Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Microsoft "walczy o przetrwanie"

Microsoft

Microsoft "walczy o przetrwanie"

Dick Brass, który sporą część swojej kariery spędził w Microsofcie, uważa tę firmę za gasnącego giganta. Koncern z Redmond, jego zdaniem, albo zacznie stawiać na innowacyjność, albo zniknie z rynku.

Były wiceprezydent Microsoftu opublikował artykuł na łamach New York Times, w którym krytykuje ostatnie poczynania koncernu i jego stagnację. Jego zdaniem gigant z Redmond jest zagubiony w realiach XXI wieku i postępuje chaotycznie. Jego zdaniem, widać już efekty. Tak jak Windows 7 okazał się znakomitym produktem, tak Windows Internet Explorer wciąż traci rynek, podobnie jak Windows Mobile – ludzie zdecydowanie wolą konkurencję, a to bardzo istotne segmenty rynkowe.

Nie pomaga również struktura wewnątrz firmy. Microsoft dzieli się na kilka mniejszych zespołów, które ze sobą konkurują. Jednak zamiast wzajemnej motywacji rodzi się tylko frustracja, bo dochodzi do przypadków sabotowania lub udaremniania projektów „konkurencji”. To z kolei prowadzi do tego, że ci najbardziej utalentowani zmieniają pracodawcę.

Artykuł dostępny jest na łamach New York Times.

Dodaj komentarz 19 komentarzy
wanak
wanak 2010.02.05 14:10
Bil wiedział o tym już od dawna. Trzon firmy to jego rówieśnicy. Zaczyna się walka pokoleń. Albo się dogadają albo pójdą na dno. Nie bez znaczenia jest też system rywalizacji, który nie zakłada sukcesu jako osiągnięcia całej firmy. Taki element doprowadza w efekcie do degradacji stosunków między pracownikami, a w efekcie wzajemne wyniszczanie się. To coś w rodzaju podcinania gałęzi, na której się siedzi. Dobrze, że to zauważono, ale czy nie za późno.
gwynblade
gwynblade 2010.02.05 14:38
I kolejne ciekawe zdjęcie Steva do artykułu. :)
Gość IP: 83.255.167.* 2010.02.05 14:42
Problem w tym ze nie ma godnego nastepcy.
Apple wypuszcza pol gotowe produkty.
Gość IP: 91.197.12.* 2010.02.05 14:46
Linux, Openoffice, Apache, Mysql/Oracle, Firefox... Mamy juz wszystko co potrzebne wiec M$ moze znikac, im szybciej tym lepiej
Gość IP: 78.8.54.* 2010.02.05 14:49
Myślę że Linux zdominuje rynek małymi kroczkami za sprawą Chrome OS i jak tylko u standaryzują Linuxa to będzie naprawdę dobry system.
Gość IP: 94.245.127.* 2010.02.05 16:01
Microsoft napisał parę słów na ten temat: http://blogs.technet.com/microsoft_blog/archive/2010/02/04/measuring-our-work-by-its-broad-impact.aspx
Gość IP: 89.171.47.* 2010.02.05 16:05
Mam nadzieję że Microsoft przetrwa. Gdyby upadł to tysiące programistów nie miałoby co robić i zaczęliby udzielać się w open source, a to byłaby tragedia dla tych projektów z takimi geniuszami od Windows.
Gość IP: 193.95.172.* 2010.02.05 18:14
Microsoft dzisiaj jest jak IBM w latach 80-tych. Jego dni sa policzone...
bkr
bkr 2010.02.05 18:15
@Gość IP:83.255.167.*, jak to nie ma godnego nastepcy.??? A Linux? w tej chwili dystrybucje desktopowe sa duzo bardziej wydajniejsze, bezpieczniejsze, prostsze w obsludze i daja duzo wiecej uzytkownikowi a starcie niz jakikolwiek Widows. A gdy producenci sprzetu czy oprogramowania przestana traktowac Linuksa po matoszemu (na co wplyw ma rozwniez zaborcza polityka MS) to... wlasciwie masz racje, nie ma "godnego" nastepcy dla Windowsa, to slepa uliczka.
bkr
bkr 2010.02.05 18:17
@Gość IP:89.171.47.*, rozumiem sarkazm :), ale dla MS pracuja rowniez dobrzy programisci. Fakt, pracuja dla takiej nie inej firmy, ale nie obciazajmy ich cala odpowiedzialnoscia za polityke MS
Gość IP: 83.31.104.* 2010.02.05 18:49
Gasnącego giganta oj chyba lekka przesada, od dłuższego czasu to słyszę i jakoś MS ma się dobrze. Tak samo jak zresztą to że każdy nowy rok ma być rokiem Linuxa, a niestety w dalszym ciągu nie jest mocnym konkurentem dla MS. Zaznaczam, że nie jestem wrogiem Linuxa, też chciałbym aby stał się dobrym mocnym konkurentem dla MS Windows, i całego MS.
Niuniek
Niuniek 2010.02.05 19:14
ja bym porównał do sytuacji w Nokia... innowacyjność w agonii lecz maszyna jedzie siłą inercji i rozpędu.
Niestety, dopóki Apple nie zmieni strategii cenowej monopolista nie ma za bardzo powodów do obaw (brak realnego konkurenta na chwile obecną)
ruth
ruth 2010.02.05 21:53
Dla ogromnej większości osób komputer to Windows, więc nie wyobrażają sobie Świata bez Windows. To zrozumiałe.
Porównanie z IBM-em jest słuszne jedynie pod pewnym względem. Pamiętajmy, że IBM przetrwał dzięki pomysłowi IBM-PC oraz całej masie sprzętu, który firmuje. Nie należy zapomnieć iż IBM to także badania podstawowe. Microsoft produkuje ... myszki, klawiatury, konsole ? Coś jeszcze ? Sytuacja Microsoftu jest zdecydowanie gorsza. Windows to być albo nie być. Lecz zastój jaki od lat serwuje nam Gigant najmocniej uderza właśnie w niego samego. Brak realnej konkurencji ZAWSZE niszczy innowacyjność, prowadzi do stagnacji i przyczynia się do zapóźnień w danej dziedzinie.
Obawiam się, że za piętnaście z górą lat będziemy "wspominać" Microsoft jak Telekomunikację Polską. To ten sam schemat, te same przyczyny i te same skutki.
Gość IP: 83.21.248.* 2010.02.05 23:52
I tutaj muszę powiedzieć, że ludzie powoli zaczynają sobie dawać radę bez Windowsa i MS. Kiedy się okazuje, że pocztę i facebooka można załatwić telefonem, przeglądać internet netbookiem lub w przyszłości tabletem. Że pograć można na telewizorze z jakąś konsolą. Komputer powoli przestaje być koniecznością...
Gość IP: 195.205.8.* 2010.02.05 23:58
Moim zdaniem Windows to już ślepa uliczka. Sprzęt już nie będzie tak szybko się rozwijał, zmieniał jak dotychczas i ludzie nie będą mieli potrzeby, tak jak wyobraża to sobie M$ zmieniać system i sprzęt co 2 lata. Zmiana będzie się opłacała jeżeli naprawdę będzie to o wiele lepsze, stabilniejsze, dopracowane w szczegółach. A stworzenie czegoś takiego to są wysokie koszty i długi czas realizacji na co do tej pory mało która firma może sobie pozwolić.
Gość IP: 81.190.169.* 2010.02.06 00:21
w Windowsie nie ma rewolucyjnych zmian i technologi. Każdy kolejny system jest ewolucyjnie trochę lepszy od poprzedniego. Co nie znaczy że trzeba biec do sklepu po nowy soft i nowego kompa (marnotrawstwo pieniędzy)
Gość IP: 83.175.178.* 2010.02.06 01:17
Jestem zbudowany rzeczową dyskusją i wysoką świadomością ludzi piszących w tym wątku!

W zasadzie wszyscy się zgadzają, że MS przegapił kilka ważnych rewolucji, daje ciała na wielu frontach, jest wielki i skostniały ale jednak nadal przynosi potężne i rosnące zyski.

Jednak za jakiś czas braknie mu rozpędu monopolisty i zdryfuje w zapomnienie. MS jakby na siłę próbuje podtrzymać dotychczasowy model: kupuj komputer co 2 lata, przy okazji kupuj nowy Windows i nowy Office. Taka filozofia jest nie do utrzymania bo zwykły user nie zobaczy znaczącej różnicy w przyjemności z pracy przy komputerze dzisiejszym i tym sprzed 2 lat. 10 lat temu było zupełnie inaczej bo różnica między 64MB a 128MB RAMu jest nieporównywalnie większa niż pomiędzy 2GB a 4GB. Dodatkowo ludzię widzą ładne Apple i chcą je mieć, widzą Chrome, GDocs, GMail i zaczynają się zastanawiać po co wydawać kilkaset złotych na Office i do czego właściwie potrzebny im Windows, skoro GMail wygląda i działa tak samo pod Linuxem i Apple.

Jak MS czegoś szybko nie wymyśli to będą o nim pamiętać jedynie historycy. I chyba trudno będzie utrzymać takie zyski jak ma do tej pory...
Gość IP: 93.159.148.* 2010.02.06 20:23
Linux? Ile komercyjnych programów działa na Linuxie? Linux zdominował jedynie dział serwerowy, dla użytkownika poza kilkoma dystrybucjami nie ma alternatywy a i tak te co są przyjazne mają małe wsparcie w programach! Problem nie jest w tym że Linux jest lepszy czy gorszy ale w tym, że jest kilkanaście wydań, które są podobne ale wystarczająco różne aby programy nie uruchamiały się! Ilu producentów napisze soft pod kilka dystrybucji bez pewności, że czas i koszty się zwrócą! Odpowiedź jest prosta. Aha zapominacie jeszcze o jednym systemie o Leopardzie!
Gość IP: 213.17.152.* 2010.02.14 21:24
Drzewa nie rosną do nieba!
Szkoda, że rządy państw nie wspierały finansowo LINUXA.
Taka konkurencja pozwoliłaby MS zachować świeżość myślenia.
A tak żegnamy bez smutku tyrana, który obłożył cały świat podatkiem WINDOWS
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 05.02.2010
Tagi: trendy
Tagi producenckie: microsoft
ŹRÓDŁO: The New York Times
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1913
CENEO KUP NAJTANIEJ
Beliani Komoda brązowa regał szafka RTV DETROIT Beliani Komoda brązowa regał szafka RTV DETROIT
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Technisat 1745/8194 Technisat 1745/8194
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Romet Panda City 24 2011 Romet Panda City 24 2011
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
iBasso DX80 iBasso DX80
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu