Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Hyperloop pojawi się w Europie już za 4 lata

Pomysł Elona Muska połączy trzy europejskie stolice.

Hyperloop pojawi się w Europie już za 4 lata

Podróżowanie z prędkością 1200 km/h to marzenie, które już wkrótce może się ziścić za sprawą crowdfundingowej firmy Hyperloop Transporation Technologies. I to nie tylko w USA!

Elon Musk i jego SpaceX nie jest jedynym przedsiębiorstwem, który rozwija pomysł szybkiego transportu. Trzykilometrowy tor w USA buduje także Hyperloop Techonologies Inc dowodzone przez Roba Lloyda. Trzecią firmą, która inwestuje w Hyperloop jest Hyperloop Transportation Technologies, któremu przewodzi Dirk Ahlborn. Ta ostatnia firma tego lata rozpocznie budowę 8-kilometrowego odcinka w Quay Valley w USA. Dla nas istotniejszy jest jednak fakt, że to właśnie HTT rozpoczęło współpracę ze słowackim rządem i dzięki temu do 2020 roku na naszym kontynencie także powstanie szybkie połączenie.

W pierwszej fazie Hyperloop połączy trzy europejskie stolice: Wiedeń, Bratysławę i Budapeszt. 201-kilometrowy odcinek łączący pierwsze dwa miasta będziemy mogli pokonać w zaledwie 8 minut, natomiast 80-kilometrową trasę łączącą Bratysławę z Budapesztem pokonamy w 10 minut. HTT zamierza też połączyć Bratysławę z Koszycami - drugim co do wielkości miastem Słowacji. Podróż 402-kilometrowym odcinkiem powinna wówczas zająć 25 minut, a nie 4,5 godziny, jak odbywa się to obecnie z wykorzystaniem samochodu.

Na razie to tylko jednak wstępne plany - by prace mogły ruszyć pełną parą zgodę na budowę linii musi wyrazić rząd Austrii i Węgier.

Dodaj komentarz 8 komentarzy
Gość IP: 191.43.78.* 2016.03.11 15:13
A MOZE TROCHE GEOGRAFII PRZY OKAZJI SIE NAUCZYC
TAK ZEBY WIEDZIEC MINIMUM O CZYM SIE PISZE
NIE?
Jotgie
Jotgie 2016.03.11 16:46
Drogi dziennikarzu!
Z centrum Wiednia do centrum Bratyslawy jest ok. 59 km (ten "pociąg raczej naokoło nie pojedzie tylko najkrótszą drogą) a z Bratysławy do Budapesztu jest 160 km.
Gość IP: 89.69.252.* 2016.03.11 20:20
Wiele dzis mozna, ale podniecanie sie tym to glupota. Kto tym bedzie jezdzil?! Bedzie to projekt w stylu autostrad,czyli wszyscy placa z podatkow, a potem i tak gigantyczna kasa na to by uzywac, autostrady moze nie gigantyczna ale nadal i tak kasa za kazdy przejazd. Efektywnosc ekonomiczna? Po co podrozowac przy danym koszcie z taka predkoscia?! Concorde umarl nie tylko przez wypadek, ale z roku na rok coraz mniej ludzi decydowalo sie na duzo szybszy lot przez Atlantyk. Budowanie super-szybkich polaczen w dobie szerokopasmowego internet itd. to strata pieniedzy. Obecnosc w danym miejscu o niczym nie decyduje, bo caly czas mozemy miec polaczenie. Na tym moze byc tylko jeden wielki wal na badania, a potem wszystko zaoraja. Niech ktos otrzezwieje zanim zmarnue miliardy. Na razie zbudujmy koleje zdolne przejezdzac od Oceanu do granicy z Bialorusia czy Turcja z predkoscia 300-400 km/h, a nie takie wyglupy.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.11 21:44
bzdury i bajki - nic z tego nie będzie
Gość IP: 91.226.23.* 2016.03.12 12:02
@Gość IP: 89.69.252.* 2016.03.11 20:20
A co Cie obchodzi na co ludzie i firmy wydaja swoje prywatne pieniadze?

Concorde umarl bo sie zestarzal, a poniewaz byl nieekonomiczny i duzo za glosny to nie zdecydowano sie na tworzenie podobnych konstrukcji. Na pewno nie dlatego, ze pasazerowie narzekali, ze za szybko dolatywali do celu.

Jak dla mnie mozliwosc wejscia do takiego pociagu i znalezienia sie w centrum Londynu za 1.5h to genialna sprawa. To, ze Ty masz szybki Internet i nie wychodzisz z domu to nie znaczy, ze nikt by z tego nie korzystal. Jak dla mnie to rownie dobrze mozesz wszedzie chodzic na piechote.
Gość IP: 212.160.172.* 2016.03.12 12:11
W Polsce na pewno tego nie bedzie, ale nie piszcie glup ze to starta pieniedzy, bez badan takich np. to byscie nawet komentarza nie napisali bo kompa byscie nie mieli. Strata pienidzy to czas jest wasz w ktorym piszecie te bzdury
Gość IP: 5.60.103.* 2016.03.12 14:11
ja widze zalete, moze to bylo by lepsze niz samoloty?
Gość IP: 188.146.128.* 2016.03.13 16:49
Nie podniecajcie się! Nic z tego nie będzie! Elon Musk sam nie wyłoży na to pieniędzy, tylko zażąda ich od Austrii, Czech i Węgier. A te na pewno ich nie dadzą. Zresztą po co mieli by dawać? Niech sobie Amerykanie sami testują nie sprawdzone technologie!
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 11.03.2016
ŹRÓDŁO: Fudzilla.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 10091
CENEO KUP NAJTANIEJ
HP ACMS RMT V/A LICENSE (QL-2Q0AG-AA) HP ACMS RMT V/A LICENSE (QL-2Q0AG-AA)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ MAX LED DRL OKRĄGŁE ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ MAX LED DRL OKRĄGŁE
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zelmer 887.89 LIME Zelmer 887.89 LIME
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BEKO CSE 62321 DW BEKO CSE 62321 DW
Dostępny w 23 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu