Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Statystyka SMS-y popularne wśród seniorów w Polsce

Mamy wyniki badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

SMS-y popularne wśród seniorów w Polsce

Według badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadzonego na konsumentach w wieku 50+ wynika, że 59,8% seniorów nie korzysta z Internetu, a 60,2% nie posiada komputera. Osoby starsze najbardziej cenią sobie możliwość korzystania z telefonii komórkowej, gdzie dominującymi usługami są połączenia głosowe na numery komórkowe (71,6%) oraz SMS-y (47,9%). Z połączenia z Internetem za pomocą telefonu korzysta zaledwie 15,9 % seniorów. Oznacza to, że krótkie wiadomości tekstowe mogą być narzędziem, które zapewni skuteczne dotarcie do seniorów z ofertą określonego produktu lub usługi.

Dla zdecydowanej większości pokolenia X, czyli osób urodzonych w latach sześćdziesiątych nowe technologie wciąż pozostają nieodgadnioną zagadką. Jest to grupa, która najbardziej jest narażona na tzw. wykluczenie cyfrowe. O ile z jednej strony w Polsce wciąż poprawiają się wskaźniki dotyczące fizycznego dostępu do technologii cyfrowych, o tyle nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Według danych Komisji Europejskiej zawartych w “The 2015 Ageing Report”, Polska jest jednym z krajów w Europie, które najbardziej dotknie starzenie się społeczeństwa a prognozy Głównego Urzędu Statystycznego zakładają, że w 2035 roku w Polsce osoby powyżej 65 roku życia stanowiły będą 23% całego społeczeństwa.

„W przyszłości przepaść pomiędzy użytkownikami Internetu a osobami wykluczonymi cyfrowo może pogłębić się jeszcze bardziej. Coraz więcej firm oferuje swoje usługi poprzez sieć, a duża część seniorów, choć ma dostęp do technologii, to jednocześnie po prostu nie widzi potrzeby korzystania z nich. Badanie UKE pokazuje, że wiodącą usługą telekomunikacyjną wykorzystywaną przez osoby starsze jest telefonia komórkowa oraz SMS-y, które można wykorzystać do tego, aby zainteresować seniorów usługami medycznymi, finansowymi czy ofertami kulturalnymi. Poza tym powiadomienia SMS świetnie sprawdzają się w przypadku zagrożenia lub w sytuacji kryzysowej i są coraz chętniej wykorzystywane przez urzędy do komunikacji z mieszkańcami. Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej, więc grupa osób wykluczonych również będzie rosła. Wyniki badania UKE pokazują, że SMS-y mogą być najskuteczniejszą formą dotarcia do tych osób, a moim zdaniem oferowane za pomocą tego kanału usługi cyfrowe mogą sprzyjać zjawisku włączenia społecznego.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika ponadto, że z Internetu korzysta 40,2% badanych, ale zaledwie 15,9% seniorów wykorzystuje do tego celu telefon. 60,4% osób starszych przyznaje, że nie potrafi obsługiwać komputera a 55,2% nie odczuwa potrzeby korzystania z niego. Sporą grupę tworzą osoby, które nie potrafią korzystać z Internetu (55,8%), a aż 49,6% badanych zadeklarowało, że Internet nie jest im do niczego potrzebny.

Dzięki rewolucji mobilnej oraz wprowadzeniu wielu zastosowań nowych technologii w naszym życiu codziennym, wielu z nas żyje się zdecydowanie łatwiej. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje w naszym społeczeństwie wciąż powiększająca się grupa osób, dla których takie ułatwienia jedynie utrudniają życie, stawiając na drodze nowe, kolejne przeszkody. Bardzo często nie załatwimy już wielu spraw inaczej niż poprzez internet, a dla młodych tak prozaiczne rzeczy jak kupno biletu autobusowego przez internet, umówienie wizyty u lekarza, opłacenie rachunków z internetowego konta bankowego czy nawet skorzystanie z bankomatu, dla seniorów są prawdziwymi wyzwaniami.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 212.139.242.* 2017.03.20 15:53
Osobiscie WSPOLCZUJE wysylania SMS seniorom uzywajac "czegos takiego" jak jest na tym pierwszym zdjeciu.

No ale rozumiem biede jaka panuje w tym kraju :(

Tu w UK niezle sie nameczylem by oddac ZA FREE w PELNI DZIALAJACEGO iPhone 3G (co prawda jest to torche stary - ale MILION razy bardziej zaawansowany od tu tego zaprezentowanego) - takze nie udalo mi sie go oddac za jedno piwo w puszcze!

Dopiero po calej meczarni przepytaniu jakos 30 osob - udalo mi sie go oddac za.... FREE - goscie pote go roztrzaskali o ziemie (ichni "drop test") i tyle bylo z niego :/
Gość IP: 89.76.34.* 2017.03.20 23:14
Ile Ty masz lat? 18? 20? Co to za bzdury? Urodzeni w latach 60-tych, to seniorzy?!!! Wykluczeni cyfrowo, do tego stopnia, że nie potrafią wypłacić pieniędzy z bankomatu?
Gość IP: 212.139.242.* 2017.03.21 10:01
@UP

Co ty - 5 czy 7 lat masz - co ty mi tu MIESZASZ?!
Ja o jednym ty o drugim?!

Mam nadzieje ze NIE do mnie sapiesz
Gość IP: 83.13.186.* 2017.03.21 10:07
"Ile Ty masz lat? 18? 20? Co to za bzdury? Urodzeni w latach 60-tych, to seniorzy?!!! Wykluczeni cyfrowo, do tego stopnia, że nie potrafią wypłacić pieniędzy z bankomatu?"

Otóż to.
Jakiś bełkot bije z tego artykułu.

Życie ułatwiają wysokie pensje i dużo wolnego czasu, a nie czy w telefonik klikasz czy smyrasz. Ludzie, nie debilowaciejcie coraz bardziej.

Jest to tępe, wymyślone przez marketingowców hasło - każda zmiana jest dobra.
Jakbyście zapytali JAKICH ZMIAN potrzebują ludzie (choćby ci seniorzy) to byście dostali PEŁNO zmian na jakie by się zgodzili, więc bez tępego pitolenia, że ludzie są oporni na zmiany.
Ludzie DOBRZE wiedzą jakich zmian potrzebują, ale NIKT ich potrzeb nie zaspokoi.
Za to ludzie się bronią przed zmianami, które są im WCISKANE na siłę i WCISKANE jest im, że to "dobra zmiana".

To nie są zmiany tylko...rzucanie kolejnych utrudnień i komplikacji
Gość IP: 62.122.239.* 2017.03.21 10:15
Ta starsza pani na zdjęciu na pewno nie jest z pokolenia X, raczej urodziła się przed II wojną ;)
A pokolenie X dobrze sobie radzi z nowoczesną technologią, bo to są ludzie mający w tej chwili 35 do ok 55 lat (wg Wikipedii). Z tym drobnym zastrzeżeniem, że są to też ludzie pracujący, których zwyczajnie stać na abonament telefoniczny za 30zł/miesiąc, w ramach którego mogą smsować do woli ;)
Nie potrzebują więc biegać w poszukiwaniu hotspota, żeby użyć komunikatora zamiast SMS. Mogą też zwyczajnie zadzwonić żeby pogadać, nie muszą się dusić na portalu społecznościowym ;) I to cała tajemnica :D
Gość IP: 109.173.152.* 2017.03.21 19:23
Gość IP: 212.139.242

Osobiście to ja współczuję takim jak ty którzy wypowiadają się o czymś o czym nie mają zielonego pojęcia
O seniorach proszę z większym szacunkiem ponieważ oni takich jak ty rozkładają na przysłowiowe łopatki i robią to bez najmniejszego wysiłku

I jeszcze jedno
Nie mieszkasz w Polsce to na polskie tematy się nie wypowiadaj ponieważ nie masz moralnego prawa
acomp
acomp 2017.03.21 22:24
@ Gość IP: 212.139.242.* I czym Ty się chwalisz chyba swoją głupotą i przechwałkami że mieszkasz w UK i posiadałeś starego iPhona. Mogę Cię zapewnić że ludzie starsi mają się dobrze w zderzeniu z techniką IT a w dodatku mają doświadczenie życiowe którego Tobie brakuje tak jak i rozumu ;)
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 20.03.2017
Tagi: rynek, sms-y
ŹRÓDŁO: Infobip
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 985
CENEO KUP NAJTANIEJ
REXEL Arkusze olejowe do niszczarek - 12 szt. REXEL Arkusze olejowe do niszczarek - 12 szt.
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Asus H110T Asus H110T
Dostępny w 18 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai WS Senzor 2032 Hyundai WS Senzor 2032
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Foodexpert RM-5166 Foodexpert RM-5166
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
OVERMAX OV-RB-02 OVERMAX OV-RB-02
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu