Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Statystyka Ile podatków Google powinien płacić w Polsce?

Ktoś to w końcu policzył.

Ile podatków Google powinien płacić w Polsce?

Około miliarda złotych rocznie - szacunkowo tyle przychodów zgarnia Google na polskim rynku internetowym. Do krajowego budżetu wpłaca jednak kilka milionów złotych podatku, bo większość transakcji rozlicza w Irlandii - pisze dziś portal money.pl. W Wielkiej Brytanii koncern zmienił politykę i zapłacił fiskusowi 130 mln funtów dodatkowych podatków. A co z Polską?

Google w ostatni piątek przyznał, że wypłaci brytyjskiemu urzędowi skarbowemu dodatkowe 130 mln funtów podatków. Obejmują one okres od 2005 roku. Firma od lat transferuje pieniądze do Irlandii czy Bermudów, gdzie obciążenie podatkowe są nieporównywalnie mniejsze. Odbywa się to zgodnie z międzynarodowym prawem podatkowym, które jest pełne luk.

- Google stosuje się do obowiązujących przepisów podatkowych we wszystkich krajach, w których działa i zgodnie z nimi płaci wszystkie podatki. Jednocześnie wielokrotnie zgadzaliśmy się z opiniami, że międzynarodowy system podatkowy powinien być prostszy i bardziej przejrzysty - prace nad tym trwają w OECD, a Google oczywiście dostosuje się do wszelkich nowych uzgodnionych reguł - czytamy w komentarzu, który redakcji money.pl przysłała Marta Jóźwiak, rzecznik polskiego oddziału Google.

Według danych z Krajowego Rejestru Sądowego, polski oddział internetowego giganta (Google Polska) za 2014 rok zapłacił 4,3 mln zł podatku dochodowego, przy przychodach sięgających 220 mln zł. Oficjalne dane wykazywane w sprawozdaniach finansowych dla polskiego urzędu skarbowego nie pokazują jednak wszystkich przychodów generowanych na naszym rynku. Pozostała część, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, księgowana jest w Irlandii.

Jak duża część przychodów wypływa za granicę? We wspomnianym 2014 roku wydatki na reklamę internetową w Polsce wyniosły ogółem 2,6 mld zł (dane Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska). Ponad jedna trzecia tej kwoty przypadła na marketing w wyszukiwarkach internetowych (SEM), gdzie do Google należy sporo ponad 90 proc. rynku. Na tej podstawie można szacować wartość przychodów na około 850 mln zł w roku 2014 i nawet około miliarda złotych w 2015.

Różnica między przybliżonymi całkowitymi przychodami Google w Polsce w 2014 roku, a tymi wykazanymi w KRS to ponad 600 mln zł. Mogłoby to dać - przy zachowaniu obecnych proporcji - dodatkowe 11-12 mln zł podatku w skali roku. Ewentualnych negocjacji z polską skarbówką polski oddział firmy nie chce jednak komentować.

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26 14:57
Osobiscie polecam DOWIEDZIEC sie jak w pl pieniadze sa... DURNIE WYDAWANE

A ta Irlandia to jeden wielki przekret - prawie KAZDA duza korporacja swiata rozlicza sie tam
bzz
bzz 2016.01.26 15:08
Dlatego mnie śmieszy jak słyszę o "nowym podatku" w naszym pięknym kraju.
Państwo chce więcej kasy? niech uszczelni system podatkowy, usunie ulgi i porzuci umowy/porozumienia o braku podatku między narodami. W ten sposób poprawi się ściągalność i wpływy będą tak duże, że można by nawet zastanowić się nad obniżeniem podatku... lub stworzyć 5 nowych niepotrzebnych urzędów aby "zagospodarować" ekstra kasiorkę.
Gość IP: 89.228.100.* 2016.01.26 15:27
Nasi urzędnicy tego nie ogarniają - co innego ściganie emerytów za abonament.
Gość IP: 95.40.90.* 2016.01.26 15:37
na co 'oni' jeszcze czekaja? bojownicy KOD beda mieli przynajmniej zajecie, jak PL bedzie walczyla o swoje.
wysarczy ze PIS wygral, a UE trzesie sie ze strachu, ze mozemy cos wywalczyc dla siebie. najgorsze ze w nagrode moga nas ukarac...
Gość IP: 95.40.90.* 2016.01.26 15:38
*wystarczy
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26 16:13
@bzz 2016.01.26 15:08

Twoja bezszczelonosc ci nic nie da - caly Swiat tak sie kreci i sa lepsi od pl

placenie ZUS to najwieksza mordega w pl!

Panstwo MUSI utrzymywac sie z podatkow a nie z ZUS

Tak jak w UK - ubezpieczenia placi sie w zaleznosci od zarobkow

I tak np. jak w UK zarobie jakos £1200 miesiecznie - place jakos £120 ubezpieczenia

w pl jak zarobisz 1200zl to ile placisz ubezpieczenia? 120zl?
Pytam sie bo nie wiem - jeszcze nie pracowalem w pl
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26 16:15
Ah P.S. Za te £1200 to ja w UK kupuje sobie wypas terenowy samochod np. 2002-2004

w pl za 1200zl to Matiz z 1999r
Gość IP: 159.205.208.* 2016.01.26 16:58
PiS albo ktoś na stołkach powinni raz na dobre ukrócić takie przekręty. Sposób prosty.
1. zdefiniować tzw raje podatkowe
2. Nałożyć 20% podatku na wszystkie przelewy do tych rajów.
3. Jak firma z raju chce działać w PL za pomocą spółki córki to płaci za zgodzę na działalność, dużo.
Efekty:
1. Koniec machlojek i większe wpływy do budżetu.
2. Wzmocnienie rodzimego biznesu.

dareczek
bzz
bzz 2016.01.26 18:49
@Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26 16:13
A dlaczego tak jest? bo wszyscy którzy jak mogą to uciekają z podatkiem do "rajów" w służby jak policja i szpitale mają tutaj zamknąć?
Myśl idioto, chcesz sprzedawać produkt tutaj to płacisz podatki tutaj. Google dostaje kase od reklamodawców za to że jestem zawalony reklamami i MOJE państwo nie ma nic z tego? walić taki układ. Zaraz napisze, że serwery nie są za darmo, to niech trzymają serwery tutaj. Sprzedajesz produkt/usługę w Polsce powinieneś płacić i tyle. Jeszcze jesteś zachwycony jak korpo wydymało TWÓJ kraj i wszystkie inne, troszcząc się TYLKO o siebie i o to aby dobić konkurencje.
Gość IP: 35.0.127.* 2016.01.26 19:37
Gość IP: 159.205.208.* 2016.01.26 16:58
Jest podatek obrotowy bankowy a teraz od hipermarketów na google też przyjdzie czas.
Gość IP: 46.76.3.* 2016.01.27 00:12
Neoliberałom popie.doliło się w głowach, jak tak dalej pójdzie to znów kolejny Lenin się wykluje...
Gość IP: 193.22.252.* 2016.01.27 09:24
@dareczek

Transfer będzie się wtedy odbywał przez dodatkowe państwo, które rajem nie jest i takich obostrzeń w przelewach nie ma. Metoda jest więc słaba... za to nie ominą tego ludzie, którzy chcą jak najbardziej legalnie przelać pieniądze do tego kraju, albo dokonać tam zakupu, dla nich to rzeczywiście będzie dodatkowy 20% podatek.
Nasz import z Irlandii to (kilka lat temu) było około 800mln E. Taki podatek to zabranie importerom 20% od ich obrotu... nie sądze, żeby wielu osiągało taką rentowność, więc jednym ruchem ubilibyśmy import np. z Irlandii.
Podejrzewam, że takie pomysły już były i dokładnie z tego powodu upadały.
Gość IP: 83.9.161.* 2016.01.27 10:44
U nas w kraju najlepiej opodatkować emeryta czy rencistę i zabrać połowę z 800zł emerytury. Na tym się znają nasi urzędnicy jak nikt inny.
Gość IP: 109.173.230.* 2016.01.27 10:52
@ bzz 2016.01.26 15:08

Ale ty jesteś mądry.
- Państwo to kto? - to kosmici czy to ty, twoja rodzina, znajomi, sąsiedzi itd..
- wiesz coś na temat na co idą podatki? - to między innymi służba zdrowia, policja, straż pożarna, nowe drogi (również te miejskie czy gminne) i wiele innych wydatków
- umowy międzynarodowe działają w dwie strony
Zanim coś napiszesz to najpierw poznaj trochę temat - poczytaj, spytaj się Pani w szkole, rodziców - a potem się wypowiadaj


@Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.26

Kolejny specjalista który coś, gdzieś słyszał, ale nie bardzo wie co i gdzie a jednocześnie próbuje "udawać mądrego"
- Na ZUS płacą wszyscy i nie tylko w Polsce - w różnych krajach to się różnie nazywa
- w Polsce też płacisz od zarobków

Ps

Coś mi się wydaje, że ty nie tylko nie pracowałeś w PL , ale jeszcze nigdzie nie pracowałeś, to raz a dwa zanim wyjedziesz do UK to najpierw PL zwróć koszty twojej nauki - nie wiele z tej nauki w PL skorzystałeś ale jednak
Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.28 08:41
Taka globalizacja jest do dupy! Nie trza wojny, wystarczy firmy wysłać do danego kraju by ograbiły społeczeństwo. Wystarczy spojrzeć na listę marketów i zobaczyć, że najazd zrobiły takie kraje jak Niemcy, Francja oczywiście Anglia czy dla wielu pseudopolska bidronka która jest portugalskim konsorcjum Jerónimo Martins. I co pisać dalej?!
Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.28 08:42
Taka globalizacja jest do dupy! Nie trza wojny, wystarczy firmy wysłać do danego kraju by ograbiły społeczeństwo. Wystarczy spojrzeć na listę marketów i zobaczyć, że najazd zrobiły takie kraje jak Niemcy, Francja oczywiście Anglia czy dla wielu pseudopolska bidronka która jest portugalskim konsorcjum Jerónimo Martins. I co pisać dalej?!
Gość IP: 109.173.230.* 2016.01.28 09:14
@ Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.28 08:42

a kto tobie zabrania inwestować zarówno w Polsce jak i zagranicą - nikt
Natomiast BIEDRONKA to polska sieć sklepów założona przez Polaka a następnie sprzedana Portugalczykom
Załóż firmę (obojętnie w jakiej branży), rozwiń ją a potem sprzedaj,
Jednak ty tego nie zrobisz ponieważ:
- nie masz do tego głowy
- nie masz wiedzy
- jesteś leniwy
Dlatego wolisz narzekać i zazdrościć innym

bzz
bzz 2016.01.29 16:25
@Gość IP: 109.173.230.* 2016.01.27 10:52
Nie wiem do czego pijesz, zrobiłem literówkę a ten portal nie umożliwia edycji, chciałem napisać [podatkiem do "rajów" A służby]
Poprzez wszystkie zawiłe ugody, umowy i inne kwiatki prawne masz pierdyliard urzędów podatkowych, podatek jest tak rozdrobniony, że łatwo się pogubić. Ale dla korpo to woda na młyn, znajdą najmniejszą furteczkę aby uciec z podatkiem i wyprowadzą całą kasę, i jeszcze zawołają o dotacje unijne.
Podatek powinien być jednorodny i czytelny, a nie jest.
Nie chce mi się nawet wspominać dotacji unijnych i organizacji "pomagających" dostać fundusze które tylko ulotki dają...
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 26.01.2016
Tagi: rynek
Tagi producenckie: google
ŹRÓDŁO: Google
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 8378
CENEO KUP NAJTANIEJ
Media-Tech MT3142 Media-Tech MT3142
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401) Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu. Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu.
Dostępny w 38 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu