Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Pliki cookies – ważne zmiany dla wszystkich sklepów i serwisów internetowych

Już dziś zaczyna obowiązywać nowe prawo dotyczące prywatności w Internecie.

Pliki cookies – ważne zmiany dla wszystkich sklepów i serwisów internetowych

Najwięcej zmian w nowym prawie dotyczy tzw. plików cookies. Znowelizowane regulacje dostosują polskie przepisy do wymogów UE. Wymagają też wprowadzenia zmian w regulaminach lub w polityce prywatności e-sklepów i serwisów internetowych. Za ewentualne opóźnienia grożą przedsiębiorcom dotkliwe kary w wysokości nawet 3 proc. przychodów za zeszły rok.

Już dziś zaczyna obowiązywać nowe prawo dotyczące prywatności w Internecie
Już dziś zaczyna obowiązywać nowe prawo dotyczące prywatności w Internecie

Od 22 marca 2013 r. ulegnie skróceniu czas „życia” tzw. ciasteczek, czyli plików, które zapisują informacje o poczynaniach użytkowników Internetu.  Do tej pory mogły być przechowywana w komputerze użytkownika nawet przez 24 miesiące. Teraz czas ich „życia” zostanie skrócony do roku. Wprowadzony zostanie również obowiązek informowania o wykorzystaniu ciasteczek przez serwis lub sklep internetowy. Niestety nowe zapisy są trudne w interpretacji, zwłaszcza jeśli chodzi o konieczność powiadamiania o instalacji plików cookies. Ustawa wymaga, by użytkownik mógł wyrazić na to zgodę jeszcze przed odwiedzeniem serwisu. Z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe, bez utrudnienia korzystania z zasobów strony internetowej. Pliki cookies są przekazywane użytkownikowi jako jedne z pierwszych, tuż po wywołaniu serwisu www. Co więcej, nie można tego kontrolować z poziomu kodu programistycznego. – Zgodnie z nowymi przepisami usługodawca (e-sklep lub serwis internetowy) będzie musiał poinformować o sposobie oraz celu, w jakim przetwarza pozyskane dane. Zakazane będzie natomiast wprowadzanie jakichkolwiek zmian konfiguracyjnych w urządzeniu końcowym użytkownika lub jego oprogramowaniu za pomocą ciasteczek – tłumaczy Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl. Konieczne będzie też przekazanie informacji o sposobie złożenia sprzeciwu przeciwko gromadzeniu takich danych przez serwis internetowy. Sam użytkownik nie będzie natomiast musiał wyrażać zgody na wykorzystanie ciasteczek za każdym razem, gdy odwiedzi nową stronę. Wystarczy tylko, że raz zaznaczy taką opcję w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kontrowersje wokół ciasteczek

Ciasteczka to niewielkie pliki tekstowe, które przechowują różne informacje i parametry związane z przeglądaną stroną internetową. Mogą np. gromadzić dane na temat logowania, częstotliwości wizyt w danym serwisie, liczby odwiedzonych stron, ogólnego czasu spędzonego na każdej z nich, itp. Zdecydowana większość z nich wnosi dużo korzyści i ułatwień dla osób korzystających ze stron internetowych. Dzięki nim witryna „zapamiętuje” preferencje internauty oraz może ułatwiać wypełnianie wszelkiego rodzaju formularzy. Pliki cookies pozwalają na korzystanie z treści multimedialnych na stronach internetowych, a także integrację m.in. z serwisami społecznościowymi. Zdarzają się jednak ciasteczka, śledzące poczynania użytkownika w sieci – Często informacje w nich zawarte są tak szczegółowe, że można na ich podstawie przeprowadzić analizę behawioralną i wyciągnąć konkretne wnioski na temat zachowań użytkowników. To natomiast budzi duże wątpliwości obrońców prywatności w sieci – wyjaśnia Rafał Stępniewski z RzetelnyRegulamin.pl. Pliki cookies są szczególnie cenne dla reklamodawców oraz sieci reklamowych, gdyż pozwalają na wyświetlanie użytkownikowi tylko tych reklam, które będą zbieżne z jego zainteresowaniami. Możliwe jest np. określenie maksymalnej liczby odsłon tego samego banneru jednemu internaucie. Dzięki temu reklamodawca zyskuje pewność, że jego kampanię zobaczy więcej osób, a użytkownik nie będzie czuł się przez nią przytłoczony.

Nowe przepisy – nowy problem

Zmiany, które zaczynają obowiązywać już od piątku budzą wiele kontrowersji i wątpliwości. Ich głównym celem ma być ochrona prywatności oraz edukacja użytkowników z zakresu bardziej świadomego korzystania ze swoich praw w internecie. Niestety nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, a zwłaszcza art. 173., sprawia wiele trudności, gdyż nie precyzuje w zrozumiały sposób obowiązków dostawców usług elektronicznych (właścicieli e-sklepów i serwisów internetowych). Taka niejednoznaczność powoduje, że problemy z właściwym rozumieniem nowych zapisów mają nawet specjaliści od prawa telekomunikacyjnego, nie mówiąc już o zwykłych użytkownikach. Zmiany w założeniu mają ujednolić prawodawstwo w całej Unii Europejskiej, to natomiast powinno ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisów internetowych we wszystkich krajach Wspólnoty.

Założenia znowelizowanego prawa telekomunikacyjnego miały pomóc użytkownikom bardziej świadomie podejmować decyzje na temat danych, które udostępniają serwisom i sklepom internetowym. W praktyce okazuje się, że mogą jeszcze długo z tego prawa nie skorzystać, gdyż już teraz wiadomo, że wielu usługodawców będzie miało duże trudności z implementacją nowych wymagań.

Gość IP: 193.151.115.* 2013.03.22 12:20
A jeśli zrobiłem stronę, która nie wykorzystuje plików cookies to też mam informować użytkowników, że nie wykorzystuje?
Gość IP: 95.40.171.* 2013.03.22 12:34
"Pliki cookies są przekazywane użytkownikowi jako jedne z pierwszych, tuż po wywołaniu serwisu www. Co więcej, nie można tego kontrolować z poziomu kodu programistycznego."

LOL really?

Gość IP: 94.42.112.* 2013.03.22 12:44
@up

autor artykułu chyba nie wie o czym pisze. Na szczęście reszta artykułu jest dość dobra i spełnia zadanie- informuje o zmianach.
Gość IP: 83.6.110.* 2013.03.22 13:03
Super!
Teraz będzie tak:
0. Wchodze na stronę, żeby przeczytać newsa
1. Pokazuje się duży baner "Korzystamy z cookies, ale masz prawo je wyłączyć, ale wtedy nie będziesz mógł niestety korzystać z naszego serwisu."
2. No nic... nie blokuję cookies, bo kto samemu sobie kijem w głowe daje?
3. Ładuje się cała reszta, czyli sterta reklam do zamknięcia itp, a przy okazji kolejny ładny komunikacik, że musze wylączyć AdBlocka, bo niestety nie mogą mi wyświetlić reszty reklam, a skoro nie mogą to nie zarazbiają i nie będą świadczyć usługi ;]...
Spoko.... Firebug wywali wszystko co chcę i nie da się inaczej, a Adblock dostanie nowe wyjątki to realizacji (kto wie, może nawet natrętny komunikat o używaniu cookies ;)), ale pytanie czy to dodatkowe okienko jest takie niezbędne?
Gość IP: 89.76.193.* 2013.03.22 13:32
Chodzi w końcu o prywatność, ale powinni się też zabrać za to że na niektórych serwisach internetowych nie można wykasować konta, na większości nie można skasować własnego wpisu, kompromitujące fotografie i nie tylko zostają na wieki wieków w internecie... nie wspominając już o pedofilach i różnych przestępcach grasujących w internecie, o wirusach hakerach, dane nie są należycie chronione wystarczy tylko spojrzeć na aferę z allegro i nie szyfrowaniu danych, podszywanie się pod ludzi na nk, facebooku nawet pod firmy i instytucje itd.

NIECH KTOŚ W KOŃCU TO OGARNIE TEGO JEST CAŁE MULTUM!!! A CIASTECZKA TO ŻADEN PROBLEM, TO MOŻNA SKASOWAĆ, CHYBA... BO NAWET JAK SIĘ OKAZUJE NAWET PO TRYBIE PRYWATNYM POZOSTAJĄ ŚLADY NA KOMPUTERZE
Gość IP: 78.8.26.* 2013.03.22 14:09
Czas życia ciasteczek nie może przekraczać 12 miesięcy? Nie na Chip.pl! Zaraz po wejściu na tę stronę (zanim cokolwiek na niej kliknąłem) wylądowały u mnie 4 ciasteczka Chipa, w tym 1 z datą ważności ponad 24 miesiące (dokładnie to 24 miesiące i 1 cała doba)!
Name: __utma
Value: 32850028.1535735082.1363957560.1363957560.1363957560.1
Host: .chip.pl
Path: /
Expires: Sun, 22 Mar 2015 13:06:00 GMT
Secure: No
HttpOnly: No
Gość IP: 89.167.42.* 2013.03.22 14:28
Oto jak działa polskie IT - moja przeglądarka odrzuca pliki cookie większości stron, a akceptuje tylko te z białej listy. Od wczoraj każda strona jest dodatkowo wzbogacona komunikatem, który przecież nie zniknie przez zablokowane pliki cookie :>

Tak więc teraz poza plikami cookie jeśli chcę mieć spokój i nie widzieć natrętnych komunikatów przysłaniających niekiedy jakiś fragment strony, muszę dodatkowo blokować skrypty .js

Brawa dla bezmózgich i inaczej kreatywnych informatyków, tak was z Chip.pl również to dotyczy, podobnie jak tych z onet, o2 i wielu, wielu innych portali.
Gość IP: 77.65.32.* 2013.03.22 14:55
I dobrze, nie chcesz pliku cookie to się męcz :P Ciekawe jak działają sklepy internetowy bez włączonych cookie.
Gość IP: 5.173.240.* 2013.03.22 15:38
Oczywiście, a przed każdym samochodem powinien iść facio z flagą "uwaga samochód" ;))) Tak to jest jak się urzędnicy biorą za technikę...
Gość IP: 91.198.217.* 2013.03.22 15:46
Mam pytanie do chip.pl czy sprzedaje informacje o swoich użytkownikach zewnętrznym podmiotom. oraz do czego wykorzystuja pliki od A do Z tak by nieokazało się za 20 rok :D ze było jeszcze do czegoś i trzeba było sie domyslec
Gość IP: 31.183.5.* 2013.03.22 16:02
Takie idiotyzmy tylko w Polsce, ciekawe, że na google.pl i facebook.pl nie widzę tego typu komunikatów! Dramat!
Edyward
Edyward 2013.03.22 16:24
kolejny debilizm UE, 'kolejna reklama' do zamknięcia przy otwieraniu strony
Gość IP: 89.68.145.* 2013.03.22 16:56
no chip gdzie info o celu zbierania i sposobie przetwarzania?bo cel na zasadzie "W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb." to zwykła ściema NIE MÓWIĄCA NIC

edyward debilizm to twój post
Gość IP: 62.233.211.* 2013.03.22 18:16
Bzdurne prawo. Politycy ewidentnie chca pokazac, ze cos robia, ale jak zwykle nie wiedza jak. Totalna kompromitacja.
Gość IP: 62.233.211.* 2013.03.22 18:18
Czekam na obowiazek informowania uzytkownika, ze na stronie beda wyswietlane obrazki w formacie PNG. A pozniej w JPG. A pozniej, ze strona uzywa JS.
Gość IP: 91.198.217.* 2013.03.22 18:51
@Gość IP: 62.233.211.* 2013.03.22 18:18Gość IP: 62.233.211.* 2013.03.22 18:18
Naprawdę nie widzisz różnicy między ciasteczkami a obrazkami ?? czy raczej udajesz b o masz z tego kwitu jak lodu . genius.pl :D
Gość IP: 91.198.217.* 2013.03.22 18:54
jak teraz po świńsku zaczną z ubożą działanie serwisu bez ciasteczek do tego stopnia zę pod wpływem tego progresywnego szantażu i tak wszyscy zezwolą na ciacha tak jak w przykładzie zostawiania postów :D nie da rady bez ciasteczek ?? czemu ?? bo to wasza żyła złota wypracowana przez lata
Gość IP: 89.74.79.* 2013.03.22 19:50
Są już gotowe skryptu cookies, które po wrzuceniu na stronkę wyświetlają stosowny komunikat (np. politykacookies.pl). Swojego nic na pewno nie będę robił! Myślę, że jest teraz dużo hałasu o nic i za 5-6 miesięcy ue się z tego wycofa...

btw ciekaw jestem jaka czeka mnie kara jak póki co do interesu dokładam :)
kwas
kwas 2013.03.22 23:40
BA! żeby tylko,
ja dostałem od chipa.pl ciasteczko do 2023 ROKU!
Gość IP: 193.35.47.* 2013.03.23 01:21
Bzdura jakich mało..