Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

Strona główna News Wydarzenia Trendy Ściśle tajne bazy wojskowe w Google Earth

Google Earth

Ściśle tajne bazy wojskowe w Google Earth

Brytyjscy oficjele wojskowi są rozwścieczeni. Najnowsze uaktualnienie dla Google Earth w szczegółach pokazuje tajne wojskowe instalacje Wielkiej Brytanii.

Infrastruktura obronna, baza nuklearnych łodzi podwodnych w Faslane, kwatera główna centrum kryzysu nuklearnego w Northwood, koszary SAS w Herefordshire, centrala MI6… możemy to wszystko obejrzeć dzięki uaktualnionym mapom Google Earth. Brytyjski wywiad obawia się, że takie dane umożliwią terrorystom o wiele skuteczniejsze działanie. – Terroryści mogą nawet zaprogramować rakiety tak, by wywołać jak największe zniszczenia – komentuje jeden z ekspertów.

Google niejednokrotnie już zmniejszało rozdzielczość zdjęć newralgicznych instalacji wojskowych w różnych krajach. Za każdym razem jednak działo się to tylko na wyraźne żądanie władz publicznych, i podlegało „negocjacji za zamkniętymi drzwiami”.

Przykładowe zdjęcia tajnych instalacji brytyjskich, w wariantach „przed” i „po” dostępne są w galerii powyżej.

teczowy
teczowy 2009.03.02 12:05
... dziwię się, że nadal takie możliwości są, przecież pierwsze co powinno się pojawić to współpraca ministerstw obrony z google ... co za gapiostwo Brytyjczyków ...
Gość IP: 57.67.199.* 2009.03.02 12:53
Tylko nie wiem co by to im to dało jak by tych zdjęć nie było widać? Przecież żeby wiedzieć gdzie coś jest położone nie wystarczy samo Google Earth. Przecież w nim nie jest napisane gdzie jakie tajne agencje są położone. Ktoś musi wiedzieć gdzie takie miejsce jest fizycznie na ziemi i wtedy wystarczy zwykły GPS do określenia współrzędnych celu. Tym bardziej jak na Google Maps są fragmenty zamazane to budzi to podejrzenia i tym bardziej mogą wtedy wysłać kogoś w pobliże żeby się przyjrzał temu z bliska i zrobił pomiary. Sam nie wiem o co tyle krzyku. Jak baza ma być tajna to niech ją sobie zrobią głęboko pod ziemią albo pod wodą to wtedy ma jakieś szanse że zostanie tajna. :)
Gość IP: 194.197.79.* 2009.03.02 14:10
Chodzi o możliwość nie tyle zlokalizowania obiektu, co określoncych jego części, etc. Na tak dokładnych zdjęciach można sporo się dowiedzieć o tych budynkach i terenach.
Pudel
Pudel 2009.03.02 14:50
Za takie lenistwo należy się Brytyjczykom wyróżnienie
Dzięki takim zdjęciom można zrobić dosyć dokładny plan terenu i to całkiem za darmo...
pl_m
pl_m 2009.03.02 15:28
Ciekawe ile polskich "tajnych" obiektow jest widocznych
mossie
mossie 2009.03.02 16:13
Wydaje mi się, że Anglicy mają tu na myśli kogoś w rodzaju domorosłych terrorystów. Dla liczących się organizacji zdobycie takich informacji to nic trudnego bez pomocy google, nie mówiąc już o obcych wywyiadach. Co do polskich obiektów, to wiele z nich jest dostępne tylko w niskiej rozdzielczości. I raczej wynika to z mniejszej dostępności dobrej jakości zdjęć naszego regionu, niż tajności.
Gość IP: 170.148.215.* 2009.03.02 16:18
ile polskich - np. w lasku kabackim na poludniu warszawy:-) ortofotomapa mila po prostu w tym miejscu szary prostokat, a google maps pokazuje wszystko jak na dloni :-)
Gość IP: 87.194.241.* 2009.03.02 16:36
To nic innego jak reklama Google Earth, zobaczcie te same lokalizacje przy pomocy Live Maps i wlaczcie Bird View! Google kuca.
noob1
noob1 2009.03.02 17:21
Wg mnie to powinno się ukarać Google za to co zrobili...
Gość IP: 217.172.240.* 2009.03.02 17:44
Jakie bzdury. Nic po za darmową reklamą Google Earth z powyższego nie wynika. Logika też leży na całej linii. Jeżeli ktoś to odnalazł w GE to wiedział czego i gdzie szukać, zgadza się ? Jeżeli zatem wiedział gdzie to jakie znaczenie ma czy to widać w GE czy nie ? Nadto naprawdę wrażliwe obiekty maskuje się od czasów wynalezienia samolotu i aparatu fotograficznego tak iż nie przypominają tego czym są. Koszary, baza okrętów czy siedziby takich czy innych agencji nie są szczególnie wrażliwymi. Można sobie do nich podjechać samochodem i oglądać do woli, na żywo.
Gość IP: 65.8.59.* 2009.03.02 19:12
Polskie obiekty? - juz sprawdzilem. Mapy Polski z drobnymi wyjatkami sa fatalnej jakosci. A poza tym co my mamy do ukrycia?!... Chyba to ze nic nie mamy.
machu
machu 2009.03.02 19:12
Już to wcześniej było przerabiane w USA
piksel2
piksel2 2009.03.02 20:40
Brytyjski wywiad najwidoczniej przecenia możliwości map Google Earth.
Gość IP: 89.229.49.* 2009.03.03 18:22
Co u nas? Na przykład Powidz 33. Baza Lotnicza

http://tiny.pl/br3r
Gość IP: 89.229.49.* 2009.03.03 18:32
I jeszcze Krzesiny i nasze F16 : http://tiny.pl/br3c
bareq
bareq 2009.03.03 19:59
I tak wszyscy wiedzą gdzie te instalacje się znajdują. Jak ktoś nie wiedział to już wie. :D
Gość IP: 217.171.129.* 2009.03.03 20:36
Po jakości zdjęć Polski umieszczonych na Google Earth można sądzić że mieszkamy na terytorium wielkiego tajnego ośrodka wojskowego i wszystko musi być zamazane:).
PZDR.
YRF
YRF 2009.03.05 21:59
polskich tajnych obiektów czyli moherowa baza szkoleniowa?
Sewer
Sewer 2009.03.07 10:47
Ale na pewno tam nie znajdziemy baz NASA ponieważ to za pośrednictwem ich powstał ten program.;)
k_b5
k_b5 2009.03.07 21:00
Myślę, że satelity szpiegowskie innych państw zapewniają im mapy przynajmniej z takim samym stopniem szczegółowości.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 02.03.2009
Tagi producenckie: google
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 15648
CENEO KUP NAJTANIEJ
CANON DR-C125 (5005B003AA) CANON DR-C125 (5005B003AA)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux EWP126300W Electrolux EWP126300W
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell KM632 (51705871/5) Dell KM632 (51705871/5)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ELECTROLUX EWT 11064TW ELECTROLUX EWT 11064TW
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Wiwa Memo Control MC-001 Wiwa Memo Control MC-001
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu