Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Prawo i polityka Huawei zagrożone zniknięciem z Wielkiej Brytanii

Chińska firma nie zapłaciła Unwired Planet za patenty. Jest wyrok sądu.

Huawei zagrożone zniknięciem z Wielkiej Brytanii

Producent musi zapłacić amerykańskiemu właścicielowi rozwiązań patentowych. Chodzi o przedział od ...0,0032 do 0,064 % wartości każdego sprzedanego przez Huawei smartfonu. Ale kwota jest wielka, bo chiński "tygrys" sprzedaje na świecie ponad 100 milionów urządzeń rocznie.

 

Huawei może otrzymać ban na sprzedaż urządzeń w Wielkiej Brytanii (fot. Unsplash)
Chiński producent może otrzymać zakaz sprzedaży urządzeń w Wielkiej Brytanii (fot. Unsplash)

Unwired Planet jest właścicielem tysięcy patentów sieciowych. Z tych rozwiązań korzysta wielu producentów, m.in. Huawei - okazuje się, że Chińczycy zalegają z opłatami. Postępowanie toczy się od 2014 roku, ale dopiero teraz brytyjski sąd ogłosił wyrok na korzyść Unwired Planet. Jeśli Huawei nie zapłaci, wszystkie urządzenia producenta będą musiały zniknąć ze sklepów w Wielkiej Brytanii.

 

Huawei z kryzysem patentowym na Wyspach (fot. Huawei Consumer)
Huawei z kryzysem patentowym na Wyspach (fot. Huawei Consumer)

 

Do tak drastycznej sytuacji prawdopodobnie jednak nie dojdzie, bo chińska firma zapowiada, że zapłaci. Niemniej Huawei chce jeszcze odwołać się od wyroku. Argumentuje, że brytyjski sąd nie powinien rozstrzygać o kwestiach licencyjnych, które dotyczą sprzedaży urządzeń na całym świecie.

Nie jest to pierwszy duży konflikt z udziałem Unwired Planet. W 2012 roku firma oskarżyła Apple o nieuprawnione wykorzystywanie patentów na systemy rozpoznawania głosu, lokalizacji i transmisji danych. Porozumienie udało się osiągnąć dopiero w kwietniu 2017. Co ciekawe, Unwired Planet nie jest twórcą opisywanych patentów. Amerykańskie przedsiębiorstwo kupiło je od Ericssona w 2013 roku, wzbogacając swoją dotychczasową kolekcję 260 licencji - o kolejnych 2400.

Dodaj komentarz 6 komentarzy
Gość IP: 31.178.177.* 2017.06.14 13:05
Kolejny troll patentowy....
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.14 15:12
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 163.244.62.* 2017.06.14 17:54
@Up
Kupowanie patentów, dla ewentualnych zysków jest niczym innym jak zwykłym trollingiem, co innego tworzyć technologie i je patentować i czerpać z tego korzyści, zazdrość nie ma z tym nic wspólnego, prawo patentowe powinno zabraniać takich praktyk. Większość patentów jest kupowana dużo poniżej ich wartości od firm, które chylą się ku upadłości właśnie m.in. przez to, że inwestowały w rozwój nowych technologii.
Gość IP: 89.20.246.* 2017.06.14 22:18
Te patenty już istniały i każda firma chcąca je wykorzystać musiałaby za to zapłacić, czy to ericssonowi, czy innemu podmiotowi posiadającemu prawa majątkowe do patentu. Dlatego nazywanie firmy trolem tylko dlatego że skupuje takie prawa jest głupie. Każda firma technologiczna opatentowuje swoje rozwiązania, by je chronić i na nich zarabiać gdy zwrócą się nakłady. Sprzedanie patentu to nic innego jak spieniężenie przyszłych z nich przychodów. Dla konsumenta nie ma znaczenia do czyjej kieszeni idzie ten % ceny. Hamowanie rozwoju też nie zachodzi. Każda firma może od "trola" kupić prawa, tak jak np. od Intela (który na pewno bardziej powściągliwie je sprzedaje). Tak więc ten "trol" nie taki straszny.
Gość IP: 78.11.210.* 2017.06.15 00:43
Akurat w tym wypadku jasno widać że to patentowy troll i tu nie chodzi o prawo do patentów które hurtowo kupili, ale o sposób działania:
Amerykańska firma oskarża chińską o naruszenie patentów... ale robi to w Wielkiej Brytanii i wnioskuje o zakaz sprzedaży w UK do póki Huawei nie zapłaci stosownych opłat za każdą sztukę telefonu sprzedanego... do firm z siedzibą w stanach zjednoczonych. Zasadniczo każdy normalny sąd powinien odrzucić część wniosku na pierwszej rozprawie i skupić się wyłącznie na opłatach od telefonów sprzedawanych w UK. Sędzia który wydał tak absurdalny wyrok albo wziął w łapę, albo nie pamięta że USA nie są już kolonią UK.

Na szczęście wyrok został wstrzymany do czasu rozpatrzenia apelacji gdyż Huawei słusznie zauważyło iż sąd w UK nie jurysdykcji sięgającej na cały świat.
Gość IP: 83.16.213.* 2017.06.15 13:32
https://www.g2a.com/r/tak-tanio-jeszcze-nie-byo
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 14.06.2017
Tagi: huawei, patenty
Tagi producenckie: huawei
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1794
CENEO KUP NAJTANIEJ
Elica Majestic Sense Bl/A 60 Elica Majestic Sense Bl/A 60
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545) Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A) Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXTOOL P57 LEXTOOL P57
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu