Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Tania ropa ułatwia wdrożenie „zielonej” energii

Wyższa akcyza przy zachowaniu ceny końcowej źródłem finansowania drogowych paneli słonecznych.

Tania ropa ułatwia wdrożenie „zielonej” energii

Spadające ceny baryłek ropy nie oznaczają, że Francuzi zapłacą za paliwo proporcjonalnie mniej. Rząd chce wykorzystać okazję i zabrać więcej pieniędzy podatnikom, by w zamian zbudować słoneczną infrastrukturę drogową.

Ségolène Royal, minister ds. ekologii i źródeł energii we Francji zapowiedział, że rząd chce zbudować tysiąc kilometrów dróg z panelami fotowoltaicznymi, które zapewnią prąd pięciu milionom obywateli tego kraju. Panele Wattway, jakie zostaną zastosowane, były projektowane przez firmę Colar Group przez pięć lat. Wykorzystują cienką warstwę krzemu polikrystalicznego i są w stanie wytrzymać ciągły przejazd nawet wielkim pojazdom ciężarowym, zapewniając też im bezpieczną przyczepność.

Royal zamierza opłacić ich budowę poprzez zwiększenie akcyzy na paliwo. Może to zrobić z uwagi na spadającą na łeb na szyję cenę ropy. Minister jest przekonany, że podwyższenie akcyzy zapewni wpływy na poziomie 250 milionów euro.

Budowa dróg solarnych ma zająć około pięciu lat. Na razie nie wiadomo gdzie te drogi się pojawią i ile będzie kosztować ich budowa.

Dodaj komentarz 14 komentarzy
Gość IP: 5.172.238.* 2016.01.31 14:05
Były już takie próby w Holandii. Chodzi przy tym o lepsze oświetlenie oznakowania i nawet ogrzewanie ważnych znaków żeby były widoczne w zimie. Ostatnio Niemcy wprowadzają obowiązek budowania światłowodów wzdłuż autostrad, co kosztuje nic w porównaniu z późniejszą rozbudową.
A w PL ciągle czekanie na dotacje z wrednej Unii, którą trzeba przecież opuścić. Tylko Brytole mają obowiązek płacić polskim naciągaczom za nieistniejące dzieci.
Gość IP: 89.73.209.* 2016.01.31 16:08
Ségolène Royal to kobieta. Poprawcie proszę.
Gość IP: 87.207.77.* 2016.01.31 17:29
"Ségolène Royal (...) zapowiedział (...) i jest przekonany (...)"

Czy redakcja nie przesadza aby z tym gender? Nigdzie nie było informacji jakoby francuska pani minister zmieniała płeć.

Jeszcze rozumiałbym gdyby redakcja znała się tylko na komputerach, ale tego też nie można powiedzieć. :P
Gość IP: 87.207.77.* 2016.01.31 17:41
A teraz do rzeczy. Mają tam 11 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, natomiast ponad 810 tysięcy kilometrów dróg w ogóle, co pozwala oszacować, że ich powierzchnia stanowi przynajmniej 0.5% powierzchni kraju. Nieźle. Gdyby na wszystkich położyć panele, to rzeczywiście moc generowana byłaby ogromna. Pytanie jednak jak zamierzają ją buforować.
Gość IP: 78.10.107.* 2016.01.31 20:22
No tak wredna Unia... Na każdym kroku widać włożone pieniądze z tej wrednej Unii... Drogi, tory, masę obiektów w wielu miastach, również tych maleńkich. Ale dla niektórych to kraj w ruinie i na pewno bez Unii mielibyśmy drugą Japonię... Ech i tylko ilość ludzi na planecie rośnie...
Gość IP: 89.68.7.* 2016.01.31 20:32
jaka jest skuteczność takiego panelu?5%?mniej?
jak się zachowuje w aurze zimowej?
acomp
acomp 2016.01.31 21:08
Niestety w Polsce stawiamy na węgiel i większe zapylenie atmosfery.Nasze "zielone"programy ograniczają się do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej popierane przez ministra środowiska.O zielonej energii pozyskiwanych z solarów możemy tylko pomażyć
Gość IP: 83.8.124.* 2016.01.31 21:16
Czyli jak zwykle : zabrać ludziom pieniądze, kolesie coś zbudują, i potem zabierać ludziom pieniądze za to, co zostało zbudowane. Skąd my to znamy?
Gość IP: 89.171.188.* 2016.02.01 09:48
Szkoda , ze nikt nie mowi glosno o kosztach naprawy takiej "drogi" (wymiana rury, dziura) czy poprostu przebudowie? Ile wutrzyma nawieszchnia? co potem?
Gość IP: 62.148.66.* 2016.02.01 10:21
Kolejny poroniony pomysł nikomu niepotrzebnych urzędników, którzy w imię bezpieczeństwa oraz innowacji, wymyślili jak ukraść i sprzeniewierzyć pieniądze podatników, którzy bez ich obłudnej pomocy, sami zbudowaliby sobie przydomowe indywidualne elektrownie, taniej.
Drogi z drogich paneli?
Ja już nie trawię tej głupoty plebsu, który łyka te okropności urzędników, zamiast ich wysłać do diabła.
Gość IP: 79.98.149.* 2016.02.01 11:20
@ 5.172.238.* oraz 78.10.107.*
Unia niczego nam daje, oni tylko ROZDZIELAJĄ PIENIĄDZE, KTÓRE DO NICH WPŁACAMY! Do tej pory nie ma raportu, który porównałby wszystkie wpłacone do Unii pieniądze oraz wszystkie, które od Unii otrzymaliśmy i wydaliśmy na ROZWÓJ naszego kraju. Tym bardziej nie ma raporty, który porównuje koszty tychże zmian w sytuacji jeśli nie byłoby konieczności szybkiej realizacji projektu ze względu na koniec terminów dla dotacji. Przypominam, że wedle reguł podaży/popytu koszty takich projektów "na deadlinie" zazwyczaj znacząco wzrastają.Nie ma także raportu o tym jaką WARTOŚĆ DODANĄ przyniosły te projekty i jak przekłada się to na koszty. Dla przykładu mamy 1mln zł wydane na fontannę (600tys z Unii + 300tys kredytu + 100tys wkładu gminy), która ładnie wygląda i de facto nie przynosi żadnych korzyści poza wyglądem. A można by było za to wymienić instalację ciepłowniczą w części gminy, która obniżyła by koszty eksploatacji o 20% na rok (zwrot inwestycji np. po 3 latach) - tylko, że na to nie ma budżetu. Za to koszt obsługi kredytu z fontanny wynosi 30tys rocznie. Śmiem, jak to kiedyś mawiali, postawić diamenty przeciwko orzechom, że bilans całkowity takich projektów (wszystkie projekty w skali kraju) z uwzględnieniem wartości dodanych ... jest dla nas na minus! Pamiętajcie, że to co Unia daje MY I TAK DO NICH WPŁACAMY!
Gość IP: 79.98.149.* 2016.02.01 12:45
@ acomp
W Polsce stawiamy na węgiel, ponieważ posiadamy takie zasoby. Emisja CO2 przez Polskę w przeliczeniu na mieszkańca jest mniejsza niż w Niemczech, które to nadal budują elektrownie węglowe i próbują rozwijać wydobycie węgla! Energia pozyskiwana z ogniw fotowoltaicznych (bo, chyba to, miałeś na myśli pisząc "solary") ma pewne wady - problemy z magazynowaniem, dosyć niska efektywność ogniw (i nie widać na horyzoncie technologii znacząco to zwiększającej) osiągnięto granicę wykorzystania tego typu technologii i nie warto w to inwestować. To teraz zestaw sobie kilka faktów. To Niemcy promują tę technologię, bo zainwestowali gigantyczne pieniądze i próbują teraz mieć trochę zwrotu. To Niemcy naganiają idiotyczne parcie na rynku handlu emisjami CO2 (pomimo, że emisja w Europie w porównaniu do całkowitej emisji na świecie jest w granicach błędu statystycznego) To Niemcy rozwijają dalej elektrownie węglowe i inwestują w eksploatację złóż węgla. To teraz wnioski: Niemcy zapędzili się w kozi róg z ogniwami i "zieloną energią", cisną na Polskę, żeby nas zadłużyć, potem wykupią kopalnie za bezcen i ... nagle cała polityka się zmieni :D
Co do puszczy Białowieskiej .... to jest szansa, że przekazywanie wiadomości o niej zostanie już tylko w obszarze internetów - ponieważ, dzięki newsom a nie rzetelnej informacji, większość pożytecznych idiotów nie odróżnia wycinki komercyjnej od wycinki INTERWENCYJNEJ. Można to porównać do odcinania kawałków ciała ogarniętych wyjątkowo zjadliwą chorobą, na którą nie ma lekarstwa, od odcinania na potrzeby lepszego wyglądu. I jedno i drugie to odcinanie ... ale pierwsze ma szanse uratować życie, drugie to kaprys.
Gość IP: 109.173.230.* 2016.02.01 13:01
@ Gość IP: 79.98.149.* 2016.02.01 11:20

Masz całkowitą rację fontanny są nam nie potrzebne, tak samo jak są nam nie potrzebne są sale koncertowe, teatry, biblioteki - w ogóle szeroko rozumiana kultura jest nam nie potrzebna i to obojętnie z czyich pieniędzy będzie opłacana.
Co jest nam potrzebne?
Potrzebne są nam nowe fabryki i nowe mieszkania no i oczywiście drogi ale takie łączące nasz dom z fabryką no i jeszcze jakieś środki lokomocji (mogą być np. rowery) abyśmy domu mogli dojechać do fabryki
Zanim coś napiszesz to może najpierw się zastanów ponieważ nie wszystko można przeliczyć na pieniądze, a wartości niematerialne (np. estetyczne z oglądania Twojej przykładowej fontanny) są tak samo ważne jak wartości materialne
Gość IP: 79.98.149.* 2016.02.01 15:20
@ 109.173.230.*
Jest taki cytat "Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy". W swoim komentarzu wspominałem o wartości dodanych. Wydaje mi się, że powinieneś się zapoznać z terminem "zrównoważony rozwój". Nie potrzebne są nam "sale koncertowe, teatry, biblioteki - w ogóle szeroko rozumiana kultura" - jeśli nie będzie miał, kto z tego korzystać. Już nie mówię o prozaicznym braku pieniędzy (chociaż dla wielu to także bariera!) tylko najczęściej braku czasu lub chęci. Do tego, żeby ludzie chcieli korzystać z owych dodatków, z zakresu potrzeb wyższych, potrzeba w olbrzymiej mierze zaspokoić podstawowe potrzeby oraz część ze średniego poziomu potrzeb,a potem edukować ludzi (czasem przez pokolenia) aby te potrzeby zidentyfikowali i zaczęli je realizować. Jeśli chodzi o krzewienie kultury, jest od tego odpowiednie ministerstwo z własnym budżetem. Jeśli chodzi o teatry, np. w Warszawie mają się świetnie. Wykupienie biletów (pominąwszy cenę) na jakiś dobry spektakl, na miesiąc przed przedstawieniem, czasem graniczy z cudem. Nie widzę najmniejszego sensu aby takich biznesmenów finansować z dotacji unijnych. Mają popyt na usługę ... niech zaciągną komercyjne kredyty i rozwijają przedsięwzięcie. Są inne dużo ważniejsze inwestycje niż kolejny teatr.

AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 31.01.2016
Tagi producenckie: colar
Tagi modelu: colar wattway
ŹRÓDŁO: Neowin
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4713
CENEO KUP NAJTANIEJ
Caretero Łóżeczko Turystyczne Grande Blue Caretero Łóżeczko Turystyczne Grande Blue
Dostępny w 32 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kyocera FS-1135MFP (1102ML3NL0) Kyocera FS-1135MFP (1102ML3NL0)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer Aspire V3-331 Biały (NX.MPHEP.002) Acer Aspire V3-331 Biały (NX.MPHEP.002)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Overmax Baseone Ii 7" (OV-BaseoneII) Overmax Baseone Ii 7" (OV-BaseoneII)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kettler Fotelik Na Rower Teddy Kettler Fotelik Na Rower Teddy
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu