Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Procesory

rozwiń
Strona główna Procesory News Windows 10 zadziała na nowych Snapdragonach!

Tak, tak. System Microsoftu powraca na procesory ARM.

Windows 10 zadziała na nowych Snapdragonach!

Ok, wiemy, że Microsoft już raz próbował sił Windowsa 10 na procesorach ARM i... nie wyszło z tego nic ciekawego. Jednak teraz sytuacja ma wyglądać zupełnie inaczej: firmy Microsoft i Qualcomm ogłosiły, że najnowsze procesory mobilne Qualcomm Snapdragon bez problemu zadziałają z Windowsem 10 i aplikacjami Win32.

 

Obie firmy starały się ograniczyć liczbę szczegółów do minimum, więc nie wiemy zbyt wiele. A to co wiemy wygląda następująco:

 

  • Procesory Qualcomma będą pierwszymi procesorami ARM, na których uruchomimy Windowsa 10. To oznacza, że Microsoft planuje współpracę z innymi producentami cpu.
  • Nowe procesory Snapdragon firmy Qualcomm poradzą sobie z emulacją aplikacji Win32. W praktyce oznacza to, że na urządzeniu z mobilnym procesorem Qualcomma uruchomimy te same programy, z których korzystamy na naszym laptopie.

To z kolei oznacza, że Windows 10 stanie się systemem mobilnym, który konkurować będzie na tym polu bezpośrednio z iOS i Androidem.  Ale czy Android lub iOS poradzą sobie na przykład z Photoshopem?

Bo Windows 10 sobie poradzi. I nie tylko z Photoshopem. Gracze, którzy to czytają zapewne już teraz zastanawiają się jak bardzo wydajne będą te nowe Snapdragony i jakie gry da się na nich uruchomić.

Procesory ARM, na których da się uruchomić Windowsa 10 zobaczymy dopiero w drugiej połowie 2017 roku. Z perspektywy konsumenta taki okres oczekiwania wydaje się oczywiście "całą wiecznością". Jednak z punktu widzenia producentów sprzętu to zaledwie kilka miesięcy, podczas których trzeba zaprojektować nowe urządzenia (netbook z procesorem ARM i Windowsem 10 anyone?) i czym prędzej ruszyć z ich produkcją.

Dodaj komentarz 15 komentarzy
Gość IP: 193.213.227.* 2016.12.08 10:18
Zegnajcie androidy i ipady , czy jak to sie tam zwie. I nikty juz nie wracajcie ze swoim badziewiem.
Gość IP: 193.142.112.* 2016.12.08 10:27
Jeżeli to będzie EMULACJA kodu x86 na ARM to z PhotoShopem sobie nie poradzą a z gier będzie chodził co najwyżej pasjans i saper. Ciekawe też że mają chodzić aplikacje Win32, czy to znaczy że Win64 nie? Poczekałbym na razie z tym entuzjazmem, bo może się okazać że zadziałają jedynie trzy apki na krzyż i to 10-letnie.
Gość IP: 92.3.202.* 2016.12.08 11:13
@UP

Fakt - ja tez sie zainteresowalem tematem (a pisze to Apple Fan) dopoki nie przeczytalem jednego slowa - emulacja :/
Potem dobilo slowo Win32 (only)

Co do gier - polecam poogladac na Youtube jak wiara odpala np. Crisis 3 na przedpotopowym Core 2 Duo z np. potworem Geforce 980

A np. Snapdragon 820 w Geekbench 3 jest prawie rowny z i3 (i to w wersji desktop!)

Jesli M$ dobrze poglowkuje - OBETNIE tego pelnego Win10 z zbednego CIULSTWA i podpicuje te swoje "kafelki" moze wrocic do gry w swiecie mobilnym!
Gość IP: 193.213.227.* 2016.12.08 11:23
@up
Win32 to nazwa platformy programistycznej czyli aplikacji desktopowych.

Na filmiku widac, ze procesor to Snapdragon 820 (??), ale w przyszlosci moze wchodzic w gre virtualizacja a nie emulacja.
Gość IP: 193.142.112.* 2016.12.08 11:47
@UP

Za anandtech:

"The key points here are that this is a form of software emulation - Microsoft even calls it as much - and that only 32-bit x86 support is being offered. On the former, this means that there's no hardware execution of x86 instructions taking place - though Microsoft and Qualcomm are certainly lining up instructions as best they can - which avoids many of the obvious patent pitfalls of doing x86 in hardware, and puts it in the same category as other x86 emulation mechanisms like DOSBox and QEMU. Meanwhile only supporting 32-bit x86 code further rolls back the clock, as the most important of those instructions are by now quite old, x86 having made the jump to 64-bit x86-64 back in 2003. So it may very well be that it's easier to avoid any potential legal issues by sticking with 32-bit code, though that's supposition on our part. In any case it will be interesting to see what instructions Microsoft's emulator supports, and whether newer instructions and instruction set extensions (e.g SSE2) are supported in some fashion."

Czyli może się okazać że to dużo szumu o nic - będą chodzić tylko apki 32 bitowe w dodatku nie wykorzystujące części nowszych rozkazów i potwornie wolno (softwareowa emulacja). Trzeba poczekać na konkretniejsze informacje, ale na razie wcale nie brzmi to obiecująco.

Wirtualizacja nie wchodzi w grę, bo ARM musiałby sprzętowo wykonywać kod x86. Czyli w praktyce musiałby mieć i rdzenie ARM i rdzenie x86 w krzemie, co stawiałoby pod znakiem zapytania sens takiego rozwiązania (żegnaj energooszczędności!)
Gość IP: 135.196.15.* 2016.12.08 11:50
Ciekawe czy daloby odpalic na moim LG G5??? Fajnie by bylo miec jedno urzadzenie do wszystkiego i pozbyc sie laptopow i tabletow tylko telefon i stacja dokujaca do pracy.
Gość IP: 193.213.227.* 2016.12.08 12:19
193.142.112.

Faktycznie:
"Hardware partners will be able to build a range of new thin, lightweight, power-efficient and always-connected Windows 10 PCs that run x86 Win32 and universal Windows apps"

Trzeba poczekac na wiecej infomacji (moze chca aby chozilo to najnowszych procesorach 835 tylko)

Niemniej oni prezentowali to chyba na konferencji , a na filmiku zdaje sie dzialac ok. Przekompiluje sie z powrotem na kod x86. Jak dla mnie to wystarcza.
Gość IP: 46.76.1.* 2016.12.08 15:24
Win 10 na telefony jest już od dawna i działa świetnie (win10 mobile), teraz dojdzie obsługa aplikacji win 32, wycieki informacji były już dawno. Do tego został stworzony tryb continuum. Jeśli ktoś ma wątpliwości niech sobie sprawdzi jest tylko jeden win 10, tyle że obsługuje i arm i x86. Będzie również działało x64 jak już procesory arm będą sprawniejsze w tej technologii. I tak właśnie kończy się era androida i ios. 😀
Gość IP: 188.146.171.* 2016.12.08 15:45
@Gość IP: 46.76.1.* 2016.12.08 15:24

Nic się nie kończy - Android będzie nowym Windows, a iOS skończy jako dawne Maki, jako niszowy system bez znaczenia.

Możliwość uruchamiania na komórkach/tabletach apek z normalnego Windows była by rewelacją, gdyby pojawiła się (i to dopracowana!) w 2012 roku. Obecnie Windows na mobilkach już nie istnieje więc efekt synergii żadnej znaczącej rynkowo grupy użytkowników już nie skusi.

Historia uczy że gdy użytkownicy położyli już na czymś krzyżyk to takie spóźnione rewelacje nie przekonają ich do powrotu. Niezły Belle nie wskrzesił Symbiana a możliwość uruchamiania apek z Androida nie wskrzesiła BlackBerry.
Gość IP: 91.142.236.* 2016.12.08 15:46
Wyglada super!
Gość IP: 5.39.217.* 2016.12.08 21:36
A kiedy zacznie działać na x86? Piszę z laptopa na którym był preinstalowany, a jednak się wiesza na ekranie logowania po może godzinie, dwóch użytkowania... A w zasadzie konfiguracji, nie zdążyłem na nim nic produktywnego zrobić. Myślę za to, że zdążył jakieś aktualizacje ściągnąć bez mojej zgody.
W pracy mam też kolegę, który zaktualizował ósemkę do dziesiątki może tydzień po kupieniu laptopa. Średnio dwa razy w tygodniu widzi żenującą, smutną emotikonkę z BSODa.
Ja już zmieniłem system, on na firmowym sprzęcie nie może. Ale grunt że dostosowali GUI do tabletów - nie ma to jak system, który nie działa równie pięknie na wszystkich wspieranych platformach...
Gość IP: 37.7.133.* 2016.12.08 21:38
Ciekawe, co na to Intel, który swego czasu przyciął projekty mobilnych procesorów, lekko podcinając skrzydła Microsoftowi?
jakub_1986
jakub_1986 2016.12.09 18:36
Wreszcie. Teraz tylko czekać na nowy sprzęt. Oby producenci smartfonów nie kazali nam na niego zbyt długo czekać.
henrykshow
henrykshow 2016.12.09 20:59
Niby powinni wcześniej. Ale z drugiej strony dopiero teraz army doganiają architekture x86. No i nie muszą się srać z jakimiś dziwnymi windows mobile które coś tami niby może, ale tyle może co i nic w porównaniu z obsługą exe. Bo o to exe sie tak rozchodzi w tych wszystkich desperackich próbach emulacji windowsów na smartfonach, tabletach.
acomp
acomp 2016.12.09 21:54
Jak widać życie wymaga kompromisów i współpracy czego dowodem jest MS i Qualcomm.Czekam na namacalny dowód tej wspópracy
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 08.12.2016
Tagi producenckie: microsoft, qualcomm
ŹRÓDŁO: tomshardware
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6456

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
FESTINA F16235/H FESTINA F16235/H
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung Galaxy S III (S3) 16GB GT-i9300 La Fleur Samsung Galaxy S III (S3) 16GB GT-i9300 La Fleur
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
DeLonghi VVX1440 DeLonghi VVX1440
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thomas Earnshaw ES-8014-03 Thomas Earnshaw ES-8014-03
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Philips 200S4LMB/00 Philips 200S4LMB/00
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu