Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Internet rzeczy podbija codzienność

Dane odgrywają tutaj najważniejszą rolę.

Internet rzeczy podbija codzienność

Sprawdzanie pogody na telefonie, przelewy bankowe wykonywane za pomocą aplikacji, serwis VOD na smart TV czy płacenie za pomocą telefonu to tylko podstawowe działania, jakie można wpisać w ideę Internet of Things.

 

Internet of Things to idea, która z czasem coraz bardziej zyskuje na popularności. Paradoksalnie jednak to nie rzeczy, a dane odgrywają tutaj najważniejszą rolę. Podstawą zjawiska Internet of Things jest wykorzystanie sieci internetowej do stworzenia spójnego systemu, w którym wszelkie urządzenia – takie jak smartfony, sprzęty AGD czy nawet urządzenia oświetleniowe – wzajemnie się ze sobą komunikują. Oraz, co istotne, dają możliwości do ich zdalnego sterowania.

 

Wykorzystywanie smart-urządzeń na stałe wpisało się w scenariusz codzienności i zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Otaczamy się rzeczami, które w większym lub mniejszym stopniu ułatwiają nam funkcjonowanie, sprawiają, że mniej czasu spędzamy na planowaniu naszych aktywności lub pomagają w sytuacji, w której zapomnieliśmy wyłączyć prąd w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że przedmioty stanowią jedynie zgrabne opakowanie. Gdyby nie dane, otaczające nas urządzenia stanowiłyby jedynie masę elektrośmieci.

Punktem wyjścia dla działania Internet of Things jest Big Data, niezliczone możliwości oraz ich prawidłowe wykorzystanie. Badania wskazują, że w ciągu najbliższego roku o 25% wzrośnie liczba producentów oprogramowania, w których wykorzystywane będą techniki kognitywne, takie jak komputerowe rozpoznanie obrazu oraz techniki, które przy wykorzystaniu danych będą wnioskować, uczyć się i planować.

Najlepszym przykładem, który doskonale obrazuje prędkość z jaką rozwija się zjawisko Internet of Things, jest próba zbudowania smart city w Korei Południowej. Miasta, które od postaw zostaje zbudowane z uwzględnieniem priorytetowego miejsca najnowszych technologii obecnej w każdym aspekcie życia. Sensory zaprojektowane przez Cisco umiejscowione będą na ulicach, w szkołach, miejscach pracy, szpitalach oraz domach mieszkalnych. Do tej pory ukończono już 60% prac nad jego budową.

Według statystyk w ciągu najbliższego roku obecność zjawiska Internet of Things znacząco wzrośnie, w 2018 roku wytwarzanych będzie już ponad 400 zettabajtów danych, a już niecałe dwa lata później ilość smart-urządzeń czterokrotnie przekroczy liczbę żyjących osób na świecie. Witamy w przyszłości.

Dodaj komentarz 4 komentarze
Gość IP: 37.47.55.* 2016.01.21 18:12
Produkujemy coraz więcej smart rzeczy dla idiot ludzi, którzy nawet przez chwilę nie zastanawiają się co się dzieje z udostępnianymi przez nich danymi. Prywatność przeciętnego użytkownika tego typu rzeczy to czysta fikjcja, ale niestety większość ludzi nie ma dość wyobraźni by to im przeszkadzało.
Gość IP: 76.16.117.* 2016.01.21 23:47
prawdopodobnie ostatnia rzecz, ktora pojawi sie w moim domu - jako "dziecko komunizmu" nie lubie sie dzielic, zwlascza informacja
Gość IP: 89.68.7.* 2016.01.22 09:24
zbędne straty energii i zaśmiecanie eteru

a to co wypisał autor we wstępie nie ma z tym nic wspólnego oprócz tego że to elektronika
Gość IP: 79.189.52.* 2016.01.22 11:08
Też mnie dziwi brak wiedzy na ten temat. Przelewy bankowe, serwisy VOD i inne takie tam duperele nie są żadną technologią Internet of Things. Internet of Things to przede wszystkim sczytywanie danych pomiarowych na żywo od urządzeń elektronicznych pomiarowych i wysyłanie informacji sterujących do urządzeń. Przykładem może być pobieranie online z kas fiskalnych paragonów i ich zdalne poprzez serwis internetowy konfigurowanie!!!! Często tym urządzeniom trzeba zapewnić odrębną jeszcze komunikację z siecią internet.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 21.01.2016
ŹRÓDŁO: grupa356net
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3141
CENEO KUP NAJTANIEJ
Steiner SkyHawk Pro 8x32 Steiner SkyHawk Pro 8x32
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bosch S5 12V 54Ah 530A Bosch S5 12V 54Ah 530A
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bosch KGV39VW31E Bosch KGV39VW31E
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ETA 1260 90010 Linty ETA 1260 90010 Linty
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXTOOL P57 LEXTOOL P57
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu