Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Cała Unia Europejska będzie wiedziała co przeskrobałeś

Komisja chce usprawnić wymianę danych z rejestrów karnych na temat obywateli państw trzecich.

Cała Unia Europejska będzie wiedziała co przeskrobałeś

Komisja przedstawiła dziś propozycję ułatwienia wymiany danych z rejestrów karnych na temat obywateli państw trzecich w UE poprzez usprawnienie Europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS). Jest to jedno z głównych działań Europejskiej agendy bezpieczeństwa służącej poprawie współpracy organów krajowych w celu zwalczania terroryzmu i innych form poważnej przestępczości transgranicznej. Inicjatywa ta ma zapewnić wykorzystanie pełnego potencjału ECRIS, który już teraz ułatwia wymianę danych z rejestrów karnych na temat obywateli UE.

Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, skomentowała: „Listopadowe ataki w Paryżu potwierdzają pilna potrzebę ściślejszej i sprawniejszej współpracy organów wymiaru sprawiedliwości w całej UE. ECRIS to ważne narzędzie w walce z przestępczością transgraniczną, ponieważ umożliwia on państwom członkowskim wymianę informacji na temat wyroków skazujących wydanych gdziekolwiek w UE. Nasza dzisiejsza propozycja dotyczy uwzględnienia w ECRIS wyroków skazujących wydanych wobec obywateli państw trzecich. Sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze policji będą mogli łatwiej przekazywać sobie te informacje, co usprawni w całej Unii współpracę w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom w UE. Uwzględnianie odcisków palców obywateli państw trzecich daje solidne narzędzie przeciwdziałania wykorzystywaniu fałszywych dokumentów tożsamości”.

Utworzony w 2012 r. ECRIS umożliwia krajowym organom wymiaru sprawiedliwości uzyskiwanie – na potrzeby postępowań sądowych lub do innych celów, np. postępowań karnych – informacji na temat wyroków skazujących wydanych wobec obywateli innych państw członkowskich. System ten zapewnia szybką i skuteczną wymianę informacji między organami krajowymi, co usprawnia zapobieganie przestępczości transgranicznej i terroryzmowi oraz pozwala efektywniej je zwalczać. Obecnie państwa członkowskie wymieniają rocznie za pośrednictwem ECRIS około 288 000 wiadomości na temat wyroków skazujących wydanych w całej UE.

W ramach Europejskiej agendy bezpieczeństwa Komisja podejmuje działania polegające na ułatwieniu wyszukiwania w ECRIS informacji o wyrokach skazujących wydanych w UE wobec obywateli państw trzecich, w celu dostosowania się do nowych i zmieniających się zagrożeń. Zapewni to objęcie systemem wymiany danych z rejestrów karnych zarówno informacji dotyczących obywateli UE, jak i obywateli spoza UE, przynosząc potencjalnie następujące korzyści:

  • Zapewnienie lepszej ochrony wszystkim obywatelom w całej UE: sprawniejsza wymiana informacji między organami krajowymi przyczyni się do skuteczniejszego i szybszego zapobiegania przestępczości, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom w całej UE.
  • Ściślejsza współpraca organów wymiaru sprawiedliwości: ułatwienie wyszukiwania danych o wyrokach skazujących wobec obywateli spoza UE zachęci organy krajowe do częstszego korzystania z ECRIS.
  • Ograniczenie kosztów i większa skuteczność: dzięki włączeniu do ECRIS danych figurujących w rejestrach karnych w odniesieniu do obywateli spoza UE państwa członkowskie poszukujące takich informacji nie będą już musiały wysyłać wniosku o te informacje do każdego państwa członkowskiego. Ograniczy to koszty ponoszone przez organy krajowe i zmniejszy ich obciążenia administracyjne. Ułatwi to również obywatelom spoza UE wykazanie (np. na potrzeby zatrudnienia), że nie byli karani.
  • Lepsza identyfikacja dzięki wymianie danych daktyloskopijnych: w celu rozwiązania problemu niewłaściwego rejestrowania obywateli państw trzecich oraz zwalczania wykorzystywania fałszywej tożsamości, wymieniane informacje z rejestrów karnych będą zawierać również dane daktyloskopijne.
Dodaj komentarz 8 komentarzy
Gość IP: 89.228.100.* 2016.01.19 21:21
Bardzo dobrze - napisane w imieniu współmałżonków użerających się z wierzycielami, o których druga połowa zapomniała powiedzieć wyjeżdżając za granicę i "zapominając" podać adres pobytu.
Gość IP: 217.155.77.* 2016.01.20 14:07
Co zabawne - sami przyczyniliśmy się do powstania tego prawa. Może nie każdy z nas z osobna, ale nasi kochani 'współobywatele' zwiewający do innych krajów UE aby uniknąć konsekwencji prawnych, prowadząc działalność przestępczą poza granicami kraju z nadzieją na mniejsze wyroki lub wykorzystanie kolejnych 'wyroków w zawiasach' o odrębnych krajach UE.
Gość IP: 94.230.22.* 2016.01.20 14:51
Obywateli państw trzecich, czyli nieposiadających obywatelstwa Unii.
acomp
acomp 2016.01.20 20:37
Dobra sprawa dla naszego bezpieczeństwa
Gość IP: 77.252.44.* 2016.01.20 20:46
@up
Wiecie co, Acomp? Wydaje mi się, że najlepszym zabezpieczeniem bezpieczeństwa podobnie wam myślących będzie wykupienie stałego miejsca pobytu w głęboko zakopanym bunkrze przeciwatomowym, dobrze opancerzonym i strzeżonym przez systemy elektroniczne, służby ochrony i stado specjalnie szkolonych psów obronnych...
Gość IP: 5.172.247.* 2016.01.21 06:49
Fenomeny z unii nie wiedzą jak uchodźcy się nazywają a za takie coś się zabierają heh
Gość IP: 83.137.1.* 2016.01.21 18:33
A nie za pozno ? Hm ?
Kiepsko, jesli pracuje sie nie wiadomo gdie, z kim i za ile oraz u KOGO.
lunarbird
lunarbird 2016.01.22 12:56
"Cała Unia Europejska będzie wiedziała co przeskrobałeś"

Przypomniał mi się stary żart kabaretowy:

- Pan wie, co pan przeskrobał?
- No wiem... numery silnika...

;-)
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 19.01.2016
ŹRÓDŁO: Komisja Europejska
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2373


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
D-Link DWR-921/PL D-Link DWR-921/PL
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vedia eReader K4 Vedia eReader K4
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP ProLiant DL580R05 Intel Xeon E7440 8GB (487364-421) HP ProLiant DL580R05 Intel Xeon E7440 8GB (487364-421)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS G752VT-GC046-16 (G752VTGC046_16G1TD) ASUS G752VT-GC046-16 (G752VTGC046_16G1TD)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ROCCAT KONE PURE LASER 8200DPI (ROC-11-700) ROCCAT KONE PURE LASER 8200DPI (ROC-11-700)
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu