Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Tablety

rozwiń
Strona główna Tablety News BQ Aquaris M10: pierwszy tablet z... Linuxem!

Czy ktoś go kupi?

BQ Aquaris M10: pierwszy tablet z... Linuxem!

Dawno nie słyszeliśmy o nowych urządzeniach mobilnych z Linuxem na pokładzie. Na szczęście firma Canonical, która odpowiada za system Ubuntu jeszcze się nie poddała i po smartfonach Aquaris sygnowanych marką BQ, zdecydowała, że przyszedł czas na produkcję tabletu...

 

Tablet nazywa się BQ Aquaris M10 i dostępny jest już w przedsprzedaży. Tablet dostępny jest w dwóch wersjach, które różnią się od siebie rozdzielczością ekranu - tańsza (259€) oferuje rozdzielczość HD (1280x800), droższa (299€) natomiast zachwyci nas rozdzielczością Full HD, czyli 1920x1200. W obu przypadkach przekątna to 10 cali.

 

Co do reszty specyfikacji technicznej, M10 otrzyma 4-rdzeniowy (1,3 GHz) procesor MediaTek, 2GB pamięci RAM i 16GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć dzięki wejściu na karty microSD. Jak sami widzicie nie jest zbyt mocna specyfikacja - Canonical liczy raczej na to, że gdzieś na Świecie żyją osoby, które wręcz marzą o tablecie działającym pod kontrolą Linuxa (w tym przypadku Ubuntu), do którego można podłączyć zewnętrzny monitor, mysz i klawiaturę, by w razie potrzeby zmienić go w pełnoprawny komputer, a jeśli nie jest to akurat potrzebne, odpiąć wszystkie peryferia i schować swoje 10-calowe urządzenie z Linuxem do plecaka i zmienić lokalizację.

Zamówienie można złożyć tutaj.

 

 

Dodaj komentarz 13 komentarzy
dexi
dexi 2016.03.29 04:52
Wróżę mu taki sam sukces, jak i poprzednim urządzeniom z Ubuntu... czyli umrze to śmiercią naturalną, lub w ogóle nie dotrze do odbiorców. A szkoda, bo lubię mieć alternatywę.
Gość IP: 95.91.229.* 2016.03.29 08:40
Łoo Jezu 4 rdzeniowy procesor 1,3 czyli w ciemno pewnie badziewny 6580 lub niewiele lepszy 6735. Jak już się biorą za taki tablet to nie mogli by chociaż dać przyzwoitej wydajności? Aż tyle by kosztowało włożenie tam choćby Mediateka Helio X10 czy któregoś Intelowskiego Atoma? Musieli uwalić projekt na starcie podłym soc z najniższej półki? Odpowiednik Windosowego głośno reklamowanego Continum Ubuntu oferuje od kilku lat no ale sory nie na takim sprzęcie.
Gość IP: 62.182.104.* 2016.03.29 10:31
To nie wiedziałem że są tablety bez Linuksa .
Gość IP: 83.25.203.* 2016.03.29 10:39
@Gość IP: 62.182.104.* 2016.03.29 10:31
A iPad to nie tablet? :D
Gość IP: 109.173.211.* 2016.03.29 11:11
A jak się ma on do wydajności RPi 3 z Ubuntu np. ?
Gość IP: 95.91.229.* 2016.03.29 11:37
@Gość IP: 62.182.104.* 2016.03.29 10:31
Android to nie jest Linux stricte mówiąc, są do siebie dość zbliżone (to samo jądro) ale ciężko zaklasyfikować Androida do rodziny Linuxa. Do rodziny Unixa jak najbardziej. Poza tym są tablety na iOS i tradycyjnym Windowsie.
@Gość IP: 109.173.211.* 2016.03.29 11:11
Wydajnościowo bardzo podobnie. Karta graficzna w Mediatekach jest najprawdopodobniej wydajniejsza(nie wiem na pewno).
PB
PB 2016.03.29 13:00
@Gość IP: 95.91.229.* 2016.03.29 11:37
"Android to nie jest Linux stricte mówiąc, są do siebie dość zbliżone (to samo jądro) ale ciężko zaklasyfikować Androida do rodziny Linuxa. Do rodziny Unixa jak najbardziej."
Sok pomarańczowy to nie jest sok stricte mówiąc, są do siebie dość zbliżone, ale ciężko zaklasyfikować sok pomarańczowy do rodziny soków. Do rodziny napojów jak najbardziej.
Gość IP: 37.47.109.* 2016.03.29 17:08
Witam wszystkich!
Piszę ten komentarz na 'badziewnym' Aquarisie bq E4.5 Ubuntu edition. Pod koniec kwietnia spodziewam się tabletu z bq.
Pozdrawiam.
PS mam dość Androida nieaktualizowanego na starym sprzęcie, nie pracuję na systemach Windows, a iPad brzmiinteresująco lecz żadnego nie miałem.
acomp
acomp 2016.03.29 19:02
Ceną ani specyfikacją nie zachwyca więc nie widzę wielkiego popytu
Gość IP: 94.113.172.* 2016.03.29 21:00
"powered by a 7280mAh non removable battery"

Nastepni...

Czyli co, po roku do wywalenia? Bo tyle mniej-wiecej nadawal sie do uzytku moj pierwszy i ostatni tablet...
Bede chcial tablet z linuksem to sobie zloze sam, z rozsadna specyfikacja i wymimennymi podzespolami - w nizszej cenie a jedynym "negatywem" bedzie dodatkowy centymetr grubosci ktory nie robi mi zadnej roznicy...
Gość IP: 95.91.229.* 2016.03.30 08:07
@PB 2016.03.29 13:00
To według ciebie np FreeBSD czy OpenSolaris to też Linux?
Poprawna analogia do soków to: sok grejpfrutowy to nie sok z pomarańczy choć oba są sokami z owoców cytrusowych.
Jak się na czymś nie znasz to się nie wypowiadaj, ok?
Gość IP: 78.10.209.* 2016.03.30 12:10
Muszą tam chodzić takie aplikacje jak Locus Map, bez nich GPS, jest nic nie wart. Nie znam lepszej aplikacji dla GPS turystycznego na Androida niż Locus Map. Potrzebna też jakaś darmowa dobra nawigacja samochodowa, a tych jest na Androida sporo, zwłaszcza Yanosik. Jeśli są aplikację tego typu pod Ubuntu to znajdą się fani na ten system. Ubuntu trochę się spóźnia z tą ekspansją na rynek tabletów, ale i tak może stać się dobrą alternatywą, gdy Android stanie się zbyt uciążliwy pod względem wirusów i trojanów.
Gość IP: 89.66.185.* 2016.03.30 13:49
Procesor MediaTek MT8163
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 28.03.2016
Tagi producenckie: bq, canonical
Tagi modelu: bq aquaris m10
ŹRÓDŁO: bq
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5556
CENEO Kup Najtaniej
Lenovo Yoga 2 Pro  (59-427507) Lenovo Yoga 2 Pro (59-427507)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ciarko Quatro 60 BK Czarny Ciarko Quatro 60 BK Czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Savio TR-05 Savio TR-05
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
CRUSER Etui Cruser 4.3 i 5.0 CRUSER Etui Cruser 4.3 i 5.0
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu