Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

IT w małej i średniej firmie

rozwiń
Strona główna IT w małej i średniej firmie News Chmura czy kawa: co lepiej wpływa na wyniki firmy?

Wyniki badania na temat podejścia polskich pracowników do wydajności w miejscu pracy.

Chmura czy kawa: co lepiej wpływa na wyniki firmy?

Wielu pracowników z sektora małych i średnich firm pracuje bardzo ciężko. Z badań przeprowadzonych przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft wynika, że ponad połowa z nich spędza tygodniowo w pracy ponad czterdzieści godzin. Podobny odsetek pracowników z innych krajów europejskich przyznaje, że pracy poświęca o 10 godzin mniej. Coraz częściej głośno wybrzmiewają opinie, że Polacy powinni pracować nie tylko długo, co mądrzej i w rezultacie wydajniej. Pytani o sposoby podniesienia produktywności, pracownicy firm z sektora MŚP przede wszystkim wskazują na kawę i napoje energetyzujące (51 proc.). ¼ ankietowanych podkreśla, że na ich efektywność w pracy wpływa również jedzenie przy biurku. Czy to faktycznie najlepsze metody na podniesienie efektywności naszej codziennej pracy? Te same badania wskazują, że w uzyskaniu lepszych wyników firmy pomaga „uwolnienie od biurek” i sprawna praca z każdego miejsca, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii mobilnych i chmurowych. Dodatkowo wpływają one na stopień satysfakcji pracy zespołu i podnoszą motywację nowych pracowników.

Badanie „Nowoczesne IT w MŚP 2015” wskazuje, że 94 proc. respondentów potwierdza swoją dostępność zawodową poza tradycyjnymi godzinami pracy. Pytani o najlepsze pomysły, pracownicy wyraźnie przyznają, że wpadają na nie przede wszystkim poza biurem. Wśród miejsc sprzyjających kreatywności wymieniają oczywiście dom (26 proc.), drogę do pracy (14 proc.), łóżko (10 proc.), prysznic (9 proc.), czy podróż samochodem (8 proc.). Okazało się, że w biurze najlepsze pomysły pojawiały się jedynie u 14 proc. osób.

Wpływ elastycznej pracy z dowolnego miejsca na podniesienie produktywności dostrzega 26 proc. ogólnej liczby respondentów. Statystyki te rosną w grupie „millenialsów”, gdzie już co trzeci ankietowany podkreśla związek pracy zdalnej z wyższą wydajnością a to przekłada się na lepsze wyniki firmy” – mówi Tomasz Dorf, Dyrektor działu MŚP w polskim oddziale Microsoft. „Uwolnienie pracowników od biurek poprzez zapewnienie odpowiednich technologii mobilnych i chmurowych może wpływać nie tylko na podniesienie produktywności, ale co najważniejsze na umożliwieniu klientom dostępu do kluczowych specjalistów naszych firm niezależnie od pory dnia czy miejsca, w którym obecnie przebywają”.

Cyfrowa równowaga

Pozornie może się wydawać, że to pieniądze stanowią główny element motywujący pracowników, podczas gdy badania pokazują, że dla pracowników małych i średnich firm bardzo istotna jest równowaga między sprawami zawodowymi i prywatnymi. Właśnie takie deklaracje złożyło 79 proc. respondentów, a w grupie 35-44 latków wskaźnik ten wyniósł aż 83 proc. W tym kontekście, bardzo interesujący jest fakt, że aż 64 proc. uczestników badania zgadza się z twierdzeniem, że nowe technologie mobilne i chmurowe pomagają zaoszczędzić czas i podnoszą produktywność pracy, zapewniając jednocześnie balans między życiem osobistym a pracą.

Technologie mobilne i usługi w chmurze sprawiają, że wyraźna dotychczas linia między życiem prywatnym i służbowym ulega znaczącemu zatarciu” – przekonuje Tomasz Dorf. „Możliwość szybkiej odpowiedzi na e-maile od klienta podczas powrotu pociągiem, sprawdzenie stanu dostępności produktów w CRM podczas prezentacji oferty, spotkanie w formie wideokonferencji na Skype z klientem czy w szerokim gronie współpracowników zlokalizowanych w różnych miejscach, to już elementy biznesowej codzienności. To właśnie one sprawiają, że nie musimy kurczowo trzymać się biurka, by nasza lista spraw do załatwienia była w 100% zapełniona i to przed przysłowiową „16.00”. W ten sposób zyskujemy czas na sprawy osobiste i zachowujemy właściwe relacje między tym co prywatne i służbowe”.

Smartfon w chmurze czy służbowy samochód?

Technologie okazują się również istotnym elementem motywacji pracowników, pozwalając nie tylko utrzymać, ale również pozyskać nowe talenty z rynku pracy. Według opinii respondentów technologie dają szczególne korzyści właśnie w obszarze komunikacji wewnętrznej i możliwości dzielenia się wiedzą wewnątrz organizacji (37 proc.). Przedstawiciele MŚP zwrócili także uwagę, że nowoczesne rozwiązania zapewniają większą satysfakcję z pracy. 31 proc. z nich potwierdza, że inwestycje w nowe technologie mogą wpłynąć na ich poziom zadowolenia z wykonywanych obowiązków.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 195.99.230.* 2016.02.17 11:18
Pracowac i dluzej?! :/ Przeciez Dunczycy i inni juz udowodnili iz czlowiek najlepiej (NAJEFEKTYWNIEJ) pracuje okolo 6h!!!
Gość IP: 217.153.157.* 2016.02.17 11:39
Dlatego własnie ten artykuł porusza kwestie efektywności pracy Ty "195.99.230.* 2016.02.17 11:18 " właśnie udowodniłeś że pracujesz może i długo, ale mało efektywnie bo nie doczytałeś o co come on w tekście;) Któż z was podczas 8h* pracy nie czyta głupot w necie, załatwia prywatnych spraw? każda minuta spędzona poza pracą to niższa efektywność pracy (zależy też od rodzaju pracy). Taki Duńczyk czy Niemiec który spędzi 6h w pracy zazwyczaj zrobi tyle samo co my w 8 czy w 9h bo oni nieco mniej się rozpraszają internetami czy rozmowami telefonicznymi ;)
Gość IP: 193.178.143.* 2016.02.17 11:41
Wystarczy robić rzeczy dobrze a nie tanio. Wtedy nie trzeba ich robić 2x.
Gość IP: 83.9.252.* 2016.02.17 14:48
Pogięło ich całkiem, mam maila sprawdzać w pociągu w drodze z pracy do domu? Po fajrancie czas prywatny!
I jeszcze na telefonie czy innej namiastce komputera!
Gość IP: 83.9.252.* 2016.02.17 15:32
Tak naprawdę wydajność podniosło by to, jakby zarząd firmy zaczął od siebie. Bo debilne zarządzenia powodują wykonywanie roboty, która jest niepotrzebna i z korzyścią dla firmy mogła by być nie wykonywana. U mnie w firmie są już ścienne gazetki propagandowe, firma wydaje gazetkę według mnie jest to odpowiednik Trybuny Ludu, tylko w kolorze! Czuję się swojsko, bo moja młodość wypadła w czasie komuny i teraz mam to samo w pracy!
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 17.02.2016
ŹRÓDŁO: Microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2327

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Hama Insomnia Ice (PS4) Hama Insomnia Ice (PS4)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Olympus  BLS-50 (V6200740U000) Olympus BLS-50 (V6200740U000)
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony PMW-F3K Sony PMW-F3K
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thomson Smart 42FU5553 Thomson Smart 42FU5553
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
REVELL USS Missouri MR-5092 REVELL USS Missouri MR-5092
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu