Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Poczta Polska chce wysyłać awizo... sms-em!

Poczta Polska stawia na nowoczesne technologie

Poczta Polska chce wysyłać awizo... sms-em!

Doręczanie poczty kojarzy się niezmiennie z listonoszem. Tymczasem praca listonosza jest coraz częściej zastępowana. Dla młodego pokolenia poczta to już nie pan lub pani z dużą torbą na rowerze, ale e-mail i SMS. Jakie innowacyjne usługi wprowadzi Poczta Polska, by dotrzymać kroku konkurencji?

Poczta Polska idzie z duchem czasu
Poczta Polska idzie z duchem czasu
- Poczta Polska kilka miesięcy temu przyjęła swoją strategię do 2015 roku. W tej strategii definiujemy najważniejsze obszary, w których chcielibyśmy się rozwijać i w których widzimy możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, bo wiemy dobrze, że tradycyjny rynek pocztowy będzie się kurczył. Jest poddany presji ze strony nowoczesnych, rozwijających się kanałów komunikacji i wszyscy operatorzy pocztowi muszą szukać nowych źródeł dochodu - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Dla poczty takimi naturalnymi obszarami wydają się z jednej strony usługi finansowe, z drugiej logistyka, ale też paczki, bo obserwujemy rozwój handlu internetowego, który napędza przychody operatorów pocztowych. Jednocześnie, wiemy też, że w związku z rozwojem nowoczesnych narzędzi komunikacji poczty muszą i są skazane również tym trendom się poddać, bo innego wyjścia nie ma.

Poczta rozpoczęła więc prace nad całym obszarem e-usług. Mówimy tu chociażby o poczcie hybrydowej, gdzie operator pocztowy otrzymuje dane w postaci cyfrowej, przetwarza je, drukuje, kopertuje i wysyła drogą tradycyjną do odbiorcy ostatecznego, czy o odwróconej hybrydzie, czy chociażby o e-kartkach, nad którymi również pracuje. Jest to cały obszar e-usługowy.

- Pierwsze jaskółki wykorzystania nowych rozwiązań: telefonii komórkowej, czy internetu już się pojawiają na Poczcie np. w nowej przesyłce biznesowej, którą na początku roku wprowadziliśmy do oferty. Klienci są powiadamiani mobilnie o tym, że danego dnia zostanie doręczona paczka. Rezygnujemy też z drugiego papierowego awizo właśnie na rzecz powiadomienia za pomocą SMS-a. Unowocześniamy przekazy pocztowe. Dzisiaj można już poprzez internet nadać pieniądze na poczcie i ten przekaz jest doręczany drogą tradycyjną, w znany już nam sposób. Nad tym wszystkim Poczta pracuje, tak aby świadczyć usługi, aby być operatorem pocztowym dziś i w przyszłości - dodaje Zbigniew Baranowski.

Dodaj komentarz 15 komentarzy
Gość IP: 78.88.179.* 2012.08.17 14:44
Mam lepszy pomysł, niech przesyłki przynosi do domu !!!!
Gość IP: 81.190.87.* 2012.08.17 14:47
:) tak widać jak stawia na nowe technologie na zdjęciu Nokia sprzed 5 lat
Mam lepszy pomysł niech wysyła awizo email-em :)
Gość IP: 178.73.20.* 2012.08.17 14:54
Pewnie jeszcze taniej byłoby gdyby nadawca wystawiał awizo, a odbiorca sam odbierał. Jak nazwa wskazuje. Listonosz byłby wirtualny. A najtaniej nic nie wysyłać.

Marzę o tym żeby urząd podatkowy nie wysyłał poleconych z żądaniem przybycia w ciągu i pod karą tylko z powodu błędu ortograficznego w miesięcznym oświadczeniu. Ale do tego to jeszcze bardziej niż daleko.
Gość IP: 159.205.66.* 2012.08.17 16:06
A nie lepiej by listonosz przychodził po prostu gdy adresat jest w domu?
Gość IP: 84.203.114.* 2012.08.17 16:47
To jest dobre dla tych którzy tego chcą. Ja chcę, nie lubię zbędnych papierków - ale już moja 75-cio letnia mama ma problemy z odczytaniem smsa. Mam nadzieję że PP nie będzie terroryzować starych ludzi ( którymi wszyscy kiedyś będziemy) jakimiś "nowymi technologiami" ...
Gość IP: 83.25.24.* 2012.08.17 19:10
Generalnie to nie trzeba być geniuszem by wiedzieć co by postawiło na nogi pocztę polską.

1. Wprowadzenie płatności kartą - kto to widział by w instytucji finansowej nie można było płacić kartą
2. Zakazać sprzedaży zniczy itp. w okienkach - powoduje to powstawanie kolejek...
3. Wprowadzić możliwość wypełniania druków pocztowych on-line, a w okienku tylko podajemy jakiś skrócony numerek. Po co niszczyć lasy i wypisywać na jakiś skrawkach papieru dane adresata skoro i tak panienka z okienka musi je przeklepać do systemu.
4. Obniżyć wysokość okienek - niech prezes poczty polskiej usiądzie na wózek inwaldzki i spróbuje cokolwiek załatwić nie podnosząc tyłka z siedzenia...
5. Przelewy na konto powinny dochodzić tego samego dnia - co to ma być, że nawet klienci banku pocztowego ponoć czekają ze dwa dni na przeksięgowanie kasy na ich konto jeśli wpłacają je w okienko.
6. Poprawić jakość śledzenia przesyłek przez internet - nigdy nie działa to jak ma...
7. Jeśli śledzenie działa ok. to można myśleć o powiadamianiach SMS, mailowych czy tam innych.
8. Pozamykać na wsiach placówek ile wlezie i na wzór kurierów latać po wszystkich chętnych co chcą coś wysłać.
9. O redukcji cen nawet nie śmię myśleć - często kurierem jest taniej niż pocztą...
Gość IP: 37.225.227.* 2012.08.17 20:00
Na "mojej" poczcie (Kraków 73 - pozdrawiam!), zdarza się, że biorę "numerek" i jestem 40 - 45 w kolejce. Idę więc na pizzę do pobliskiej pizzerii (pizzeria Diablo - polecam - najlepsze pizza w Krakowie!), zamawiam i zjadam pizzę (Verdura - mniam, mniam :)) co trwa 0,5 godziny, następnie wracam na pocztę i już po kolejnym kwadransie jestem załatwiony. Nic więc dziwnego, że - jeśli nie muszę - omijam pocztę szerokim łukiem, a płatności maksymalnie załatwiam przez internet.
Gość IP: 89.167.42.* 2012.08.17 22:35
"Dla młodego pokolenia poczta to już nie pan lub pani z dużą torbą na rowerze, ale e-mail i SMS."

-- ehhh, co za łeb to pisał, pogratulować. Dla młodego pokolenia poczta to przede wszystkim firmy kurierskie dostarczające przesyłki prosto do rączek i o czasie. Dla młodego człowieka poziom treści w polskiej części internetu jest coraz bardziej katastrofalny, dno po prostu.
deedong
deedong 2012.08.18 00:53
8. Pozamykać na wsiach placówek ile wlezie i na wzór kurierów latać po wszystkich chętnych co chcą coś wysłać.

Chyba nie mogą tak samo jak TPSA musiała trzymać budki telefoniczne chociaż się jej to nie opłacało.
Kurierzy nie dotrą w te miejsca bo to jest działalność nawet jeśli nie przynosząca strat to wychodzi pewnie na zero - a czas kosztuje ;)
Co do sms'ów to pewnie potem zgubią dysk z numerami setek tysięcy telefonów swoich klientów ;)
Kurier nie jest tańszy, kurier jest opłacalny tylko przy dużej przesyłce, a na co dzień dla firm, dlatego kiedy jeszcze więcej osób handlowało na alledrogo wybierali...pocztę ;) Zresztą do dzisiaj tak jest.
Poczta nie wiedzieć czemu na początku lat 90 nie weszła w usługi kurierskie, miała przecież świetne miejsca odbioru - placówki, często w centrach miast/osiedli (nadal ma), nie było konkurencji, a na pewno nie tak silnej. Mogli stworzyć oddział w 100% przypominający DHL/UPC, widać jakiś polityk postarał (a może postarali) się żeby poczta wyglądała jak wygląda ;)
Siridar
Siridar 2012.08.18 13:09
Przecież już dawno Poczta wysyła awizo mailem i SMS. Wystarczy, że nadawca wyśle paczkę jako e-przesyłkę.
xtr
xtr 2012.08.18 13:10
@deedong
"widać jakiś polityk postarał (a może postarali) się żeby poczta wyglądała jak wygląda". Dokładnie. Wcale bym się nie zdziwił gdyby któryś nie był np. prezesem w jakimś DHL'u albo jakichś usług im nie dostarczał.

Kennedy
Kennedy 2012.08.18 15:20
Takie smsowe awizo będzie pewnie dodatkową opcją przez jakiś czas. Jak dla mnie sprawa świetna. Telefon mam zawsze pod ręką.

Swoją drogą gdyby pp wprowadziła system kurierski każdy wiedziałby gdzie są jego przesyłki i mniej więcej za ile dojdą.
Gość IP: 87.207.139.* 2012.08.18 17:48
Często znajduję w skrzynce awizo nawet gdy byłem o tej porze w domu. To pewnie teraz przywiozą paczki i listy na moją pocztę i roześlą sms :).
Gość IP: 193.200.47.* 2012.08.18 17:50
Szkoda że dopiero za pięć tysięcy lat.
Gość IP: 89.78.147.* 2012.08.19 13:55
Wolałbym, zeby zrobili tak, żeby nie było na poczcie półgodzinnych kolejek do okienka. I mogliby też zrobić tak, że jak mam na awizo napisane, że coś mam do odebrania 'w dniu dzisiejszym po godzinie 18 lub w dnaich następnych' i jak pójdę na pocztę o godzinie 18.30 tego samego dnia, to to coś do odebrania już na poczcie jest. I żeby były automaty do sprzedaży znaczków, kopert, itp. rzeczy - tak jak we wszystkich normalnych krajach. I żeby powywalali te wszystkie regały z misiami, gazetami, itd. - bo w tej chwili biedne panie pracownice ledwo mogą pomiedzy tymi badziewiami przejść. I mogliby zrobić tak, żeby te panie były miłe i uprzejme i w ogóle...
AUTOR: marcin chmielewski
DODANO: 17.08.2012
Tagi: e-handel, rynek
ŹRÓDŁO: Camido.pl
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2490
CENEO KUP NAJTANIEJ
Benro A-458m8 Benro A-458m8
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zelmer 28Z022 Zelmer 28Z022
Dostępny w 19 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
NOKIA MD-11 Mini Głośnik NOKIA MD-11 Mini Głośnik
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Canon TS-E 45mm f/2.8 (2536A019AA) Canon TS-E 45mm f/2.8 (2536A019AA)
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu