Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Powieść napisana przez sztuczną inteligencję

Przeszła nawet pierwszą rundę konkursu literackiego!

Powieść napisana przez sztuczną inteligencję

Rok 2016 – zapamiętajcie, bo to właśnie wtedy na listę zawodów zagrożonych zastąpieniem przez maszyny został dodany "pisarz".

Naukowcy z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate ogłosili, że krótka powieść napisana przez stworzoną przez nich sztuczną inteligencję przeszła przez pierwszy etap japońskiego konkursu literackiego: Hoshi Shinichi Literary Award. Należy jednak zaznaczyć, że nie była to powieść od początku do końca napisana wyłącznie przez komputer, ale powstała przy pomocy zespołu naukowców. To oni proponowali konkretne słowa i frazy, jakie powinny zostać wykorzystane oraz zakreślili ogólny zarys powieści, po czym do działania włączyła się sztuczna inteligencja.

Tytuł napisanej powieści to (w wolnym tłumaczeniu) "Dzień, w którym komputer napisał powieść". Nic dodać, nic ująć... No, może jednak warto jeszcze dodać, że konkurs imienia Hoshi Shinichi wyróżnia się właśnie tym, że dopuszcza również prace tworzone we współudziale sztucznej inteligencji – na 1450 przyjętych w tym roku do konkursu powieści i opowiadań, aż 11 zostało stworzonych właśnie z udziałem AI. Nie ma się co dziwić – sam Hoshi Shinichi był w końcu pisarzem zajmującym się tematyką science-fiction.

Ilustracja sztucznej inteligencji piszącej powieść pochodzi z serwisu Shutterstock.

Dodaj komentarz 2 komentarze
Gość IP: 89.229.234.* 2016.03.26 10:53
Niezmiernie ciekawe. Jednak w dalszym ciągu to CZŁOWIEK odgrywa decydującą rolę a komputer dalej tylko przetwarza. W tym przypadku składa. Pisarze jeszcze długo nie będą zagrożeni, choć mogą się już do pewnego stopnia wyręczać maszynami.
Gość IP: 185.53.155.* 2016.03.26 12:52
@Gość IP: 89.229.234.* 2016.03.26 10:53

pisanie książek zawsze było czymś więcej niż zapełnianiem kartek kolejnymi zdaniami. nie jest to łatwa sztuka i sporo czasu minie, zanim SI sama napisze prawdziwą książkę od A do Z. żeby uzmysłowić wszystkim jak pisanie jest różne od innych form sztuki wystarczy przypomnieć, że w naszym kraju nadal nie ma żadnej szkoły wyższej, która w swoim oficjalnym programie miałaby kierunek "pisanie książek". kiedyś Parandowski proponował stworzenie takiej szkoły - bo przecież są akademie sztuk pięknych na których ludzie uczą się malarstwa, rzeźbiarstwa, tkactwa artystycznego i innych rzeczy. ale był jakiś opór w przypadku utworzenia szkoły pisarzy - może dlatego, że nie jest to łatwe zajęcie i niekoniecznie da się go dobrze wyuczyć. chociaż oczywiście istnieją książki dla początkujących pisarzy - część autorów lubi się dzielić z innymi tajemnicami swojego warsztatu. jednak jest to na tyle skomplikowane, że SI wcześniej przejdzie test Turinga zanim napisze dobrą książkę.
AUTOR: paweł raban
DODANO: 25.03.2016
ŹRÓDŁO: sciencealert.com, digitaltrends.com, engadget.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5832
CENEO KUP NAJTANIEJ
NOW, DISCOVER YOUR STRENGTHS NOW, DISCOVER YOUR STRENGTHS
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Manta MWO202EG Biała Manta MWO202EG Biała
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski  + PILOT Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski + PILOT
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vredestein Quatrac 3 Suv 225/70R16 103H Vredestein Quatrac 3 Suv 225/70R16 103H
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BOX TELETUBISIE/DOBRANOCNY OGRÓD (6DVD) BOX TELETUBISIE/DOBRANOCNY OGRÓD (6DVD)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu