Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Wielka Brytania: pierwsza operacja przeprowadzona przez robota na człowieku!

No dobrze, operatorem nadal był człowiek.

Wielka Brytania: pierwsza operacja przeprowadzona przez robota na człowieku!

U Gemmy Walker, 27-letniej mamy z Darlington wykryto guz na jednym z jej płuc. Kancerogenną narośl trzeba było usunąć, jak najszybciej, jednak problem polegał na tym, że Walker była wtedy w ciąży z drugim dzieckiem, więc na operację trzeba było poczekać do porodu...

 

To oczywiście spowodowało kilka komplikacji, przez co lekarze ze szpitala James Cook University, w Middlesbrough zdecydowali, że operacja zostanie przeprowadzona przy pomocy systemu chirurgicznego Da Vinci.

 

Inaczej byłoby to niemożliwe. Operacja była bowiem bardzo skomplikowana - nie wchodząc za bardzo w szczegóły, które prawdopodobnie zrozumieliby tylko lekarze, Da Vinci musiał "odłączyć" płuco, w którym znajdował się guz, od reszty systemu dróg oddechowych, rozciąć je, usunąć guz, zaszyć i "podłączyć" z powrotem.

Taki zabieg, wykonany ludzką ręką, gdyby się udał, uniemożliwiłby pani Walker dźwigania czegokolwiek - a mając na uwadze, że właśnie została mamą, lekarze woleli tego uniknąć i oddać ją w ręce robota. O wiele bardziej precyzyjne, niż u jakiegokolwiek człowieka. To oczywiście dopiero pierwszy taki zabieg na terenie Wielkiej Brytanii, jednak po udanej operacji lekarze zapowiadają już, że na Da Vinciego czeka jeszcze wiele operacji.

 


 

 

 

 

 

Dodaj komentarz 11 komentarzy
Gość IP: 31.183.175.* 2016.03.09 16:52
wiecie ziomki ze ten da vinci w medycynie jest od wielu lat... ? W Rumuni nawet maja kilka takich, sprawdzajcie info zanim napiszecie "pierwsza operacja przeprowadzona przez robota"
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.09 17:13
ale dno - przecież juz od lat są przeprowadzane ZDALNE OPERACJE (operator siedzi w innej częsci globu niż robot którym steruje)

zapłon widze macie
Gość IP: 81.219.244.* 2016.03.09 17:26
chyba im się nius sprzed 15 lat odkopał i zaktywował...
Gość IP: 181.107.102.* 2016.03.09 20:24
W USA mają już kilka tysięcy takich robotów. Wbrew temu co bredzi lewactwo, mają tam najlepszą ochronę zdrowia na świecie.
Gość IP: 37.47.137.* 2016.03.10 08:23
We Wrocławiu robot Da Vinci operuje od 5 lat - to znaczy raczej stoi niż operuje - bo NFZ nie chce płacić za jego użycie...
Gość IP: 217.155.77.* 2016.03.10 10:30
To było tak samo "przez robota" jak poprzednie były "przez skalpel".
Gość IP: 195.182.52.* 2016.03.10 11:17
Czytam komentarze i nie mogę się nadziwić jaka zgraja malkontentów. W sieci tylko tak stękacie, czy w życiu też?
Gość IP: 46.238.238.* 2016.03.10 18:37
Wikipedia: "W 2012 roku przeprowadzono przy jego (robota da Vinci) pomocy około 200 000 operacji"
Gość IP: 196.195.164.* 2016.03.10 20:55
@ Gość IP: 37.47.137.* 2016.03.10 08:23
"We Wrocławiu robot Da Vinci operuje od 5 lat - to znaczy raczej stoi niż operuje - bo NFZ nie chce płacić za jego użycie... "

A podobno taki robot potrafi skrócić czas rekonwalescencji po operacjach kilkukrotnie. Czyli kilka razy mniej trzeba potem zapłacić za pobyt w szpitalu, nie mówiąc że chory może szybciej wrócić do pracy i do wytwarzania PKB.

Tak "oszczędzają" urzędnicy w tym kraju.
Gość IP: 212.87.25.* 2016.03.11 08:34
Jednorazowe oprzyrządowanie do zabiegu przy pomocy Da Vinci kosztuje więcej niż NFZ płaci za jakiekolwiek leczenie chirurgiczne. Leczenie a nie operację - tzn w cenie jest gojenie, rehabilitacja itp. Duża część robotów Da Vinci, które firma wcisnęła bogatym (albo naiwnym) szpitalom stoi nie wykorzystywana ze względu na koszty jednorazowe.
Gość IP: 83.137.1.* 2016.03.14 18:56
Czyli po Nauczycielach i Chirurdzy na Zieloną ... ?
A jak Haker przejmie kontrolę i zamiast ciąć, to cuś przyklei ? Hm ?
Albo podmieni kartki operacyjne lub kartotekę ?
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 09.03.2016
Tagi producenckie: da vinci, robot da vinci
ŹRÓDŁO: express.co.uk
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1925
CENEO KUP NAJTANIEJ
Ebaterie do kamery Panasonic NV-DS60A VPS005C (153574) Ebaterie do kamery Panasonic NV-DS60A VPS005C (153574)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Connect IT Jack 3,5mm 3m (CI-490) Connect IT Jack 3,5mm 3m (CI-490)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mactronic Lampa Rowerowa Przednia Falcon Eye 1W Fe-1Wl Mactronic Lampa Rowerowa Przednia Falcon Eye 1W Fe-1Wl
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lalique Le Faune woda perfumowana 75 ml spray Lalique Le Faune woda perfumowana 75 ml spray
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Adobe Director v.11.5 IE Mac AOO (65036541AD02A00) Adobe Director v.11.5 IE Mac AOO (65036541AD02A00)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu