Porada

Akcesoria

PORADNIK: jaką wybrać klawiaturę – mechaniczną czy membranową?

Jak wiadomo, mechaniczne to "te lepsze", nie wszyscy wiedzą jednak dlaczego. A klawiatury mechaniczne różnią się wieloma elementami, spotyka się w tych konstrukcjach na przykład kolorowe przełączniki. Czym różnią się niebieskie od brązowych? Które sprawdzają się lepiej w grach, a które są lepsze do pisania? I co charakteryzuje klawiatury membranowe?
Lupa najlepiej sprawdza się w widoku pełnoekranowym, gdy automatycznie przesuwa się wraz z ruchem wskaźnika myszy.

Jak praktycznie wykorzystać lupę ekranową?

Stosowane obecnie rozdzielczości monitorów powodują, że małe czcionki na niektórych stronach internetowych są mało czytelne. Wolelibyśmy nie męczyć oczu, ale jednocześnie nie chcemy zmieniać wielkości czcionki czy rozdzielczości ekranu.

Unikanie chłodnej tonacji, ocieplanie zdjęcia

Ciepłe dni zachęcają do wycieczek za miasto. Niestety, wykonane podczas wypraw fotografie wyglądają, jakby zrobiono je w zimowej, mroźnej scenerii. Zdjęcia wcale nie oddają ciepłego nastroju, wydają się zimne. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest automatyczny balans bieli, który próbuje oddać kolory w sposób jak najbardziej neutralny.

Czarno-białe fotografie wprost z aparatu

Czarno-białe zdjęcia z ubiegłego wieku są fascynujące. Wielokrotnie próbowaliśmy osiągnąć podobny efekt, korzystając z trybu monochromatycznego aparatu – jednak rezultaty nie zachwycały.
Dzięki zmniejszeniu ostrości części kadru, uzyskaliśmy efekt charakterystyczny dla drogich obiektywów titl-shift

Zmiana charakteru zdjęcia dzięki selektywnej ostrości

Motyw jest całkiem ciekawy – ale nie porywa. Nakładając na zdjęcie warstwę zmniejszającą ostrość, sprawimy, że prawdziwa lokomotywa zacznie wyglądać jak mały model na makiecie. Oto sposób na uzyskanie efektu obiektywu tilt-shift.
By nie zaśmiecać menu kontekstowego, dodajmy do niego tylko te opcje, których rzeczywiście potrzebujemy.

Jak otworzyć plik z archiwum w nietypowym formacie?

Skompresowane pliki ZIP można przeglądać za pomocą wielu darmowych programów, a nawet narzędzi wbudowanych w system Windows. Chcielibyśmy jednak czegoś więcej – na przykład możliwości wydobywania pojedynczych plików z pakietów instalacyjnych MSI.

Jak dodać nowe funkcje do Kosza?

Opróżnianiu Kosza systemu Windows towarzyszy nieprzyjemne uczucie: czy na pewno nie usunęliśmy właśnie czegoś ważnego? A może istnieje jakieś wygodniejsze rozwiązanie?