Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Wydarzenia Trendy Koniec MP3?

Instytut Fraunhofer-Gesellschaft stracił licencję na ten typ muzycznych plików.

Koniec MP3?

MP3 jako format audio, który kompresuje dźwięk, zrobiło furrorę w latach '90. Szybko stało się symbolem cyfrowej muzyki. Przestaniemy teraz słuchać "empetrójek"? Sprawę analizuje w CHIPie Sylwia Zimowska.

 

Odtwarzacze MP3 lata popularności mają już za sobą (fot. Pixabay)
Odtwarzacze MP3 lata popularności mają już za sobą (fot. Pixabay)
Instytut Fraunhofer-Gesellschaft (IFG), twórca MP3, stracił licencję na to rozwiązanie i nie będzie już mógł czerpać z niego zysków. Nic nadzwyczajnego - licencje po prostu wygasają, zgodnie z ustalonymi terminami. Sytuacja związana z IFG nie oznacza śmierci MP3. Ten algorytm kompresji jest opatentowany przez wiele firm. Instytut zauważa jednak, że większość komercyjnie odtwarzanych w mediach formatów, to pochodne AAC i MPEG-H. Zatem "empetrójki" powoli odchodzą, ale nie z powodu wygaśnięcia licencji, tylko dlatego, że wypierają je nowsze metody kompresji.
Pochodne formatów AAC i MPEG-H wypierają MP3 (fot. Pixabay)
Pochodne formatów AAC i MPEG-H wypierają MP3 (fot. Pixabay)
A pojawienie się MP3 w latach '90 zmieniło sposób, w jaki słuchano muzyki. Zamiast 20 utworów na płycie CD, na tym samym nośniku mieściło się średnio 10 razy więcej. Nieporęczne discmany zostały wyparte przez malutkie odtwarzacze MP3, a internet otworzył furtkę do swobodnej wymiany utworów, zapisywanych w nowym formacie. Sieci P2P puchły od nadmiaru pirackich albumów. Zdobycie piosenki ulubionego artysty nigdy nie było prostsze. Trudno ocenić, ile czasu minie, zanim urządzenia elektroniczne nowych generacji przestaną obsługiwać MP3. Z perspektywy współczesnego internauty, korzystającego ze Spotify czy Tidala - mediów strumieniowych, oferujących bardzo dobrą jakość dźwięku i olbrzymią, legalną bazę utworów - "empetrójki" realnie tracą rację bytu. Ale sentyment do MP3 chyba przeżyje?
Dodaj komentarz 16 komentarzy
Gość IP: 37.248.152.* 2017.05.16 12:04
Nie rozumiem sensu takiego pisania: Czy przez to, że nie ma patentu na koło i siekierę ludzie przestali tego używać?
Może wręcz przeciwnie, to wolny format do wszelkich typów zastosowań tam, gdzie nie jest wymagana dobra jakość. Idealne dla zwykłych ludzi. Mimo tego wiecznego narzekania na jakość.
Gość IP: 194.72.47.* 2017.05.16 12:13
aaaaah mp3 najlepsze co moglo sie przydazyc internetowi jak divx :)
Gość IP: 31.0.36.* 2017.05.16 12:58
Niech się wyłoni Gajewski i powie mi dlaczego Nokia 215 w odtwarzaczu muzyki ma taką fatalną play listę odtwarzania? Jak sprawić by odtwarzacz mógł przeglądać katalogi?

I dlaczego Microshit nie zintegrował odtwarzacz muzyki z przeglądarką plików?

Gość IP: 212.139.232.* 2017.05.16 13:06
@ cala Sylwia :)

@cyt. "Zatem "empetrójki" powoli odchodzą, ale z tego powodu. I powoli."

ZE JAKIEGO POWODU?! ZE CZEMU?! Wogole to O CO BIEGA?! Na moj chlopski rozum to tylko sie cieszyc iz nie trzeba bedzie jednej firmie placic za patent - ale tu tego nie napisano - napisano genialnie - @cyt. "Zatem "empetrójki" powoli odchodzą, ale z tego powodu. I powoli." - poprostu WSZYSTKO WIEM! :/

@ cyt. "Sprawę analizuje w CHIPie Sylwia Zimowska." autor.... kto?
DamianK
DamianK 2017.05.16 14:49
Dzień dobry. Poprawiliśmy zdanie, na które zwracasz uwagę. Teraz jest lepiej? Dziękujemy!
Gość IP: 91.223.212.* 2017.05.16 14:51
"Koniec MP3?"
Powinno być: koniec CHIPa.

"Sytuacja związana z IFG nie oznacza śmierci MP3."
A dlaczego w ogóle ktoś miałby pomyśleć, że mogłaby to oznaczać? Przecież to jest kompletnie bez sensu. Wiele technologii wręcz zyskało na popularności po wygaśnięciu patentów. Zwolnienie z opłat licencyjnych może jedynie pomóc a nie zaszkodzić.
Gość IP: 132.244.74.* 2017.05.16 14:52
Pani Sylwio, nie widze powiazania braku patentu z popularnoscia formatu. MP3 jest 'lekki', uniwersalny i jesli ktos nie jest audiofilem, wystarczajaco dobrej jakosci, a co najwazniejsze 'mobilny'. Nie wymaga dostepu do internetu w przeciwienstwie do opisanych Spota, czy Tidala. Pomimo XXI wieku caly czas jest wiele rejonow w kraju i za granica gdzie dostep do internet jest mierny, juz nie wspominajac o limitach transferu.

Win XP tez mial szybko umrzec, bo brak wsparcia (i gdyby nie lepszy Win7 to pewnie caly czas mialby ponad 50% rynku PC, a jednak ludzie dalej uzywaja, bo znaja ten system na wylot i pomimo, ze juz nie nowy (i tez celowo postarzany), to caly czas daje rade.
villy
villy 2017.05.16 15:00
@Gość IP: 132.244.74

Z chwilą, gdy wygasną pozostałe patenty, MP3 przestanie być wspierane przez urządzenia nowych generacji i ten standard zacznie szybko umierać. Proszę mi wierzyć, nowe pokolenia nie ściągają już utworów z sieci. Nawet jeśli Spotify czy Tidal wymagają dostępu do Internetu, to posiadają także opcję pobrania utworów do pamięci urządzenia i odtwarzania ich w trybie offline. Wydaje mi się, że najdłużej empetrójki uchowają się u kierowców, wyposażonych w ich odtwarzacze :-)
Gość IP: 212.139.232.* 2017.05.16 15:39
@villy 2017.05.16 15:00

Czy aby napewno tylko kierowcy maja radia z mp3?

Listy urzadzen ktore nadal maja mp3 jakbym tu zaczal wymieniac to by..... internetu nie starczylo :/

A wieszczyc upadek mp3 to jak Windows'a 7 - owszem - upadnie - ALE ZA ILE LAT?
Moneetor
Moneetor 2017.05.16 20:30
Na Tidalu i Spotify nie kończą się ani strumienie, ani źródła legalnych utworów. Jest pełno tematycznych radyjek, które nadają twoje ulubione rytmy, a nagranie tego nie jest jakimś mega wyzwaniem, bo to jest ztandardowy strumień MP3. Wget można odpalić nawet na Windows czy Androidzie, a ten potrafi ci nagrać całe godziny nagrania.
Lu
Lu 2017.05.16 23:26
@Sylwia
"Z chwilą, gdy wygasną pozostałe patenty, MP3 przestanie być wspierane przez urządzenia nowych generacji". RLLY?
Przedstawiasz myślenie życzeniowe samego Instytutu, który marzy o tym by producenci (urządzeń audio) przestawili się na formaty zawierające technologie do których patenty posiada instytut. Bo jak się producenci nie przestawią, to oszczędzą na kosztach licencji, a instytut zarobi mniej. Gdy pozostałe patenty/licencje wygasną, format przejdzie do domeny publicznej, co wcale nie oznacza jego śmierci.
Gość IP: 178.62.216.* 2017.05.17 07:52
a jakiez to inne formaty maja zastapic mp3? te z bezstratna konwersja? dwa razy wieksze? nie kazdy uzytkownik urzadzen slucha tylko najnowszych hitow a na wymienionych serwisach prozno szukac mniej popularnej muzyki. a nie kazdy z tych koneserow ma ochoty zapychac dysk 50-megabajtowym plikiem, bo nie kazdy ma sluch jak pianista. laptopy tez robia sie mniej popularne, ale niech ktos sprobuje strzelanki przepisac na tablet.
Gość IP: 83.13.186.* 2017.05.17 08:31
"Z chwilą, gdy wygasną pozostałe patenty, MP3 przestanie być wspierane przez urządzenia nowych generacji". RLLY?
Przedstawiasz myślenie życzeniowe samego Instytutu, który marzy o tym by producenci (urządzeń audio) przestawili się na formaty zawierające technologie do których patenty posiada instytut. Bo jak się producenci nie przestawią, to oszczędzą na kosztach licencji, a instytut zarobi mniej. Gdy pozostałe patenty/licencje wygasną, format przejdzie do domeny publicznej, co wcale nie oznacza jego śmierci."

Boje się, że to nie są tylko życzenia instytutu. Ale on ma środki, układy do takich manipulacji aby właśnie taki stan wywołać :(
Psie syny nie wytrzymają, że coś może być za darmo, łatwo, prosto i to jeszcze bez kontroli czyli bez łączenia się z Internetem.
Nie możesz mieć nic dla siebie, w dowolnym momencie i ZA DARMO, niezależnie...musisz być PODŁĄCZONY żeby cię cały czas mogli ssać, widzieć, analizować, uzależnić cię od sieci jak od heroiny. Tak żebyś bez internetu nie mógł NIC zrobić.


Gość IP: 83.13.186.* 2017.05.17 08:36
Z perspektywy współczesnego internauty, korzystającego ze Spotify czy Tidala - mediów strumieniowych, oferujących bardzo dobrą jakość dźwięku i olbrzymią, legalną bazę utworów - "empetrójki" realnie tracą rację bytu. Ale sentyment do MP3 chyba przeżyje?"

Ja NIE JESTEM internautą, jestem CZŁOWIEKIEM.
Nie znam tych programów, które są wymienione bo DO NICZEGO NIGDY NIE BYŁY MI POTRZEBNE.
Robię sobie SAM w dom jakieś dźwięki do telefonu, jakiś miks na siłownię, jakąś playlistę do samochodu. Robię to ZA DARMO bo nie muszę być stale i w każdym miejscu podłączony do sieci która CIĄGLE I ZAWSZE będzie płatna !
Robię sobie w domu wszystko SAM, nie jestem uzależniony od jakiś stron, od sieci itd. Wystarczy, że jestem uzależniony od prądu bez którego nie włącze żadnego urządzenia, żeby jeszcze dodawać kajdan i uzależnień w swoim życiu.
Gość IP: 78.11.112.* 2017.05.17 08:55
Co Ty dziewczyno za bzdury piszesz to głowa mała.
Tymczasem, na "potwierdzenie" Twoich wspaniałych teorii, ostatnio parę androidowych programów które używam dodało obsługę MP3.
Gość IP: 94.254.142.* 2017.05.17 15:03
To pokażcie format który w 3MB zmieści tak ładnie brzmiące utwory audio ?,do tego żeby nie było potrzeba 4 rdzeni CPU.Może za XX lat powiedzą,eeee te mp3 to brzmiały o wiele naturalniej.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 16.05.2017
ŹRÓDŁO: TheNextWeb.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5586
CENEO KUP NAJTANIEJ
LENOVO B50-80 (80EW03P8PB) LENOVO B50-80 (80EW03P8PB)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toyo Proxes C1S 215/55R17 98W Toyo Proxes C1S 215/55R17 98W
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Panasonic 20mm f/1,7 ASPH (H-H020E) Panasonic 20mm f/1,7 ASPH (H-H020E)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Trec Clenburexin II 90 kaps Trec Clenburexin II 90 kaps
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bridge, 2RCA audio analog - BEA421 - 1m Bridge, 2RCA audio analog - BEA421 - 1m
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu