Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Nauka i technika Za 30 lat staniemy się nieśmiertelni?

Do tego dąży rosyjski miliarder.

Za 30 lat staniemy się nieśmiertelni?

35-letni Dimitrij Itskov, właściciel medialnego koncernu New Media Stars, w 2011 roku założył projekt o nazwie "2045", którego celem jest przeniesienie ludzkiego umysłu do wnętrza maszyny i zapewnienie nam tym samym nieśmiertelności.

W sam projekt Itskov zainwestował już 1,43 miliarda dolarów, co świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w sprawę. Mężczyzna głęboko wierzy, że za 30 lat będziemy mogli pozwolić sobie na nieśmiertelność - inaczej, jak powiedział w dokumencie BBC, nie zaczynałby tej inicjatywy.

Projekt podzielony jest na cztery etapy. Pierwszy, najbliższy nam, który ma zostać zrealizowany do 2020 roku, zakłada stworzenie mechanicznej kopii ludzkiego ciała, którą będzie można kontrolować zdalnie. Brzmi nieprawdopodobnie? Zobaczcie jak olbrzymiego postępu w ciągu kilku lat dokonało Boston Dynamics w dziedzinie robotyki.

W latach 2020-2025 powstać ma avatar, do którego będziemy mogli przeszczepić ludzki mózg. Dekadę później do maszyny wszczepimy już sztuczny mózg oparty na ludzkiej osobowości. Finalnie nasza świadomość w 2045 roku będzie mogła być przeniesiona do... hologramu. Nieśmiertelność zatem ma być dostępna dla ludzi tylko w formie cyfrowej (podobnie jak chociażby w filmie "Transcendencja").

Zespół Itskova złożony jest ze specjalistów z dziedziny neuronowych interfejsów, robotyki, neurologii i sztucznych narządów. Wierzą oni, że ludzki mózg funkcjonuje podobnie jak komputer i że proces odbierania zmysłów, a także ludzkie zachowanie będą mogły być skopiowane i odtworzone w formie cyfrowej. Naukowcy śledzą na bieżąco osiągnięcia  swoich kolegów po fachu z California Institute of Technology, którzy ostatnio wszczepili implant mózgowy całkowicie sparaliżowanemu mężczyźnie. Dzięki niemu może sterować mechanicznym ramieniem.

Co więcej Itskov chce by opracowana przez jego zespół technologia była dostępna dla każdego człowieka na Ziemi - nie tylko dla tych, których będzie na to stać. Brzmi zbyt pięknie by mogło okazać się rzeczywistością, prawda? W ciągu kilku najbliższych lat zobaczymy  czy Rosjanom uda się dokonać przełomu. Nawet jeśli projekt w końcu zostanie zrealizowany, pozostanie pytanie, czy cyfrowa nieśmiertelność to rzeczywiście spełnienie ludzkich marzeń?

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 157.25.200.* 2016.03.21 12:04
Kopie to może i będzie można zrobić, być może i nawet zachowywać się będzie podobnie, ale to i tak nie będzie świadome "Ja". Wyjdzie z tego sztuczna inteligencja która sama się uczy.
Gość IP: 83.20.78.* 2016.03.21 12:08
Spóźniliście się z tym newsem zaledwie kilka lat. Jeśli tak dalej pójdzie to niedługo zapewne napiszecie o premierze Windows 8...
Gość IP: 83.20.78.* 2016.03.21 12:09
News z 2012 roku:
http://natemat.pl/25911,niesmiertelnosc-za-33-lata-naukowcy-twierdza-ze-odkryli-swietego-graala-nasze-mozgi-umieszcza-w-avatarze
Gość IP: 79.79.87.* 2016.03.21 12:17
przestalem czytac BZDURE jako iz mozg pracuje jak komputer - taaaa - reakcje chemiczne :/
Gość IP: 87.239.222.* 2016.03.21 13:27
Jeśli skopiujemy ludzką świadomość na komputer, to będzie to tylko kopia umysłu człowieka, której będzie się wydawało, że została przeniesiona z ciała do maszyny.

Nie jest to sposób na nieśmiertelność, ale na stworzenie wiernej kopii świadomości człowieka, która myśli, że jest prawdziwa, bo pamięta, że kiedyś była w ciele, a nawet jest szczęśliwa, że uniknęła śmierci... Taka kopia będzie twierdziła, że w momencie śmierci ciała dusza została "przeniesiona". Z "zewnątrz" można uznać, że tak się stało, ale w rzeczywistości prawdziwa świadomość pierwotna znika w momencie śmierci (idzie do nieba/piekła/po prostu znika/reinkarnuje/w co tam kto wierzy). Fakt, że w momencie zniknięcia świadomości identyczna pojawia się w sztucznym mózgu nie oznacza dla mnie tego, że to jest ta sama świadomość. "Identyczny" nie znaczy "ten sam".

Inne wyjaśnienie. Co jeśli tworząc czyjąś kopię nie uśmiercę człowieka? Pozwolę im żyć osobno. Od chwili skopiowania każde jest inną świadomością z innymi wspomnieniami. Jeśli człowiek zginie po godzinie/dniu/5 latach, to po prostu umrze, a jego świadomość nie odrodzi się przecież we wcześniej stworzonej kopii, bo ona żyje swoim życiem. Dlaczego mam więc sądzić, że świadomość nie umiera, tylko zostaje "przeniesiona" jeśli skopiowanie i śmierć są w tej samej chwili. Bo do głowy umierającego podłączony jest "kabelek" i dusza ma po czym płynąć? :D Nie rozumiem. Co jeśli w momencie śmierci połączę mózg z dwoma sztucznymi mózgami. Dusza wybierze sobie jeden i do niego popłynie, a drugi będzie kopią? Bez sensu, prawda? :D
Gość IP: 85.255.232.* 2016.03.21 13:51
@up

Pojde o ktok dalej i powiem - a co z naradzaniem nowych dusz / cyborgow? :)

Mozna by "cyknac instalke" by otwozyc 1000000 i nawet NIESKONCZONOSC takowych w ciagu np. 1 sekundy

Dym jak cholera - w obecnym swiecie nawet niepotrafimy sobie poradzic z rzeczami NIEISTNIEJACYMI np. krach na gieldzie
Jotgie
Jotgie 2016.03.21 14:54
Spełnia się moja przepowiednia, gdy w 1989 roku pierwszy raz siadłem przed komputerem!
Ze zgraniem "zawartości" mózgu nie powinno być problemu, natomiast może być ze zgraniem "osobowości" czyli charakteru. No i powstaje pytanie: jak będą się "rodzić" nowi ludzie? Chyba... wcale bo i po co?!
Gość IP: 195.136.22.* 2016.03.21 15:10
A teraz wyobraźcie sobie dostęp do tej technologii przez Stalina, Mao czy Kima. Osobiście mam nadzieję, że się nie uda, bo w przeciwnym wypadku nadejdą tak totalitarne czasy, przy których czasy Polaków w łagrach czy obozach koncentracyjnych to będzie przyjemność.
Gość IP: 83.12.224.* 2016.03.21 15:52
Temat przewałkował na polu teoretycznym już Stanisław Lem w 1954 r. w swojej pierwszej książce "Dialogi" :)
Gość IP: 77.102.114.* 2016.03.21 16:38
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 87.207.77.* 2016.03.21 19:13
Pomylili stulecie.

(A "Dialogi" nie były pierwszą powieścią, bo Lem wydał je w 1957, już po kilku innych, ale zgoda co do przewałkowania tematu.)
acomp
acomp 2016.03.21 21:14
Ja dziękuję za taką nieśmiertelność która będzie tylko wirtualnym avatarem
Gość IP: 94.78.183.* 2016.03.21 22:08
Po uja komuś nieśmiertelność w jakimś avatarze? Dla wierzącego dusza ludzka - w tym osobowość jest nieśmiertelna. Nawet gdyby ktoś nie wierzył w nieśmiertelność ludzkiej duszy, to po co mu fakt, że jego wspomnienia będą zapisane gdzieś na cyborgu, jak to co najbardziej istotne, czyli macierz - nasz mózg i tak umrze? A skoro umrze, to nie będzie wiedziała, że żyje gdzieś w cyborgu. Jest to totalny bezsens, bo nie można się podzielić i żyć albo w jednym, albo w drugim. Po jakimś czasie to co jest w drugim może być inne od pierwowzoru. Czyli powstaje sprzeczność.
Gość IP: 195.245.217.* 2016.03.21 23:43
Jeśli ma się 35 lat i zarabia w rosji i jest się miliarderem to pomysł na nieśmiertelneść w krajach prawa byłby sadomaso - POPROSTU taki ktoś siedziałby w więzieniu wiecznie - POTWORNA WIZJA !!
Gość IP: 65.178.180.* 2016.03.22 19:54
I będzie można usunąć linie kodu odpowiadające za homoseksualizm. A więc wbrew lewicowej propogandzie, to jest uleczalne.
Gość IP: 198.208.159.* 2016.03.22 19:59
Ja to już słyszałem 30 lat temu. Wtedy mówili, że medycyna posunie się tak, że za 30 lat ludzie będą żyli po 200 lat a po tych 200 latach to już postęp będzie taki, że żyć będziemy wiecznie.
romil
romil 2016.03.22 23:13
Macie fajne problemy ze skopiowaniem czy z duszą, ale ja może poruszę problemy bardziej przyziemne.
Będąc nieśmiertelnym ile lat trzeba pracować na emeryturę?
Ile lat człowiek może znosić tą samą teściową zanim zwariuje?
W jaki sposób możnaby karać nieśmiertelnego hologramowego awatara który popełnił przestępstwo? Kazać mu hologramować się w nieoświetlonej celi przez 300 lat?
I to są konkretne pytania, a nie dochodzenie czy dusza płynie po kablu i ile diabłów mieści się na główce od szpilki.
Gość IP: 50.179.85.* 2016.03.22 23:58