowanie na księżycu, SpaceLab'a po wahadłowce przeprowadziła używając rodzimych silników. Po upadku ZZRR na rynek wtórny trafiły ruskie silniki i okazało się że są wydajniejsze od amerykańskich. Więc NASA używa lepszych silników zamiast mieć kij wetknięty w d i udawać że te silniki nie istnieją bo nie są produkcji USA. W przeciwieństwie do ciebie oni tam potrafią myśleć.
Gość IP: 89.13.163.* 2016.03.24 08:45
USA to bankrut. Nie wiadomo jakie długi będą mieć za pięć lat. Obecnie dług publiczny to 18 bilionów dolarów i dług cały czas rośnie. Nie będzie ich stać na wysyłanie ludzi na księżyc.
Gość IP: 79.186.166.* 2016.03.24 08:45
USA posiada 20 bombowców B-2. Każdy z nich kosztuje 2 mld dolarów. Za koszt samych bombowców można by zrealizować osiedlenie księżyca 4 razy. A to i tak ułamek tego co USA przeznacza na zbrojenie. 10 mld dolarów dla USA to są grosze.
Gość IP: 91.208.10.* 2016.03.24 09:25
NASA chce... Ale czy Ludzkość też tego chce?
Jak patrzę na to, co się dzieje dookoła, to odnoszę wrażenie, że ludzkość raczej woli pogrążyć się ponownie w chaosie wojen niż pokoju w kosmosie. :(
Gość IP: 213.183.56.* 2016.03.24 10:03
Do @Gość IP: 37.123.112.*

Nie wiem czy ruskie silniki są wydajniejsze, ale na pewno tańsze. Bo trudno konkurować z ruskimi firmami, które przez 2 lata nie płacą pensji swoim pracownikom. NASA policzyła i wyszło, że taniej niż w Rosji nie będzie. Nie znaczy to, że USA nie ma technologii i know how do budowy swoich silników. Tylko po co szaleć, jak gotowe silniki są za półdarmo.
acomp
acomp 2016.03.24 12:09
Lepiej wydawać te miliardy na takie badania naukowe niż na zbrojenia i wojny
Gość IP: 108.61.96.* 2016.03.24 12:33
Wbrew ogólnemu przekonaniu, pokój jest tam, gdzie jest silna nowoczesna armia. Wojna jest tam, gdzie armia, kraj jest słaby.
Niestety pacyfizm to utopia. Zawsze się znajdzie jakiś szaleniec, któremu coś odbije do łba. Chyba taka natura ludzka. Więc lepiej być ubezpieczonym.
Gość IP: 153.19.29.* 2016.03.24 13:27
A my głupiki wydaliśmy tę kasę na informatyzację ZUS.... a moglibyśmy sprzedawać działki na księżycu.
jerzysz
jerzysz 2016.03.24 14:15
Coś mi się wydaje że te kilkuset ludzi którzy mają 70% światowej kasy szykuje sobie drogę ucieczki gdy nastanie totalna rozpierducha i ludzie będą chcieli im się rzucić do gardeł.
Gość IP: 217.155.77.* 2016.03.24 16:49
To tylko jeden z wielu projektów NASA. Zaraz obok statku z napędem Warp. Szanse na realizacje chociaż większe to nadal: w okolicy zera.
szok_i_niedowierzanie
szok_i_niedowierzanie 2016.03.24 17:39
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 46.76.85.* 2016.03.24 22:17