Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych zaakceptowany przez Radę Ministrów

Prawo i polityka

Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych zaakceptowany przez Radę Ministrów

Projekt Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych został zaakceptowany jako część ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Witryny „szkodliwie społeczne” będą usuwane z polskiej cyberprzestrzeni.

Wprowadzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych przyjął już prawną formę, a konkretniej art. 179a ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Projekt został już zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych to najnowszy pomysł Ministerstwa Finansów, który ma za zadanie „chronić społeczeństwo przed treściami szkodliwymi społecznie”. Ma być prowadzony w systemie informatycznym. Będzie on jawny i prowadzony pod nadzorem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Witryny i Usługi będą do niego wprowadzane niezwłocznie na żądanie podmiotu uprawnionego lub Służby Celnej, które będzie uprawomocniane przez sąd. Projekt nie przewiduje możliwości zaskarżenia wpisu ani dochodzenia odszkodowań. Witryny mają być blokowane w ciągu sześciu godzin od podjęcia decyzji o blokadzie.

Czytaj też: Chiny ujarzmiły Internet

Gość IP: 85.89.185.* 2010.01.24 11:39
No to cenzurę już mamy, kiedy uroczyste otwarcie Berezy Kartuskiej?
Gość IP: 85.221.202.* 2010.01.24 11:53
"Witryny mają być blokowane w ciągu sześciu godzin od podjęcia decyzji o blokadzie." a w ciągu ilu godzin muszą zostać odblokowane ?
wojtekiki
wojtekiki 2010.01.24 12:11
Chińczycy krytykowani za cenzurę, teraz czas na Polskę.
tipsot
tipsot 2010.01.24 12:21
Idziemy w ślady Chin.
vh
vh 2010.01.24 12:22
Donald Tusk - pierwszy cenzor III RP. Będzie zamykał niewygodne strony pod pretekstem "pedofilii", "terroryzmu", "hazardu" i czego mu tylko przyjdzie do głowy, np. "nienawiści".
Gość IP: 89.230.101.* 2010.01.24 12:32
Hura!!! Niech nam żyje i rozkwita klerykalny beton.
sig
sig 2010.01.24 12:44
Może by tak redaktor sprawdził stan aktualny? wniesiono stosowne poprawki i zgodę na zablokowanie musi wydać sąd. A że to cenzura prosto z chin to już inna sprawa. A najgorsze jest to że jedyna realna alternatywa dla cenzorów z PO to 2 takich co zap......ło księżyc (a teraz próbują Pod..lić I Słońce). Z czego Tusk i sp-ka pewnie świetnie zdają sobie sprawę.
gypsy
gypsy 2010.01.24 13:37
W polsce chinska cenzura?- a to jednak dobrze ze wyemigrowalem :)
Gość IP: 62.141.53.* 2010.01.24 14:06
ciekawe, czy strony typu :eurojihad czy euroislam beda teraz legalne
Gość IP: 82.160.97.* 2010.01.24 14:08
No to sie doczekaliśmy. Czarna zaraza i jej świeccy klakierzy jak np. Gowin oczywiscie wykorzystają to do uznania za szkodliwe strony popierające aborcję, strony wyznań innych niż obecne "jedynie słuszne", czyli tzw."sekt".Pole do popisu jest nieograniczone.A tak narzekaliśmy na komunistyczną cenzure.Teraz mamy moderatorów i stróży moralności.
Gość IP: 81.134.134.* 2010.01.24 14:24
ale mamy tez Tor-a... on nie tylko pozwoli nam czytac ale pozwoli rowniez publikowac wbrew innym
sig
sig 2010.01.24 14:28
re Gość IP:81.134.134.* o jego zablokowanie postuluje któryś z (p)osłów, tłumacząc to tym że z tor-a w zasadzie sami pedofile korzystają (co jest oczywiście nieprawdą, ale społeczeństwo może się nabrać i zaakceptować takową blokadę).
Gość IP: 77.114.33.* 2010.01.24 14:36
Faszystowsko-bolszewickie urzędasy nadal rządzą...
Gość IP: 94.78.149.* 2010.01.24 15:04
Panowie, zamiast marudzić może lepiej jakoś się zjednoczyć i wystosować cyber protest? Jakiś list z podpisami?
Gość IP: 82.65.130.* 2010.01.24 15:10
co do prob blokowania tora... wpierw trzeba by go prawnie zdelegalizowac. Mysle ze to byloby trudne, bo tor jest wykorzystywany wszechstronnie od agencji rzadowych poprzez policje, tajne sluzby itd. Nie da sie tez chyba globalnie zablokowac struktur tora. Natomiast w przypadku zmasowanego i totalnego blokowania sieci tor, dosc szybko powstaloby skuteczne antidotum. Poniewaz sa jeszcze tacy, ktorzy nie zaakceptuja cenzury nigdy. Oczywiscie pojedyncze serwisy moga bez problemu blokowac ruch pochodzacy z tora ale to ich decyzja i wola, bo np uzytkownicy robia zamieszanie czy inne glupawe rzeczy. ale taki np euroislam nie bedzie blokowal... bo to sie mija z misja tego serwisu.
khsokolowski
khsokolowski 2010.01.24 16:24
Bardzo mi się podoba nazywanie posłów Tuska, ministrów Tuska i samego pana Tuska "klakierami czarnej zarazy". Bo określenie to rzeczywiście przestało jakoś pasować do - ze zacytuję Ziemkiewicza - Ojca Muchomorka. I do Kaczyńskich też. Oni na ten pomysł nie wpadli, a PO owszem. I nie tylko wpadła, ale nawet zrealizowała, zamiast podatku liniowego i autostrad. To się nazywa "dotrzymywaniem wyborczych obietnic"... inaczej.
Aconitum
Aconitum 2010.01.24 16:55
@Gość IP:85.221.202.* 2010.01.24 11:53
"Witryny mają być blokowane w ciągu sześciu godzin od podjęcia decyzji o blokadzie." a w ciągu ilu godzin muszą zostać odblokowane ?

Nikt niczego nie będzie odblokowywał skoro "Projekt nie przewiduje możliwości zaskarżenia wpisu ani dochodzenia odszkodowań."


Oprócz tora jest jeszcze całkiem pokaźne stadko zagranicznych serwerów proxy. No chyba, że zostanie ustawa zabronione korzystanie z proxy:)
Gość IP: 24.1.202.* 2010.01.24 16:55
kiedys to byl indeks ksiag zakazanych.
historia lubi sie powtarzac
Browar
Browar 2010.01.24 17:17
Jestem za a nawet popieram bo po co komu pedofilska strona chyba idiocie jakiemuś choremu itd. Strony neofaszystów jak znikną tez mi szkoda nie będzie więc czemu pitolicie ... Owszem nam polakom cenzura źle się kojarzy ale zacznijmy myśleć , czy chciał byś wchodząc na jakąś erotyczną stronę nagle wleźć na strone pedofilską .. bo ja nie i wolę aby ktoś wcześniej zablokował taką stronę za mnie i tyle . Pp2 p2m i inne formy wymiany plików sprawiają że producenci softu filmó muzyki nie są wstanie obniżyć cen płyt itd jeżeli udało by się wyeliminowac piractwo było by taniej aczkolwiek znając firmy takie jak sony i reszta pewnie niekoniecznie . osobiście wolałbym kupić film za powiedzmy max na blue ray za 20 zł niz kopiować i tak niskiej jakosci plik z internetu ....