Procesory

Procesory

Wypatrzono kolejny procesor Intela 8 generacji

Zgodnie z przyjętą ostatnio strategią, podobnie jak inne "ipiątki" klasy U aktualnej generacji, Core i5-8269U jest jednostką czterordzeniową. Jego bazowa częstotliwość to 2,6 GHz. Szykuje się zatem naprawdę ciekawy procesor 8 generacji.
Procesory

Mobilny Core i9 zauważony w bazie 3DMark

Model Core i9-8950HK pojawił się w bazie danych popularnego programu do badania wydajności grafiki. Nowy procesor wygląda na bardzo wydajną jednostkę dla topowych notebooków dla graczy oraz mobilnych stacji roboczych.
8-bit procesor Nauka i technika

Programista i malarz zbudował od podstaw 8-bitowy procesor

Jesteśmy przyzwyczajeni, że procesor komputera to niewielki układ scalony o wysokiej skali integracji. Ot, kostka elektroniki, którą wtykamy w płytę główną. Jednak procesor to pojęcie znacznie szersze, termin absolutnie nie definiuje sposobu budowy czy szczegółów konstrukcyjnych. Paulo Constantino zbudował amatorski 8-bitowy procesor, który zupełnie nie przypomina znanych nam układów. Jest kłębowiskiem kabli.
Procesory

TEST: dwa nowe procesory AMD Raven Ridge z grafiką Radeon Vega

AMD już wiele lat temu opracowało koncepcję APU (Accelerated Processing Unit), czyli połączenie procesora z wydajnym układem graficznym. Jednak do niedawna firmie z Kalifornii brakowało odpowiednio mocnych CPU, by móc zrealizować ten pomysł. Teraz, kiedy AMD stworzyło własną architekturę Zen, naturalną konsekwencją są wykorzystujące ją APU. Oto ich test.
Procesory

14 nowych procesorów Intel Xeon D-2100

Xeon D to linia układów, która nie była aktualizowana od dość dawna. Zajmuje specyficzną niszę. Chipy możemy spotkać w miniserwerach, urządzeniach sieciowych, takich jak serwery plików czy wydajne routery. Druga generacja Xeonów D przynosi sporo nowości.
Procesory

Testujemy AMD Ryzen z grafiką Radeon Vega

Do naszych testów trafiły nowe procesory Ryzen z grafiką Radeon Vega. Wyniki opublikujemy już w poniedziałek. Teraz przedstawimy sam procesor. Przy okazji - AMD znowu zaszalało z opakowaniem procesora wysyłanego do dziennikarzy. Do sklepów trafią procesory zdecydowanie skromniej zapakowane.
wafle krzemowe Procesory

Droższy krzem – droższe smartfony?

Jeśli planujecie kupić w tym roku komputer lub jakąkolwiek elektronikę użytkową, nie zwlekajcie zbyt długo. Czołowy producent wafli krzemowych planuje podnieść ich ceny o 20%, co odbije się na końcowej wartości urządzeń. Pytanie - kiedy?
Bezpieczeństwo

Linus Torvalds: „poprawki Intela to śmieci”

Twórca Linuxa publicznie skrytykował propozycje Intela. Według niego Intel zaśmieca kod Linuxa, powielając już istniejące obejścia problemu. W swoim stylu Torvalds zarzuca też koncernowi, że podejmuje pozorne działania, tylko po to, by uchronić się przed pozwami klientów.