Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Jak wysoko można wzlecieć małym dronem?

I do czego to może doprowadzić.

Jak wysoko można wzlecieć małym dronem?

Zastanawialiśmy się, czy pisać o tym wydarzeniu, bo może skłoni to kogoś do naśladownictwa. Więc na początku prosimy: nie próbujcie tego w domu, nie próbujcie tego na zewnątrz, w ogóle tego nie próbujcie.

 

Obowiązujące w Polsce prawo zabrania latać małym dronom (takim do 25 kg) poza zasięgiem wzroku operatora, a nawet jeśli operator obejmuje jeszcze drona wzrokiem – powyżej 150 metrów nad poziomem gruntu (AGL). Powód jest bardzo prosty i oczywisty – powyżej tej granicy zaczynają się już loty załogowe, a szansa na to, że pilot jakiejś awionetki najzwyczajniej w świecie nie zauważy małego drona i w niego wleci, jest niestety spora.

 

Podobne regulacje obowiązują też na terenie całej Unii Europejskiej czy na terenie Stanów Zjednoczonych (tam maksymalną granicą AGL jest 500 stóp). Tymczasem pewien holenderski użytkownik drona DJI Phantom 2 postanowił wznieść się znacznie wyżej i opublikował następnie film dokumentujący swój idiotyczny wyczyn. 4-minutowy film został jednak dość szybko zdjęty z portalu YouTube, niemniej można go dalej znaleźć w sieci na innych portalach strumieniujących materiały wideo.

Dron firmy DJI wzniósł się na wysokość aż 3400 metrów – ponad poziom chmur, gdzie ryzyko wystąpienia kolizji z jakimś samolotem jest naprawdę poważne. Jakby tego było mało, wysokość ta została osiągnięta przy poziomie naładowania akumulatora 27%, co stwarzało ogromne ryzyko spadnięcia i rozbicia się drona. A – jak zobaczycie na filmie – latał on nad terenem zabudowanym. Tym razem jednak powiedzenie "głupi ma zawsze szczęście" okazało się prawdziwe – kiedy dron wylądował, miał już tylko 4% naładowania akumulatora.

Cieszymy się zatem, że nic się nie stało, ale autor filmu naszym zdaniem powinien przemyśleć teraz swoje postępowanie, odsiadując odpowiednio długi wyrok w więzieniu.

Gość IP: 109.173.211.* 2016.03.12 11:05
Pewnie jakiś dzieciak. Ale dzięki popularności dronów wojsko ma teraz znacznie tańsze części do swoich militarnych wersji.
Gość IP: 77.253.175.* 2016.03.12 11:08
Bez przesady! "Państwo" rości sobie prawo do wszystkiego, jednocześnie zabraniając ludziom wszystkiego.
Czy ten facet podpisywał gdzieś, ze uznaje te "przepisy"?
Gość IP: 31.2.20.* 2016.03.12 11:09
Co to będzie jak zaczniemy się bawić sterowanymi pchłami... ;-)
Gość IP: 83.4.116.* 2016.03.12 11:23
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 91.226.23.* 2016.03.12 11:37
Loty na takie wysokosci, a nawet wyzej, mozna bez problemu robic amatorsko i to calkiem legalnie. Zdarzenie oczywiscie nie moze sie odbywac w przestrzeni ruchu kontrolowanego i musi zostac zgloszone do FIS.

Gdyby to bylo zabronione to nie daloby sie puszczac amatorskich rakiet i balonow meteorologicznych, a wokol tego zgromadzone sa cale rzesze hobbystow.

Tak wiec ja, w przeciwienstwie do niedoinformowanego redaktora, jak najbardziej zachecam do takich eksperymentow. Oczywiscie legalnie i z glowa.
Gość IP: 77.252.194.* 2016.03.12 11:52
wyrok to Wy powinniście dostać za jakość swoich "artykułów".
Gość IP: 178.37.62.* 2016.03.12 11:53
Piękny efekt i świetny materiał z kamery.
Po co te głupawe komentarze autora i straszeniem wiezieniami. Morderca z Warszawy okrórował kobiety i tak sobie wyjechał do rodziny z Izraela a tutaj raptem karać więzieniem za zabawę z plastikową zabawką?
Być może przyszłości to drony będą latały w kosmos.
Powinno się wprowadzić ograniczenia lotów samolotami pasażerskimi zawężając je do określonego korytarza a opłaty za przelot mają wędrować do budżetu gminy pod korytarzem, bo to przestrzeń publiczna. Nad tym trzeba dyskutować.
Gość IP: 62.133.148.* 2016.03.12 12:33
Sami jesteście "idiotami". W Polsce można latać powyżej 150m pod warunkiem, że ma się zgodę od PANSA i od odpowiedniego operatora danej strefy, co jest do załatwienia 1 mailem. W internecie i na forach jest mnóstwo filmików osób latających znacznie wyżej. Sam za zgodą operatora TWR RZE latałem w strefie CTR na wysokości 200m bez żadnych problemów i to mniejszym quadrocopterem. Pozdrawiam
Gość IP: 62.133.148.* 2016.03.12 12:46
Pierdołami się zajmujecie, trzeba było napisać o I Mistrzostwach świata dronów. World Drone Prix
https://www.youtube.com/watch?v=PPdSok1AZR8
Gość IP: 79.186.177.* 2016.03.12 13:25
Widzę, że kretyni nie rozumieją zagrożenia wynikającego ze zderzenia się samolotu z takim dronem. Pewnie intelektualiści wypowiadający się pod tym artykułem nie widza problemu w oślepianiu pilotów samolotów na lotnisku, laserem. Co do wysokości to 3,4 km nad poziomem chmur jest zdecydowaną przesadą.
bzz
bzz 2016.03.12 13:57
@Gość IP: 77.253.175.* 2016.03.12 11:08
Właśnie! co mnie obchodzą jakieś "przepisy"
Powiedz gdzie mieszkasz i tobie chatę obrabuje, bo mnie przepisy nie obchodzą
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.12 14:00
Gość IP: 77.253.175.* 2016.03.12 11:08

deklu - uznaniem prawa są twoje narodziny w danym kraju - nic nie musisz podpisywać - jesteś zobligowany do przestrzegania

i nie tłumacz bezmyślnego debila bo taki dron spadając komuś na głowę mógł go zabić

zanim zaczniesz się produkować - naucz się używać mózgu
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.12 14:03
Gość IP: 178.37.62.* 2016.03.12 11:53

następny cwierćinteligent - morderca został złapany na malcie i nie próbował jechać do izraela więc przestań łżeć

i nie porównuj mordercy(który ma zryty mózg) do debila(który mózgu nie ma) z dronem który swą głupotą mógł spowodować katastrofę lotniczą
Gość IP: 77.253.175.* 2016.03.12 14:39
Wy dwaj powyżej, wy MOŻECIE w każdej chwili spowodować śmiertelny wypadek, w związku z tym - eutanazja.
Gość IP: 178.37.62.* 2016.03.12 15:23
Kajetan Poznański ma rodzinę w Izraelu, z którym Polska nie ma umowy o ekstradycję.
binary
binary 2016.03.12 16:37
Przerazaja mnie niektore komentarze osob ktore nie zdaja sobie spawy jakie szkody mozna wyrzadzic latajac dronenm w przestrzeni ruchu kontrolowanego. Z drugiej strony to nic nowego, biorac pod uwage ile wypadkow jest zpowodowanych przez mlode osoby. Nie ma co ukrywac ze duza grupa nastolatkow ma sraczke w glowie zamiast mozgu.
Gość IP: 109.173.221.* 2016.03.12 17:35
Gdyby udało mu się tym trafić akurat w jakiś samolot, mógłby śmiało iść grać w totka
Gość IP: 78.10.209.* 2016.03.12 17:54
Dziś prawo ustala najwyższy ajatollah w Trybunale Konstytucyjnym, który jednym zamachem zlikwidował art. 8 i art. 197 Konstytucji Rzeczpospolitej. Dlaczego zwykły obywatel ma być gorszy i uznawać cokolwiek czego właśnie jak ktoś wspomniał wyżej nie podpisywał, ani za tym nie głosował? Ale okey, chodzi o bezpieczeństwo publiczne i wszystkich.
Czy wiecie że:
Niektóre ptaki , np. gawrony , mogą latać na wysokości 2500 m, a żurawie - 4300 m . Najwyżej latającym ptakiem jest sęp plamisty - osiągnął wysokość 11278 m oraz gęś tybetańska - 8848 m . Czy jakiś ajatollah z TK powie im, nie wolno wam latać? Czy te ptaki go posłuchają?
Ile to razy w samolocie jakaś głupia gęś wybiła szybę? Ile to razy w samolot walnął piorun. Czy władza, chce nas przekonać, że samolotami nie warto latać bo są zrobione z papieru jak Tupolew? A może są z delikatnej gumy jak opona w prezydenckiej limuzynie? Błagam, bo jeszcze pomyślę jak paru szaleńców, że władza chce przed nami ukryć, że Ziemia jest płaska, a powyżej chmur jest matrix i zamontowany pusty Księżyc. Czy władza nie może latać wyżej skoro jest tak napuszona wobec swoich obywateli, że nawet drona im wypuścić nie pozwala? Co dalej? Bąka? A nie, za to też już płacimy podatki, bo metan powoduje ocieplenie klimatu... Wszyscy już chyba odlecieli... od tego klimatu ciągłej represji? Władzo z lewej jak i z prawej strony, apelujemy gorącą, daj nam żyć i zacznij wyżej latać, bo wam jakaś głupia gęś nasra na szybę. Uwolnić drona i wszystkich więźniów politycznych!
P.S.
Za żarciki, metafory i alegorie w tekście, których jakaś opcja zwłaszcza lewicowa lub prorosyjska nie potrafi zrozumieć, miejcie pretensje do siebie i swoich postsowieckich nauczycieli.
Gość IP: 94.193.47.* 2016.03.13 06:01
Do IP: 78.10.209.* 2016.03.12 17:54
Ok,Ok,Ok tylko gawron czy też gęś nie spadnie ci na głowę bo jej bateria siadła. LOL
Gość IP: 178.42.229.* 2016.03.13 08:10
Ten niedoładowany akumulator, to pewnie ze względu na zmniejszenie masy? Czyżby tak myślał?
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 12.03.2016
Tagi: drony
Tagi producenckie: dji
Tagi modelu: dji phantom 2
ŹRÓDŁO: Vidme
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 15391
CENEO KUP NAJTANIEJ
Media-Tech MT3142 Media-Tech MT3142
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401) Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu. Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu.
Dostępny w 38 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu