Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

IT w małej i średniej firmie

rozwiń
Strona główna IT w małej i średniej firmie News Rośnie liczba kobiet zatrudnionych w firmach technologicznych

Wciąż jednak stanowią tylko 1/4 kadry inżynierów.

Rośnie liczba kobiet zatrudnionych w firmach technologicznych

Co czwarty pracownik polskiej firmy technologicznej o charakterze innowacyjnym jest kobietą. Na stanowiskach menadżerskich i kierowniczych wskaźnik ten jest jeszcze niższy. Choć w ostatnich latach liczba kobiet zatrudnionych w segmentach technologicznych systematycznie rośnie, to wciąż potencjał pań nie jest w pełni wykorzystany. To może być kluczowy czynnik dla rozwiązania problemu niedoboru kadr w niektórych branżach.

Liczba osób na rynku, które w 2035 roku będą w stanie dla nas pracować, zmniejszy się o prawie o 10 proc. Stąd pytanie, gdzie jest ukryty potencjał, który w przyszłości będzie nam potrzebny – mówi agencji Newseria Biznes Anna Grosiak, dyrektor ds. rozwoju biznesu, pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju w Siemens Polska. – Dwa lata temu nawiązaliśmy współpracę z fundacją Perspektywy i zaczęliśmy zastanawiać się, dlaczego blokowany jest potencjał kobiet. Większość dziewczyn albo ma zły przykład, albo nie wie, co chce dalej robić.

Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Siemens „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” opublikowanego w 2015 roku wynika, że choć rośnie liczba kobiet zatrudnionych w STEM, czyli segmentach technologicznych science, technology, engineering and mathematics, to potencjał pań wciąż nie jest w pełni wykorzystany. Zmiany są konieczne, zwłaszcza że w perspektywie najbliższych lat zmniejszy się liczba wykwalifikowanych pracowników. Dlatego – zdaniem Anny Grosiak – warto już teraz podjąć działania, które zwiększą liczbę kobiet zatrudnionych w tych segmentach.

W różnorodności zespołów tkwi siła. Jeżeli włączymy w nie dziewczyny, które są bardzo otwarte na różne pomysły z dziedzin technologicznych czy IT, to wierzę, że zbudujemy takie zespoły i właśnie w Polsce nasze studentki będą w stanie stworzyć pomysły na przyszłość – przekonuje Grosiak.

Na kierunkach studiów kluczowych dla branż STEM udział kobiet wynosi zaledwie 13 proc. Z raportu wynika jednak, że panie mają potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Dlatego Siemens podejmuje działania, które mają na celu ułatwienie kobietom budowy kariery w segmentach technologicznych.

Prowadzimy otwartą politykę rekrutacyjną, jesteśmy otwarci na talenty, nie wyróżniamy żadnej z płci. W ten sposób stwarzamy równe szanse kobietom i mężczyznom. Organizujemy staże, w których zachęcamy do udziału kobiety, zachęcamy, aby się zgłaszały i korzystały z możliwości, jaką jest staż w profesjonalnej firmie i w ten sposób rozwijały swoją dalszą karierę zawodową – podkreśla Dominika Bettman, prezes ds. finansowych w Siemens Polska.

Badania Europejskiej Agendy Cyfrowej pokazują, że gdyby kobiety były reprezentowane w sektorze STEM tak jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłby się rocznie o ok. 9 mld euro. W firmach, które sprzyjają kobietom na stanowiskach kierowniczych, stopa zwrotu z kapitału własnego jest o 35 proc. wyższa niż w innych, porównywalnych organizacjach.

Co więcej, również klienci firm zwracają dużą uwagę na różnorodność pracujących dla nich zespołów, staje się to wymogiem rynku.

Większy udział kobiet w segmentach technologicznych wpływa na cały rynek. Przede wszystkim następuje zmiana sposobu myślenia. Obalane są stereotypy, a różnorodne zespoły w przedsięwzięciach technologicznych i udział w nich kobiet stają się standardem. To właśnie jest cel tych projektów promujących kobiety – tłumaczy Bettman.

Zdaniem ekspertki konieczna jest walka ze stereotypami, które wciąż są obecne w naszej kulturze. Kobietom nie brakuje umiejętności koniecznych do pracy w branży. Potwierdzają to przeprowadzone badania. Z raportu wynika, że ponad 40 proc. ubiegłorocznych maturzystek ocenia swoje zdolności matematyczne jako dobre (a w grupie szykujących się na studia techniczne 85 proc. jako bardzo dobre), a jednak tylko niewielki procent dziewcząt podejmuje studia techniczne (12 proc. inżynierskie, a 4 proc. informatyczne). Większości młodych kobiet nikt nie zainteresował takimi kierunkami studiów, 86 proc. nigdy nie zetknęło się z kobietą inżynierem, a wśród 7 proc. wciąż panuje przekonanie, że studia inżynierskie nie są odpowiednie dla kobiet.

Trzeba budować wzorce, pokazywać młodym kobietom, że mają szansę. Trzeba przestać im wmawiać, że matematyka, fizyka i chemia nie są dla nich i to już na wczesnym etapie edukacji, a następnie trzeba budować grupę dziewczyn, które chcą studiować na politechnikach. Trzeba namawiać kobiety do tego, aby wybierały ten kierunek rozwoju – przekonuje prezes ds. finansowych w Siemens.

Siemens wspólnie z fundacją Perspektywy promuje hasło „Kobiety na politechniki”. W roku akademickim 2014/2015 na uczelniach technicznych studiowało 37 proc. dziewcząt. Blisko 44 proc. z nich otrzymuje lub otrzymywało stypendium za dobre wyniki w nauce, 31 proc. korzystało ze stypendium naukowego, a średnia ocen uzyskanych podczas obrony prac inżynierskich wynosiła 4,8. Jednocześnie blisko 80 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że konieczne jest powstanie programów, które zachęcałyby do nauki przedmiotów ścisłych.

Takie działania przynoszą efekty. Dziś udział kobiet w zatrudnieniu w branżach technicznych wynosi średnio 20–25 proc. Na stanowiskach kierowniczych to 5–15 proc., jednak wskaźnik ten rośnie, w ostatnich 5 lat o ok. 6 proc. W Siemensie odsetek ten jest jeszcze wyższy.

Mamy typową piramidę, czyli na szczycie mamy 20 proc. kobiet. W średnim szczeblu zarządzania to ok. 25 proc., natomiast w całości załogi 35 proc. to kobiety – wskazuje Dominika Bettman.

Dodaj komentarz 14 komentarzy
Gość IP: 193.106.244.* 2016.01.29 14:15
Pytanie, o jakie stereotypy na temat kobiet chodzi ?
Z punktu widzenia społeczeństwa najcenniejszą pracą jako wykonują kobiety jest rodzenie i wychowanie dzieci. Mężczyźni ich w tym nie zastąpią. Gdyby mężczyzną zwrócono podatki jakie płaci państwu, za które robi ono wiele złego, kobiety, a takich jest wiele, mogłyby spokojnie zająć się domem i dziećmi.
Jak pamiętam ze szkoły, większość koleżanek nie miała głowy do przedmiotów ścisłych, techniki, więc przewaga mężczyzn w tych zawodach jest zupełnie naturalna i nie widzę powodu, aby to na siłę zmieniać.
Gość IP: 91.208.10.* 2016.01.29 14:22
Tymczasem w ZUS-ie i innych urzędach państwowych kobiety stanowią aż 80% pracowników! :)
Po prostu kobiety wolą ciepłe posadki, gdzie mogą pić kawkę, robić zakupy podczas pracy i wychodzić o 14:00 do domu...
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.29 14:39
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 217.155.77.* 2016.01.29 14:44
Ciekawe, że nie ma takich samych artykułów o wspieraniu mężczyzn w zawodach gdzie są mniejszością. Coś to równouprawnienie działa wyjątkowo wyrywkowo.
stachop
stachop 2016.01.29 15:08
Równouprawnienie równouprawnieniem, ale nie zawsze kobieta zastąpi mężczyznę a mężczyzna kobietę i to jest fakt niepodważalny.
Gość IP: 91.226.23.* 2016.01.29 17:04
Hehe, poziom arogancji w komentarzach poza skala. Mialem przyjemnosc pracowac z przynajmniej jedna programistka, ktora niejednemu gosciowi wyzej moglaby pokazac czyje miejsce jest w kuchni. :D I z wieksza iloscia po prostu solidnych programistek. No ale arogancja i przerost ego to popularne cechy wsrod programistow (to juz tak stereotypizujac ;)).

Ale pomijajac juz to, artykul pisany jest z perspektywy wylacznie pracodawcow. Pracownikowi wcale nie zalezy, zeby na rynku bylo duzo konkurencji. Dzis rynek pracy IT jest rynkiem pracownika, pensje sa bajeczne i poki co jeszcze rosna, a cos takiego jak bezrobotny programista nie istnieje. Druga sprawa, ze wyliczenia w artykule sa pisane przez kogos kto patrzy tylko na jeden koniec kija. "Przeniesiemy kobiety do IT, gospodarka sie wzbogaci, wszyscy beda happy". Tak, poza branzami, z ktorych te kobiety zostana wydarte. Pensje w IT spadna (wieksza konkurencja na rynku pracy), gdzie indziej wzrosna i zysk calosciowy najprawdopodobniej bedzie, ale nie jakis astronomiczny, jak obiecuja w artykule. Poza tym prowadzenie tego typu akcji jest trudne do zrealizowania bez dyskryminacji mezczyzn i zasadniczo moze sie sprowadzac tylko do roznych form reklamy.
Gość IP: 89.76.194.* 2016.01.29 18:07
gdyby kobiety miały konkurować z mężczyznami jak równy z równym,to nie miałby kto rodzić i wychowywać dzieci. Z punktu widzenia cywilizacji to katastrofa.
Gość IP: 83.24.121.* 2016.01.29 18:17
oooo! Maciuś walczy o parytety!!!

@Wciąż jednak stanowią tylko 1/4 kadry inżynierów

> i tak będzie!

- bo kobiety mają inny "plan" w DNA, redaktórze.
- szukają w środku a nie poza sobą.
- facet szuka na zewnątrz, dlatego oni byli odkrywcami.. w róznych dziedzinach.
- mężczyzna zdobywa. kobieta jest zdobywana. to lezy w NASZEJ (LUDZKIEJ) naturze.

możesz te swoje zaklęcia miedzy babilony włożyć.
zrolować i zjeść.

* * *

@ Gość IP: 217.155.77.* 2016.01.29 14:44
Ciekawe, że nie ma takich samych artykułów o wspieraniu mężczyzn w zawodach gdzie są mniejszością. Coś to równouprawnienie działa wyjątkowo wyrywkowo.

> plan nie polega na RÓWNO-UPRAWNIENIU a ZRÓWNANIU.
Niby to samo...

animuuuuuusssss?
bzz
bzz 2016.01.30 03:05
Cholerne wyrównywanie "równości" na siłę.
Będzie jak w zachodnich uniwersytetach, przyjmują na kierunki ze względu na płeć a później zamykają te kierunki, ponieważ po roku wszystkie dziewczyny, które miały ułatwiony dostęp na kierunek techniczny (poprzez zaniżenie standardów tylko dla kobiet) zrezygnowało bo nie czuło powołania.
Feminizm na siłę krzywdzi obie strony, jak słynna sprawa kiedy kobieta chciała pracować jako spawacz, bo ma uprawnienia, pracodawca stwierdził, że nawet nie ma szatni dla kobiet, media go wymieszały z błotem, sprawa ucichła. Jedna stacja pamiętała. Pracodawca znalazł jej miejsce do przebrania się, tydzień popracowała i zrezygnowała bo robota za ciężka...
acomp
acomp 2016.01.30 13:49
Nie można odgórnie zakładać ile i gdzie kobiety maja pracować.Pamiętam hasło "kobiety na traktory" i co z tego wyszło tylko plakaty. Dziś jeśli kobieta chce jeździć traktorem czy TIR-em to jeździ i nikogo to nie dziwi.Pracowałem w dziale IT w którym były kobiety i nie zauważyłem żeby je specjalnie forowano czy tłamszono po prostu traktowano je tak samo jak innych specjalistów i nikt nie robił z tego powodu rabanu.Równo uprawnienie to temat zastępczy.
Gość IP: 188.60.74.* 2016.01.30 18:07
fajnie, kolejny seksistowski wpis na chip
Gość IP: 83.9.253.* 2016.02.01 02:45
@ acomp 2016.01.30 13:49
Nie można odgórnie zakładać ile i gdzie kobiety maja pracować.Pamiętam hasło "kobiety na traktory" i co z tego wyszło tylko plakaty.

> niczego nie mozna zakładać odgórnie.
co to za "górnie"?

a kto powtarza wciąż to kłamstwo, że góra to tam?!


...słownik podaje, że to słowo na "U", to Uzurpacja.
Gość IP: 83.9.253.* 2016.02.01 02:49
@ Gość IP: 188.60.74.* 2016.01.30 18:07
fajnie, kolejny seksistowski wpis na chip

>hm. ciekawa uwaga, nie zwróciłem...
a booo.. to preferencje seksulane autora, nie maja wpływu na stosunek do przekazywanej treści... to każdy wie przecież! doh!
Gość IP: 5.173.237.* 2016.02.03 17:08
Czegos nie rozumiem? Wszyscy sa rowni ale promuja kobiety! Niezla logika.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 29.01.2016
ŹRÓDŁO: Newseria BIZNES
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1059

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Nike Sandały niemowlęce SUNRAY PROTECT (TD) (344993-503) Nike Sandały niemowlęce SUNRAY PROTECT (TD) (344993-503)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Aten Kvm 8 Port Lcd 19'' + Keyboard + Touchpad Ps (Cl1308NAtAg) Aten Kvm 8 Port Lcd 19'' + Keyboard + Touchpad Ps (Cl1308NAtAg)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BELKIN FOLIA OCHRONNA DO GALAXY NOTE (F8M737vf) BELKIN FOLIA OCHRONNA DO GALAXY NOTE (F8M737vf)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ESET Smart Security PL Upgrade 1PC 2 Lata (ESS-K1D2Y) ESET Smart Security PL Upgrade 1PC 2 Lata (ESS-K1D2Y)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony LTX1500GN (LTX-1500GN) Sony LTX1500GN (LTX-1500GN)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu