Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy W polskich szkołach będzie więcej nauki programowania

Dobra zmiana.

W polskich szkołach będzie więcej nauki programowania

Przyjęta 14 lutego br. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowa podstawa programowa zakłada naukę elementów programowania już w klasach I - III szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od IV klasy o jedną trzecią (z 210 do 280 godzin lekcyjnych). Taki ruch to ważna i dobra zmiana w kontekście rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa – komentują eksperci.

 

Podstawową rolą systemu edukacji jest przygotowanie uczniów do poradzenia sobie w dorosłym życiu, zwłaszcza na przyszłym rynku pracy. A wszystko wskazuje na to, że kluczowe umiejętności gwarantujące sukces w życiu zawodowym w kolejnych latach związane będą z technologiami cyfrowymi.

 

- W dobie cyfrowej rewolucji, której jesteśmy teraz świadkami, zwiększenie roli programowania w procesie kształcenia podstawowego to absolutne minimum, jakie szkolnictwo powinno zapewnić kolejnym pokoleniom. Zapotrzebowanie na specjalistów o szeroko pojętych kompetencjach informatycznych rośnie w zawrotnym tempie. By móc na nie odpowiedzieć młodzież powinna kształcić w sobie kompetencje cyfrowe już na etapie nauki w szkole - twierdzi Jerzy Mardaus, z międzynarodowej szkoły programowania Codecool.

Działania zmierzające do wyposażenia młodych ludzi w kompetencje kluczowe dla e-gospodarki podjęło już wiele systemów oświatowych z innych państw. Największy taki program wprowadzono w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych pod hasłem „Computer Science for All” z inicjatywy prezydenta Obamy. Projekt ma na celu edukację pokolenia, które będzie świadomie tworzyło nowe wartości w gospodarce cyfrowej i doskonale odnajdzie się w już funkcjonujących systemach opartych na technologii. Realizacja założeń programu opiera się nie tylko na wszechstronnej edukacji informatycznej, ale także na kształceniu umiejętności analitycznych potrzebnych do dalszego rozwoju w zakresie nowych technologii.

- Programowanie to dziedzina jak każda inna – należy poznać jej podstawy by zdecydować czy to zajęcie dla mnie. Możliwość sprawdzenia się w tym zakresie pozwoli uczniom na bardziej świadomy wybór dalszej ścieżki edukacji. O ile by zostać programistą faktycznie niezbędny jest pewny zestaw cech, to nauka programowania rozwija u wszystkich umiejętności logicznego myślenia, wysoko cenione na rynku pracy - komentuje Jerzy Mardaus.

W Europie nauka programowania jest obowiązkowa m. in. w Estonii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii. Białoruskie uczelnie już około dziesięciu lat temu przestawiły kształcenie młodych na najbardziej przyszłościowe kierunki informatyczne, w tym programowanie. Dzięki temu Mińsk jest dziś nazywany Doliną Krzemową Europy Wschodniej, a sam kraj postrzegany jest jako najsilniejsze i najstabilniejsze źródło pracowników IT w Europie.

- Zbudowanie przewagi rynkowej opartej na kompetencjach cyfrowych to proces długotrwały. Wymaga zdecydowanych zmian w zakresie kształcenia, opartych na długofalowych założeniach oraz wsparcia ze strony sektora biznesu. Wierzę, że wprowadzona podstawa programowa da impuls do kolejnych działań mających wspierać transformację cyfrową - dodaje Jerzy Mardaus.

Gość IP: 193.213.227.* 2017.02.16 12:17
to prawie jak w Indiach
Gość IP: 37.128.12.* 2017.02.16 12:39
Tylko czy to faktycznie oznacza naukę programowania, bo nie widzę aby moje córki w ogóle rozumiały słowo "kod" po kliku latach tej "informatyki".
Gość IP: 188.146.27.* 2017.02.16 12:59
Biedni rodzice - tego sobie nie przypomną...
Gość IP: 46.134.6.* 2017.02.16 13:06
Z ciekawością będę śledził te lekcje :D Widać obecna partia chce za wszelką cenę pokazać, że jest lepiej, niż przed ponad 8 laty kiedy ta sama partia zafundowała nam totalną cofkę informatyczną... Niestety wątpię by Gargamel i klakier byli innowacyjni... Bym się zaśmiał ale jakoś mi nie do śmiechu...
Gość IP: 194.63.135.* 2017.02.16 13:16
Już widzę tych wybitnych nauczycieli programistów, którzy zamiast zarabiać krocie w prywatnych firmach, będą uczyli w szkołach podstawowych za nieco ponad minimalną krajową...

Jak chcą podwyższyć poziom, to niestety, ale pensja nauczycieli musi być zróżnicowana nie tylko pod względem stażu, ale też nauczanego przedmiotu. Łatwiej znaleźć biologa/geografa/polonistę za niską kwotę niż programistę/informatyka.
Gość IP: 31.0.45.* 2017.02.16 13:29
Pewnie będą uczyć Pascala buahahaha
Gość IP: 163.172.217.* 2017.02.16 14:05
Gość IP: 193.213.227.* 2017.02.16 12:17
To w Indiach jest informatyka?
W Niewczech prawie w ogóle nie uczą programowania w tak młomym wieku. W Polsce co by wprowadzili to zawsze będzie źle.

Gość IP: 37.128.12.* 2017.02.16 12:39
Roszczenia kieruj do siebie bo geny do braku talentu w kwestii informatycznej córeczki po kimś odziedziczyli.

Gość IP: 46.134.6.* 2017.02.16 13:06
Narzekanie to twój sposób na życie?
Bądź nauczycielem , czy ktoś ci broni i pokaż jakim to jesteś kozakiem , bo na forach z poradami żeby od ciebie uzyskać to bardzo cienko w tym temacie bardziej je sam wyszukujesz.

Gość IP: 194.63.135.* 2017.02.16 13:16
Nauczyciel zarabia 4 tysięcy złotych , to mało? Wolne święta, wakacje, ferie, i jeszcze miesiąc urlopu. Nauczyciel nie potrzebuje umiejętności korporacyjnych bo 6 latek nie ogarnie bibliotek, katalogów w większości opisywanych po angielsku bo angielskiego nie zna. Tu będzie nacisk na naukę logicznego myślenia.

Gość IP: 31.0.45.* 2017.02.16 13:29
Ty to nawet podstaw programowania nie znasz to dopiero proo jesteś
Gość IP: 213.92.191.* 2017.02.16 14:22
Boże - i kto będzie uczył tego programowania - Pani po przyuczeniu do nauczania "informatyki". Przecież przez ostatnie lata nie było godzin dla nauczycieli informatyki w szkołach. Najczęściej te godziny mieli nauczyciele jako uzupełnienie etatu i co ?
Gość IP: 37.72.126.* 2017.02.16 14:28
....zwiększenie liczby godzin informatyki od IV klasy o jedną trzecią (z 210 do 280 godzin lekcyjnych)...

Ja tu nie widzę żeby zwiększyli chociażby o 1 godzinę - te godziny to przechodzą z gimnazjum. W szkole średniej tylko 1 godzina informatyki - kpina. Jak tu młodzież uczyć programowania? Przecież dopiero Ci ze szkół średnich się czymś takim zaczynają interesować.
W klasach pierwszych SP nauka programowania przez panią polonistkę/nauczycielkę nauczania początkowego to też chyba nie tędy droga.
Gość IP: 163.172.35.* 2017.02.16 14:31
Gość IP: 163.172.217.* 2017.02.16 14:05
Niepotrzebnie komentujesz to są trolle (dwie osoby ) ,zmieniają tylko adresy IP żeby wkleić kolejny bezsensowny komentarz.
Patrz na adresy IP ( jakie dziwne), nawet nie umieją korzystać z normalnych polskich było by mniej podejrzane.
Gość IP: 46.134.6.* 2017.02.16 14:45
163.172.217.* 2017.02.16 14:05 Ty to dopiero jesteś kozak, nie ma jak być najmądrzejszym...
Mam syna, co zaraz pójdzie do szkoły, więc będę mógł na bieżąco śledzić co i jak ;)

Gość IP: 163.172.35.* 2017.02.16 14:31
Moje IP nie pasuje? Internet mobilny z Orange
Gość IP: 109.173.210.* 2017.02.16 15:54
Wystarczy, że będą uczyć myślenia, a nie za nic dawać dobre oceny bo dyrektor nakazał ! Nie daj b. żeby rodzic przyszedł na skargę! Kiedyś był rygor teraz samowolka.. rodzic rządzi, a nie nauczyciel i mamy jak mamy...
Gość IP: 188.146.89.* 2017.02.16 16:08
O, znowu coś zwiększają. Ciekawe kto za to zapłaci, bo ja na pewno nie. Nie mam dzieci i sobie nie życzę, żeby obce bękarty uczyły się za moje, nawet jeśli to ma być najwyższy poziom Excela.
Gość IP: 37.248.163.* 2017.02.16 16:51
Oby to nie byli programiści "Ctrl + C" i "Ctrl + V" bo takich jest już pełno w większości większych zakładów.
blackjack
blackjack 2017.02.16 16:53
A nauczycielami będą przedszkolanki po kursach wyrównawczych, dzięki którym poza włączeniem komputera potrafią napisać tekst w Word bez formatowania...
Gość IP: 31.0.33.* 2017.02.16 17:01
Gość IP: 163.172.3
Brawo za bronie trolla...
Gość IP: 89.74.40.* 2017.02.16 19:13
"Gość IP: 31.0.45.* 2017.02.16 13:29
Pewnie będą uczyć Pascala buahahaha "

Nie ważne czego. Ważne żeby dzieciak nauczył się myśleć logicznie.

Żona do męża:
Idź po chleb. Jak będą banany - kup dwa.

Co przyniesie mąż prawnik, a co mąż programista?
Gość IP: 188.146.89.* 2017.02.16 19:31
Mąż prawnik przyniesie teczkę pełną papieru. Mąż programista - gogle 3d, bo takie oni mają.

A tak bardziej poważnie, to dobry programista dopyta się, czy chodzi o 2 banany, czy o 2 chleby, bo nie lubi zapieprzać 2 razy.
Gość IP: 188.146.89.* 2017.02.16 19:37
Ok, wiem co przyniesie programista. A co przyniesie prawnik? Nie znam tej zagadki, a nie potrafię się wczuć w rolę.
Gość IP: 109.173.210.* 2017.02.16 19:52
IF (sa_banany) then kup_chleby(2) else kup_piwo(4)
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 16.02.2017
Tagi producenckie: ministerstwo edukacji, polska
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3029
CENEO KUP NAJTANIEJ
Shimano SH-M077 G - buty rowerowe MTB Shimano SH-M077 G - buty rowerowe MTB
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acana Adult 13,5kg Acana Adult 13,5kg
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP Color LaserJet Pro 200 M252dw (B4A22A) HP Color LaserJet Pro 200 M252dw (B4A22A)
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP ProBook 4540s (H5J73EAR) HP ProBook 4540s (H5J73EAR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu