Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Święta 2.0

Technika przy świątecznym stole.

Święta 2.0

Technologia nie omija Świąt Bożego Narodzenia. Przeciwnie – Polacy chętnie korzystają z niej przy wigilijnym stole i w kolejne świąteczne dni. Microsoft przeprowadził sondaż dotyczący postrzegania przez Europejczyków roli technologii podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponad połowa z nas będzie przeszukiwać popularne blogi i serwisy kulinarne w poszukiwaniu przepisów świątecznych, a blisko 43 proc. pobierze z Sieci kolędy. W obu przypadkach europejskimi liderami są Polacy. Aż 61 proc. z nas zdecydowanie się zgadza, a 36,2% raczej się zgadza, że technologia podczas świąt jest dopuszczalna tak długo jak służy spędzaniu wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

 

 

Sondaż przeprowadzono w Polsce i 12 innych krajach europejskich, na grupie ponad 13 tys. ankietowanych. Okazuje się, że Polacy często mają inne przyzwyczajenia bożonarodzeniowe, niż pozostali mieszkańcy Europy.

Tak dla selfie, nie dla SMS

Większość osób akceptuje technologię w okresie świątecznym pod warunkiem, że jest używana do komunikacji z rodziną i przyjaciółmi. Zaczynając od pobierania przepisów na wigilijne potrawy, a kończąc na robieniu świątecznych zdjęć i przesyłaniu ich do serwisów społecznościowych, uważamy, że technologia daje każdemu niezliczone okazje, aby święta były bardziej udane.

Polacy zapytani o to, jak będą używać technologii podczas świąt, na kilku listach zajęli pierwsze miejsce wśród europejskich krajów:

  • Co drugi Polak (52 proc.) pobierze z Sieci przepis na wigilijną potrawę, w porównaniu z zaledwie 27 proc. Skandynawów;
  • 43 proc. z nas pobierze z Sieci kolędy, które umilą czas spędzony przy świątecznym stole;
  • 82 proc. wyśle co najmniej jedną wiadomość SMS z życzeniami świątecznymi;
  • 74,3 proc. uważa, że dopuszczalne jest robienie selfie z rodziną przy wigilijnym stole;
  • 33 proc. zajrzy podczas świąt na media społecznościowe, zaktualizuje swoje statusy lub opublikuje nowe posty;
  • 33,6 proc. wykorzystuje połączenia wideo, aby porozmawiać ze swoimi bliskimi podczas świąt;
  • 20 proc. akceptuje wysyłanie w tym momencie wiadomości tekstowych;
  • Co dziesiąty z nas (blisko 11 proc. badanych) zamierza pobrać z Internetu rozmaite aplikacje (np. quizzy), które chce wykorzystać do wspólnej zabawy z rodziną;

Życzenia na odległość

Choć 85 proc. respondentów uważa, że połączenia wideo są dobrym sposobem na podtrzymanie kontaktów z nieobecnym członkiem rodziny lub przyjacielem, to 23 proc. aktywnie prowadzi rozmowy wideo ze znajomymi w okresie świątecznym. Oczywiście najchętniej łączymy się z naszymi bliskimi i ukochanymi – w tym przypadku rozmowy wideo prowadzi ponad 33,6 proc. Polaków.

Zapomnieć o pracy

W czasie Świąt Bożego Narodzenia warto więc zapomnieć o pracy i skupić się na najbliższych. Sprawdzanie firmowej poczty w święta deklaruje tylko 22,2 proc. Polaków.

Dodaj komentarz 3 komentarze
Gość IP: 89.229.70.* 2015.12.23 11:36
Tak to jest, kiedy miliony tułają się na obczyźnie. Wtedy technologia (Skype itd.) jest JEDYNYM sposobem na utrzymanie kontaktu z bliskimi. Zatem ta nowoczesność, może poza selfie, jest wymuszona. Przez życie. Wesołych Świąt!
acomp
acomp 2015.12.23 21:26
Święta przypominają nam o potrzebie bycia razem z rodziną i wtedy przydają się takie wynalazki jak Skype,FB i tym podobne wynalazki społecznościowe.Człowiek jest istotą gromadną i potrzebuje drugiego człowieka
Gość IP: 178.43.6.* 2015.12.24 12:57
@ acomp 2015.12.23 21:26
Święta przypominają nam o potrzebie bycia razem z rodziną i wtedy przydają się takie wynalazki jak Skype,FB i tym podobne wynalazki społecznościowe.Człowiek jest istotą gromadną i potrzebuje drugiego człowieka


>> e! to razem czy przez "fb i inne"?
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 23.12.2015
Tagi: trendy
ŹRÓDŁO: Microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2043
CENEO KUP NAJTANIEJ
Światła do jazdy dziennej okrągłe Światła do jazdy dziennej okrągłe
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
A-Data microSDHC 8GB Class 4 (AUSDH8GCL4-R) A-Data microSDHC 8GB Class 4 (AUSDH8GCL4-R)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mango-Media Micro Touch Maxx trymer 8933 Mango-Media Micro Touch Maxx trymer 8933
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Canon LC-5 Canon LC-5
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer ES1-331 (NXG12EP015) Acer ES1-331 (NXG12EP015)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu