Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Unia Europejska wypowiada wojnę zbyt szybko psującym się sprzętom

Trzymamy kciuki.

Unia Europejska wypowiada wojnę zbyt szybko psującym się sprzętom

Kraje UE produkują co roku 15 ton elektrośmieci. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest błyskawicznie psujący się sprzęt elektroniczny - według raportu niemieckiego Urzędu ds. Środowiska psuje się on coraz szybciej. Dlatego też UE postanowiła coś z tym zrobić.

 

Według raportu Umweltbundesamt (tak, to ten niemiecki Urząd ds. Środowiska) liczba urządzeń domowych, które uległy awarii w okresie 5 lat od ich zakupu wzrosła w ostatnich latach ponad dwukrotnie - z 3,5% w 2004 do 8,3% w 2013.

 

Jeszcze w 2004 przeciętny żywot pralek wynosił 16 lat, w 2013 skrócił się on o 3 lata. To samo stało się z nawigacjami samochodowymi, elektrycznymi szczoteczkami do zębów, lodówkami, telewizorami , odkurzaczami, laptopami i smartfonami.

Obecne procesy produkcyjne tych sprzętów sprawiają, że ich naprawa najczęściej okazuje się kompletnie nieopłacalna, przez co uszkodzony gadżet najczęściej kończy na śmietniku. To oczywiście nie daje spać po nocach ekologom, sprawia problemy w utylizacji no i, rzecz najważniejsza, nie czyni obywateli UE szczęśliwymi ludźmi (taka awaria pralki na przykład potrafi bardzo skutecznie obciążyć domowy budżet do granic jego możliwości).

W jaki sposób Unia zamierza z tym walczyć? W grudniu 2015, Komisja Europejska zaprezentowała pakiet propozycji dotyczących gospodarki w obiegu zamkniętym. Zamiast linearnego podejścia, które panuje obecnie, jeśli chodzi o użytkowanie urządzeń rtv i agd: weź, użyj i wyrzuć, KE proponuje coś w stylu: używaj dłużej, przetwórz, wykorzystaj ponownie.

Taka zmiana podejścia sprawiłaby według KE, że z biegiem czasu, na rynku UE zostałyby tylko te sprzęty, które nie byłyby tzw "jednorazówkami". Oczywiście z perspektywy konsumenta, najbardziej interesujący aspekt tych propozycji to "używaj dłużej". Tą kwestię ma poprawić dyrektywa o nazwie Ecodesign, czyli Eko-projektowanie. O co chodzi? KE chce wymóc na producentach sprzętu odpowiedzialność za to, że ich produkty będą mogły być naprawiane. Dyrektywa nakładać będzie też obowiązek lepszego etykietowania sprzętu (czyli m.in udostępnienie informacji o przewidywanej żywotności sprzętu) i zapewnienia części zamiennych przynajmniej przez dekadę od chwili zakupu.

 

 

 

Gość IP: 85.89.174.* 2016.03.09 17:46
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 178.174.174.* 2016.03.09 18:36
"Ten tekst tyczy się biednych Polaczków"

A ty kim jeste ? Bogatym Polaczkiem ?
Gość IP: 87.113.90.* 2016.03.09 19:19
hm - ale producenci beda "walczyc" i tak - np. wpakuja 2x wiecej czegos tam - za ta sama cene i...? ten stary sprzet i tak wyladuje na smietnisku

Ale fakt - 5 lat gwarancji by sie przydalo!

Tu w UK temu interes tak sie kreci wlasnie przez..... 1 rok gwarancji!
Tu JEDYNIE naprawia sie naprawde drogi I NOWY sprzet (smartphone laptopy etc.)

Np. osobiscie w UK mialem Citroen Saxo z 2001 - nie przeszedl MOT (z BZDURNYCH powodow - np. pomaranczowe kierunkowskazy nie byly wystarczajaco pomaranczowe - gdzie niegdzie mial rdzewke, lekko lyse opony itp. - mechanik mowi...... £1000!!!! - to ja mo mowie iz za £500 to ja kupie sobie DRUGI taki (bo tyle kosztuja tu!!!!)
Wogole to pozniej mialem cyrki z tym Saxo bo chcialem oddac go ZA DARMO i NIKT nie chcial!!! Musialem sie prosic na zlomowisku i..... kupic od niego drugi samochod!!
Gość IP: 94.78.137.* 2016.03.09 20:03
"Kraje UE produkują co roku 15 ton elektrośmieci"

Chyba ktoś tu się ciężko pomylił. Być może miało być 15 milionów ton, albo coś około (świat produkuje około 40 milionów elektrośmieci rocznie).
Gość IP: 94.78.137.* 2016.03.09 20:06
Sorry, mało być ...świat produkuje około 40 milionów ton elektrośmieci rocznie...
Gość IP: 176.115.25.* 2016.03.09 20:11
Już widzę te części przez dekadę - po 3 latach dadzą baterie z głębokim rozładowaniem i ciesz się goju.
bzz
bzz 2016.03.09 20:17
@Gość IP: 85.89.174.* 2016.03.09 17:46
Jesteś trollem niby na emigracji czy co?
Znam ludzi z europy, większość to nie są Polacy.
Tylko 10% z nich może powiedzieć, że mają wolną kasę, inni żyją od wypłaty do wypłaty a amerykanie na kredyt.
Nowe komórki za 600USD czy oculus/vive to droga zabawa i sami to przyznają.
Może mieszkasz na zadupiu i żresz byle co, to masz kasę.
Gość IP: 79.78.174.* 2016.03.09 21:21
Radek z USA wszystko recyclinguje! Nawet filmy z torrentów! Ściąga, nagrywa i znowu sprzedaje! I tak w kółko!
Pół rodziny ma w tym biznesie. Druga połowa stoi pod Walmartem w nocnych kolejkach po tanie płyty DVD bo te zwykłe za drogie.
Gość IP: 83.20.156.* 2016.03.09 21:29
15 ton elektrośmieci rocznie jak na całą Unie Europejską, to naprawdę mało. Wydaje mi sie jednak, ze to błąd, bo gdyby Unia produkowała tylko tyle elektrośmieci, to nie było by problemu.
Gość IP: 31.174.109.* 2016.03.09 23:39
To może by tak zrobić porządek z nie dopracowanymi aplikacjami, grami i systemami ? Wtedy by może wreszcie dodarło, że klient to nie beta tester, który ma jeszcze płacić za nie ukończony produkt.
Gość IP: 89.64.9.* 2016.03.10 00:05
Zatem trzeba teraz odczekać kilka lat, zanim kupi się cokolwiek nowego.
Gość IP: 78.10.209.* 2016.03.10 09:11
A stron z ostrzeżeniami wobec produktów, które się dziwnie szybko psują nie ma? Jak nie ma to trzeba tworzyć. Poza tym na stronach są opinie ludzi o produktach... gorzej gdy są moderowane jak na morele.net, gdy chciałem napisać jak psuły się na potęgę karty SD firmy SanDisk, to komentarz się nie ukazał. Trzeba zdawać sobie sprawę, że może istnieć na stronach cenzura jakiejś korporacji płacącej firmie. Pozostaje poczta pantoflowa, tylko dociera jedynie do znajomych. Przydałaby się strona, na której są opinie o najbardziej psujących się produktach. Ostatnio LED, które powinny działać 10 lat, działają 6 miesięcy.
Gość IP: 79.98.149.* 2016.03.10 09:19
Zagrywka pod publikę i słomiany zapał. Już od dawna gospodarka oparta o nieograniczoną konsumpcję oraz nacisk na odpowiedni wzrost dynamiki sprzedaży, to ślepy zaułek dla naszej cywilizacji. Optymalizacja wykorzystania zasobów i pełna świadomość swoich potrzeb to podstawa. Tylko, że trzeba wywalić na śmietnik całą retorykę biznesowo marketingową, produkowaną gdzieś tak od lat 70. XXw. Ludzie będą się bardzo długo przestawiać a niektóre grupy nacisku (finansiści!) nie będą chciał żadnych zmian. Gospodarka powinna być nastawiona TYLKO NA ZASPOKAJANIE POTRZEB ludzi, a nie odwrotnie ludzie do zaspokajania gospodarki obracającej się dla bardzo wąskiej grupki.
Gość IP: 77.177.198.* 2016.03.10 10:08
Oceny są n.p. na Amazonie. Co z tego skoro firmy mają etatowych oceniaczy. Ja osobiście nie wierzę ocenom w Internecie. Ani tym złym ani tym dobrym.
Gość IP: 178.43.221.* 2016.03.10 10:20
W końcu to zauważyli... Normalnie przełomowe odkrycie...
Gość IP: 178.42.72.* 2016.03.10 11:50
To niech cofnie swój super przepis na cynę bezołowiową :) A sprzęt od razu wytrzyma 5 lat dłużej.

Luty na cynie bezołowiowej wytrzymają 2 góra 5 lat. Później pęka, powstają zimne luty.
Gość IP: 78.10.209.* 2016.03.10 12:37
To nie wiadomo jak się bronić, bo faktycznie firmy mają swoich od komentarzy, często dyskwalifikują negatywne wypowiedzi, albo straszą wytoczeniem spraw sądowych (tak robiły firmy, które co chwila zatrudniały nowego pracownika, potem pojawiały się dziwne komentarze z przeprosinami, co już zapala czerwoną lampkę u klientów). Pozostanie taki jak AdBuster na You Tube, ale też należy się obawiać, czy go ktoś nie kupi, albo zaczną straszyć wytoczeniem procesów. Oczywiście, że jest coś takiego jak UOKIK, ale często działa z opóźnieniem. Słyszałem o gościu, który zrobił listę fatalnie zrobionych filmów w 3D - oceniając sens 3D - to szybko zwinął interes, bo taka mocna korporacja. Ogólnie większość produktów to marna jakość i kit. Ma się psuć, żeby klient musiał kupić znowu. Zwykłe żarówki kiedyś świeciły latami, dziś żarnik pada po kilku miesiącach, a rzadko jest włączana. Było głośno o zmowie i nawet specjalnych badaniach, żeby żarówka padała szybciej. Zauważyłem, że w LEDach firma szybko zmienia nazwę jak sprzedaje dziadostwo. Nauczono nas, że jak kupiliśmy dziadostwo to lepiej nie oddawać, bo daliśmy się nabrać i jesteśmy frajerami. Może czas zmienić podejście i walczyć o swoje.
bzz
bzz 2016.03.10 13:42
@Gość IP: 178.42.72.* 2016.03.10 11:50
Prawdę mówi.
Polać mu.
Gość IP: 159.208.34.* 2016.03.10 13:52
SUPER IDEA
Gość IP: 198.208.251.* 2016.03.10 13:57
Pytanie, jak dużo z tych śmieci ląduje, bo się zużyły moralnie. Co z tego, że zrobimy komputer zdolny przetrwać 20 lat. I tak trzeba go będzie "wyrzucić" po 10 bo nie będzie w stanie obsłużyć nowego softu.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 09.03.2016
Tagi producenckie: unia europejska
ŹRÓDŁO: onet
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9832
CENEO KUP NAJTANIEJ
Timex T2N512 Timex T2N512
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Powerbeats2  różowo-szare Beats by Dr. Dre Powerbeats2 różowo-szare
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ThinkBig Polska MaxiMapa Baty BOX ThinkBig Polska MaxiMapa Baty BOX
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Wacom ACK-20601 Wacom ACK-20601
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu