Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika DARPA: projekt nowego militarnego drona

Wygląda... nieziemsko.

DARPA: projekt nowego militarnego drona

DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, zaprezentowała swój nowy projekt bezzałogowego samotolu z funkcją pionowego startu i lądowania.

Nowy projekt nie nosi jeszcze oficjalnej nazwy i określany jest na razie jako VLOT X-Plane. Najważniejszy jest przy tym ten pierwszy skrót, pochodzący od wyrażenia Vertical Take-Off and Landing – samolot pionowego startu i lądowania. Mimo tej przydatnej w terenie właściwości projekt, który wszedł obecnie w fazę 2 realizacji, ma równocześnie na celu zapewnienie dużych prędkości przelotowych pojazdu.

W praktyce ma to oznaczać maksymalną prędkość przelotową na poziomie od 300 do 400 węzłów (550-750 km/godz.) oraz wysoką efektywność początkową (stosunek wagi pojazdu do mocy wymaganej, by utrzymać go w powietrzu) – rzędu 75 procent. Kolejną zaletą drona ma być wysoki współczynnik masy własnej w stosunku do możliwości udźwigu – ok. 10 (współczesne drony, takie jak V-22, oferują współczynnik na poziomie 5-6), co w praktyce ma się przełożyć na możliwość przenoszenia ciężarów stanowiących aż do 40 procent całkowitej masy pojazdu, wynoszącej około 10 tysięcy funtów (ok. 4,5 tony).

Nowy samolot ma używać tego samego silnika, co dron V-22, dysponującego modą 4000 KM i generującego 3 MW energii elektrycznej. Będzie ona wykorzystana do napędzania 24 niedużych śmigieł, umieszczonych wewnątrz obracających się skrzydeł pojazdu oraz w – również ruchomych –przednich statecznikach.

Na razie VLOT X-Plane nie jest planowany jako urządzenie do masowej produkcji – przez najbliższe kilka lat służyć będzie bardziej jako platforma testowa. Pierwsze pokazowe loty spodziewane są w roku 2018.

Dodaj komentarz 16 komentarzy
Gość IP: 77.65.89.* 2016.03.04 08:17
Dlaczego bezzałogowe samoloty mogą być tak wypasione, pionowy start itp. a załogowe już nie? I muszą być klasycznej konstrukcji? Sami piszecie, że nie chodzi o udźwig, więc w czym rzecz?
Gość IP: 92.7.181.* 2016.03.04 08:18
Ups, nie spodziewalem sie ze on ma przod tam gdzie tyl...albo odwrotnie. Sie mozna pomylic hahahahaaa.
benzene
benzene 2016.03.04 08:50
To co robi Boston Dynamics dla DARPA może niepokoić widza. Ja w każdym razie kiedy oglądam chodzące roboty dwu i czworonożne czuję się nieswojo.
Gość IP: 217.96.55.* 2016.03.04 09:25
Wygląda nadzwyczaj ziemsko. Gdyby nie miał żadnych pseudo skrzydeł i latał to wtedy wyglądałby nieziemsko.
Gość IP: 79.78.174.* 2016.03.04 10:33
A ile wynosi masa w uncjach? Albo może w łyżeczkach stołowych?
Gość IP: 146.198.149.* 2016.03.04 10:41
z jednej strony gites - kilka silnikow padnie - nadal leci (ciekawe jak komputer/pilot (ten siedzacy w bazie) sobie z tym poradzi)

Z drugiej strony - jak to ruskie udowodnili podczas wojny - skomplikowane i wieloczesciowe maszyny sa NIEUZYTECZNE
Gość IP: 195.50.95.* 2016.03.04 11:08
Wszystko fajnie, tylko dlaczego on do tylu lata?
Gość IP: 146.198.149.* 2016.03.04 12:25
@UP

Bo gosciu wsteczny wlaczyl zamiast wrzucic 'jedynke' :)
Gość IP: 95.160.102.* 2016.03.04 15:12
Nowy samolot ma używać tego samego silnika, co dron V-22, dysponującego modą 4000 KM i generującego 3 MW energii elektrycznej.

Czyli zamiast jednego silnika 4000KM będzie jeszcze generator 3MW i 24 silniki elektryczne po kilkadziesiąt kW każdy.
Większa masa startowa rzeczywiście podniesie współczynnik masy własnej w stosunku do możliwości udźwigu, ale to na pewno nie będzie zaleta tej konstrukcji.



Gość IP: 83.238.178.* 2016.03.04 15:37
TO jest akcja dezinformacyjna , jak przed D-day. Bojowy Dron to ...to chyba nie jest. Taki "Zeppelin" . Określenie : "wygląda nieziemsko" to po to aby nie obrazić Amerykanów ?
Gość IP: 5.226.102.* 2016.03.04 16:05
Na filmiku jak byk: VTOL a autorzyna w opisie kategorycznie VLOT.
Autorze! Jakiś vlot ci sie zatkał!
Gość IP: 98.219.67.* 2016.03.04 16:13
Czy to takie drony zamierza budować Kaczyński za te biliony PIS-u?
Gość IP: 78.11.156.* 2016.03.04 16:28
Na pierwszy rzut oka podpada mi opływ takiego niby skrzydła i straszne opory, jak i obciążenie silnika tyloma wirnikami... po co to? Chyba przerost formy nad treścią i raczej nie zobaczymy czegoś takiego.
Gość IP: 83.20.61.* 2016.03.04 17:43
Przydatny aby dostarczyć niewielkie zaopatrzenie w niedostępnym terenie bez narażania życia pilota, bo jednak wydaje się być dość łatwym do zestrzelenia.
Jeśli masowa produkcja zapewni niski koszt, to pogratulować pomysłu ;)
acomp
acomp 2016.03.04 22:59
Maciarewicz będzie produkował podobne w Polsce i zrobi innym "kuku" Prezes się o to postara
Gość IP: 195.150.162.* 2016.03.07 07:54
zapewne ci co tu chrzanią o polityce to z kodu są :)... posłuchajcie niedorosłe lemingi rady i zrolujcie się na onet czy wp biadolić jacy to z was głupi ludzie a tutaj gadajcie o technice
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 04.03.2016
Tagi producenckie: darpa
Tagi modelu: vtol x-plane
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9560
CENEO KUP NAJTANIEJ
Lenovo 59-433273 Lenovo 59-433273
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Brother Brother - Bu-100Cl, Optick˝ Pąs, 50 000 Stran Brother Brother - Bu-100Cl, Optick˝ Pąs, 50 000 Stran
Dostępny w 23 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AEG AP 250 EPC AEG AP 250 EPC
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gra o tron (audiobook) Gra o tron (audiobook)
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Czujnik parkowania pojedynczy kolor szary Czujnik parkowania pojedynczy kolor szary
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu