Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Nowe technologie napędzą motoryzację

Smartfony, smartdomy, smart…samochody.

Nowe technologie napędzą motoryzację

Według raportu Global Automotive Executive Survey 2016 digitalizacja oraz zdolność łączenia się pojazdów otoczeniem to kluczowe trendy, które zdeterminują rozwój rynku motoryzacyjnego do 2025 roku. Przedstawiciele kadry zarządzającej z całego świata biorący udział w badaniu KMPG przyznali, że w skali całej branży mniejsze znaczenie odegrają m.in. ekspansja na nowo powstałe rynki czy rosnący wpływ pojazdów hybrydowych oraz napędzanych energią elektryczną. Czy nowe technologie zawładną motoryzacją na lata?

W ostatnich latach dynamiczny rozwój nowych technologii dotknął większość obszarów ważnych dla konsumentów – od rynku sprzedaży detalicznej, przez finanse aż po rynek motoryzacyjny. Eksperci przyznają, że najważniejszym czynnikiem, który skłania potentatów branży do wielomilionowych inwestycji w segment nowych technologii staje się nie sam rozwój nowoczesnych rozwiązań, ale jego wpływ na globalną zmianę zachowań i potrzeb pojedynczych konsumentów.

- Nowoczesne technologie tworzą nową jakość biznesu i coraz częściej stają się podstawą do zmiany modeli biznesowych. Firmy doradcze jak Gartner czy McKinsey przewidują, że do 2020 roku na rynku działać będzie ponad 50 miliardów urządzeń na stałe podłączonych do sieci. To daje nam pięć urządzeń na jednego mieszkańca Ziemi. Wyobraźmy sobie, że każdy z nas staje się częścią tego świata i jest z nim na stałe związany. Pytanie co będziemy w stanie z tym zrobić? Nasze ubrania, okulary, zegarki, buty będą zawierały sensory na skalę dotąd niespotykaną. Dzisiaj już większość urządzeń mobilnych jest powiązanych z komputerami poprzez współdzielenie informacji. Znaczna integracja występuje również w urządzeniach montowanych w samochodach, czego przykładem jest przejazd ciężarówki Mercedesa publiczną autostradą kierowaną przez autopilota sprzężonego z sensorami i urządzeniami GPS – komentuje Kinga Piecuch, Prezes SAP Polska.

Powszechnym rozwiązaniem jest już podłączanie samochodów bezpośrednio do Internetu. Już teraz liczba takich pojazdów na całym świecie wynosi 23 miliony. Według prognoz IHS Automative do 2020 roku wartość ta będzie prawie siedmiokrotnie większa i wyniesie 152 miliony. Tak ważny trend digitalizacji ma również szczególne znaczenie w zakresie urządzeń mobilnych, których na całym świecie użytkuje się już ok. 72 miliardy egzemplarzy. Nie dziwi zatem wzrost zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami mobilnymi, które oferowane są w branży motoryzacyjnej - wyjątkowo często korzystającej z narzędzi pozwalających na zdalną kontrolę, w tym wypadku, samochodów lub nawet całych grup pojazdów.

Samochód na wyciągnięcie smartfona

Pojazdy już niedługo mają standardzie posiadać zdolność łączenia się z infrastrukturą miejską oraz urządzeniami mobilnymi. Już teraz powstają aplikacje, które pozwalają na kontrolę samochodu, jego parametrów czy wyszukiwanie jego pozycji w czasie rzeczywistym. Według prognoz, za kilka lat pełna kontrola nad pojazdem będzie możliwa jednym palcem – za pomocą telefonów komórkowych oraz tabletów. Istniejące na rynku rozwiązania mobilne bywają jednak mało zróżnicowane a ich wdrażanie ma więcej wspólnego z chaosem, niż precyzyjnym przełożeniem praktycznych informacji na realia codzienności.

- Obecnie tworzone rozwiązania mobilne coraz częściej wpisują się w najnowsze przewidywania rozwoju branży motoryzacyjnej. Firmy technologiczne wskazują, iż źródłem generującym wartość w nowych realiach rynku będzie tworzenie i zarządzanie systemami operacyjnym oraz ogólnym doznaniem doświadczanym przez podróżnych, a także wykorzystywanie zgromadzonych przy tej okazji danych. Właśnie dlatego w 2015 roku skoncentrowaliśmy swoje działania wokół rozbudowy nowej aplikacji mobilnej Cartrack Fleet, która stała się narzędziem w pełni zintegrowanym z systemami monitoringu pojazdów – komentuje Kamil Jakacki, Dyrektor ds. Sprzedaży w Cartrack Polska.

Nowoczesne aplikacje mobilne pomogą nie tylko zarządzać samym pojazdem, ale pozwolą na analizę danych, które samochód pozyska dzięki połączeniu z infrastrukturą miejską. Firma Xerox stworzyła już rozwiązania, które ułatwiają np. poszukiwanie miejsc parkingowych. Odpowiednie narzędzia analityczne pomagają ustalić dostępność miejsc postojowych na terenie miasta, włączając w to miejsca abonamentowe, miejsca parkingowe dla celów działalności gospodarczej i strefy załadunku.

Warto jednak zaznaczyć, że sam przemysł motoryzacyjny jest już przygotowany na zmieniające się trendy rynkowe. Według badań KPMG to właśnie najwięksi producenci pojazdów będą wieść prym wśród innowatorów rynku samochodowego.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 83.7.221.* 2016.02.25 20:53
Nie wiem dlaczego ale juz mi sie to nie podoba. Mój samochód przestanie byc mój. Bedzie mnie szpiegował i wjedzie w drzewo żeby uratować 2 pijaczków na poboczu.
Gość IP: 78.10.209.* 2016.02.26 10:17
Super perspektywa, siedzę sobie w pracy i wychodząc przywołuję auto z parkingi, jest tylko jedno poważne ale... Ale co jeśli ktoś się włamie do komputera pokładowego, zwłaszcza gdy będę ambasadorem ważnej placówki, mając wiedzę o tym, o czym nie powinienem wiedzieć? Przy sterowaniu hamulcami i układem kierownicy, nie jest trudno o wypadek. A mandat też będzie przychodził automatycznie? To są problemy, które zapewne szybko się rozwiążą, chyba że wszyscy będziemy udawać, że taka możliwość nie istnieje, spychać to do teorii spiskowych lub uznać, że skoro mam takie auto to obliguje mnie do tego, by w końcu zacząć siedzieć cicho i udawać w internecie pospolitego pożytecznego idiotę.
Gość IP: 37.152.18.* 2016.02.26 13:42
@Up
Trudno o prostsze rozwiązanie: Wystarczy, że oprogramowanie jest zablokowane do zapisu. Żeby zmienić wersję trzeba wymienić chip. Za cały chaos z instalowaniem wirusów odpowiedzialne są firmy, które co 2 tygodnie mają nową wersję. Po co?
W samochodzie tak być nie musi. Wystarczy zmienić konstrukcję komputerów, tylko wtedy nie można by było szpiegować. I tu jest problem.
P.S. Eeprom z mechaniczną blokadą też by wystarczył. Albo może pamięć RAM ze stałą zawartością.
acomp
acomp 2016.02.26 14:58
Przed nową technologią nie uciekniemy więc nie ma co narzekać ale z niej świadomie korzystać
Gość IP: 188.146.0.* 2016.02.26 16:34
Lepiej byłoby, gdyby infomatołki znaleźli sobie inne obiekty zainteresowań niż samochody.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 25.02.2016
Tagi: samochody, trendy
ŹRÓDŁO: Linkleaders
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2340
CENEO KUP NAJTANIEJ
D-Link DWR-921/PL D-Link DWR-921/PL
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vedia eReader K4 Vedia eReader K4
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP ProLiant DL580R05 Intel Xeon E7440 8GB (487364-421) HP ProLiant DL580R05 Intel Xeon E7440 8GB (487364-421)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS G752VT-GC046-16 (G752VTGC046_16G1TD) ASUS G752VT-GC046-16 (G752VTGC046_16G1TD)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ROCCAT KONE PURE LASER 8200DPI (ROC-11-700) ROCCAT KONE PURE LASER 8200DPI (ROC-11-700)
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu