Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Zakupy na Aliexpress, Amazon i Allegro ocalone?

Rząd wycofuje się opodatkowana sprzedaży przez Internet

Zakupy na Aliexpress, Amazon i Allegro ocalone?

Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, jeszcze dziś lub jutro zaprezentowana zostanie poprawiona wersja ustawy o podatku od handlu detalicznego, z bardzo istotnymi zmianami dotyczącymi opodatkowania handlu w internecie.

 

Ministerstwo Finansów przyznaje, że pewne zapisy projektu ustawy w jej pierwotnym kształcie, byłyby trudne do wyegzekwowania. Pokrywa się to z naszymi uwagami, które zawarliśmy w jednym z najszerzej komentowanych artykułów na CHIP.pl.

 

Okazuje się jednak, że największym przeciwnikiem ustawy okazało się... Ministerstwo Cyfryzacji. Według jego ocen wprowadzenie ustawy w jej pierwotnym kształcie nie tylko nie zaowocowałoby opodatkowaniem podmiotów zagranicznych, a po drugie – spowodowałoby ucieczkę polskich sklepów internetowych za granicę. Nie są to przy tym obawy bezzasadne – podobnie skończyła się próba uregulowania prawnego polskich portali związanych z usługami hazardowymi. Efekt? Jeszcze tylko 9 procent z nich działa zgodnie z polskim prawem, reszta przeniosła się do innych krajów EU.

Czemu polskie sklepy miałyby uciekać za granicę? Jak tłumaczy Grzegorz Wójcik z Izby Gospodarki Elektronicznej, byłoby to konieczne w celu zachowania przez nie konkurencyjności. Podmioty zagraniczne nie dałyby się opodatkować (mimo ustawy), natomiast ściągnąć podatki od polskich podmiotów gospodarczych funkcjonujących w internecie byłoby łatwiej, co stawiałoby je na gorszej pozycji względem sklepów zagranicznych. Aby konkurować z nimi na równych zasadach, również polskie sklepy musiałyby się zatem przenieść za granicę i unikać płacenia podatków. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem resort finansów wycofa się z pomysłu opodatkowania handlu w internecie.

Kolejnymi kwestiami, które być może znikną z obecnego projektu ustawy, są wyższe opodatkowanie handlu w weekendy oraz stawki progresywne.

Zdjęcie banknotów pochodzi z serwisu Shutterstock.

AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 29.02.2016
ŹRÓDŁO: gazetaprawna.pl
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 13341
CENEO KUP NAJTANIEJ
Samsung UE32K5502 Samsung UE32K5502
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mastercook 3445 B FUT + WU2550B Mastercook 3445 B FUT + WU2550B
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ariston MWK 222.1 X Ariston MWK 222.1 X
Dostępny w 14 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ZELMER zHM0861I 381.61 Ivory ZELMER zHM0861I 381.61 Ivory
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304) Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu