Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Najczarniejszy materiał na Ziemi stał się... czarniejszy

I wtedy pojawił się problem.

Najczarniejszy materiał na Ziemi stał się... czarniejszy

Vantablack to materiał, który – według ocen naukowców – wykazuje się najwyższą zmierzoną skutecznością w pochłanianiu światła, czyli mówiąc potocznie – jest najczarniejszy na świecie. A raczej był.

Surrey NanoSystems to firma, która wynalazła materiał Vantablack – materiał zbudowany w oparciu o węglowe nanorurki, pochłaniający 99,96 padającego nań światła. Pisaliśmy o nim w 2014 roku. Jednak obecnie pokazała materiał, który pochłania światło jeszcze skuteczniej, czyli jest jeszcze bardziej czarny.

I tu pojawił się problem – Surrey NanoSystems tym razem nie podaje informacji, z jaką skutecznością pochłania światło nowy materiał, ponieważ nie dysponuje spektrometrem, który byłby w stanie to zmierzyć. Natomiast oczywiście możemy ten materiał zobaczyć na filmie – zwróćcie uwagę, co się dzieje z kropką laserowego światła, kiedy skierowane jest ono na nowy "najczarniejszy z czarnych":

Dodaj komentarz 13 komentarzy
Gość IP: 78.11.177.* 2016.03.06 22:06
zdjecie na głownej! Pełne wyrazu
Qatro
Qatro 2016.03.06 22:14
najgorszy koszmar snajperów.
Gość IP: 81.174.212.* 2016.03.06 23:38
ZDEFINIUJMY sobie "czern" - najczerniejsza czern - czer to takze...... TEMPERATURA!
Cos moze byc mega czarne - jak np. te nano rurki - a miec temperature np. 30st i..... jest TAK JASNE JAK CHOLERKA!!!!

Nie moge rozpracowac temperatury Czarnych Dziur - bo skoro nic nie emituje (procz niedawno odkrytych fal grawitacyjnych) to musi miec niesamowicie niska temperature - tak sa czarne dziury ktore niesamowicie swieca - ale kto nie powiedzial iz to tylko otaczajacy "wir" ognia
Gość IP: 89.12.46.* 2016.03.07 08:16
Wyobraźcie sobie pokój ze ścianami pokrytymi takim materiałem. Kiedyś byłem w kabinie bezechowej. To było dziwne uczucie jak dźwięk wydobywał się jedynie z gardła i brakowało dźwięków odbitych. Podejrzewam że podobnie jest z takim pomieszczeniem. Wchodzisz do pomieszczenia i nie wiesz jakie ono jest duże bo nie widać ścian.
Gość IP: 217.11.133.* 2016.03.07 11:09
Ciekawe po co przykleili ten materiał taśmą? Żeby im nie uciekł?
Gość IP: 89.229.237.* 2016.03.07 12:48
Uff, bez tej podpowiedzi na końcu nie wyłapałbym o co chodzi na filmiku, dzięki!
acomp
acomp 2016.03.07 13:38
Pierwsze zastosowania praktyczne na pewno w wojsku
Gość IP: 87.207.77.* 2016.03.07 17:33
Taki filmik to można przygotować w domu z kawałkiem miedzianej blachy osmolonej płomieniem świecy. Istotne jest to, by położyć go w przezroczystym płaskim pojemniku, a całość na cienkim białym tworzywie podpartym miedzy krzesłami.

Cała tajemnica tkwi w tym, by świecić laserem Z DOŁU.
Gość IP: 195.8.52.* 2016.03.07 17:39
Czarne dziury mają najczęściej temperaturę 36,6 stopnia Celcjusza.
Gość IP: 77.252.47.* 2016.03.08 01:27
Czarno to widzę, ponieważ ciemność widzę...
Gość IP: 81.210.74.* 2016.03.10 12:48
@acomp - a drugie w fotografii,astronomii i ogólnie pojętej optyce.
Gość IP: 77.252.178.* 2016.03.12 11:06
Najczarniejszy jest budżet RP: wszystko wlatuje - nic nie wylatuje - jak w czarnych dziurach...
Gość IP: 86.6.137.* 2016.03.12 17:31
VANTA black to jest firma z Surrey University w UK :P
a tak naprawde to robia oni powloki z Vertically Aligned (multiwall) Carbon-nano tubes Array (VANTA), poprzestawiane w kolejnosci by zrobic fajna nazwe dla firmy. A tak naprawde jest to "las" wielo scianowych nanorurek wegla ktore sa dlugosci do 100-300 micro metrów wysokie.
A zastosowanie maja np jako standard do wyznaczania temeratury przez metody optyczne, np kamery podczerwone ;)

pozdrawiam Maciej
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 06.03.2016
Tagi producenckie: surrey nanosystems
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 16026
CENEO KUP NAJTANIEJ
Siemens KG 36VVL30E Siemens KG 36VVL30E
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Schwalbe Smart Sam 26 X 2.10 Performance Schwalbe Smart Sam 26 X 2.10 Performance
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell (PA-4E) Dell (PA-4E)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HEIDI HEIDI
Dostępny w 25 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Canon lampa video VL-5 Canon lampa video VL-5
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu