Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Testy
rozwiń
Strona główna Testy Akcesoria Routery WiFi N TP-Link TD-W8960N

TP-Link TD-W8960N - Testy Chip.pl

TP-Link TD-W8960N
Ocena POWER: 72
0   100
Ocena ECONO: 42
0   100
Oceń produkt: 75
0   100
Ceneo dostępny w:
41 sklepach
Sprawdź cenę

Podsumowanie o TP-Link TD-W8960N

Prosty i niedrogi router dla użytkowników Neostrady i nie tylko. Może być także wykorzystany do rozdzielenia sygnału kablowego, wykorzystuje wtedy jeden ze stumegabitowych złącz LAN. Choć prędkością transferu nie dorównuje czołówce, to jest atrakcyjnym rozwiązaniem do użytku domowego.

Opis TP-Link TD-W8960N

Routera TD-W8960N firmy TP-Link demonem szybkości nazwać nie można, choć w niektórych testach wypadł lepiej od znajdujących się wyżej rankingu produktów D-Linka czy nawet Drayteka. Przyzwoicie radzi sobie także ze starszymi klientami pracującymi w standardzie 802.11g. Niestety aby wybić się ponad konkurencję zabrakło mu kilku funkcjonalności.

Wśród urządzeń z modemem ADSL TP-Link wypada całkiem dobrze. Jedynie Pentagram znacznie lepiej radził sobie z dupleksem.
Wśród urządzeń z modemem ADSL TP-Link wypada całkiem dobrze. Jedynie Pentagram znacznie lepiej radził sobie z dupleksem.

 

Jeśli przyjrzymy się routerowi z zewnątrz, nie różni się on prawie niczym od innych modeli tego producenta. W całej serii zachowano podobną stylistykę, a więc dominuje biel i czerń. Przedni panel natomiast wypełniony jest świecącymi na zielono diodami. Od wcześniej testowanych modeli odróżnia go umieszczone z tyłu obudowy złącze RJ11. Sprzęt jest bowiem dedykowany do połączeń ADSL. Producent daje jednak możliwość wykorzystania sprzętu także jako router kablowy. Wówczas jako port WAN wykorzystywane jest jedno ze złączy LAN RJ45. Daje to dużą dowolność jeśli idzie o wybór dostawcy Internetu. Choć ustawienie potrzebnych opcji zajęło trochę czasu a funkcja zaczęła działać dopiero po kilkukrotnym restarcie routera to, co najważniejsze – udało się. Idąc tym tropem można by się pokusić także o obsługę modemów 3G, jednak testowane urządzenie nie zostało wyposażone w port USB. Szkoda, gdyż jest to coraz częściej spotykana funkcjonalność.

Przesyłanie w sieci bezprzewodowej także znacząco nie odstaje od konkurencji. Gorzej jest jednak kiedy zwiększamy odległość klienta od routera.
Przesyłanie w sieci bezprzewodowej także znacząco nie odstaje od konkurencji. Gorzej jest jednak kiedy zwiększamy odległość klienta od routera.

 

Testowany model jest dedykowany do użytku domowego. Problem w tym, że mniej obeznani z tematami sieciowymi użytkownicy mogą mieć nie lada problem aby poprawnie skonfigurować wszystkie niezbędne opcje. Oprogramowanie urządzenia dostępne jest wyłącznie w języku angielskim, brak w nim także jasnych opisów czy pomocy kontekstowej dotyczącej poszczególnych ustawień. Część z nich ponadto została rozmieszczona w mało intuicyjny sposób. Na szczęście z pomocą przychodzi dołączone na płycie oprogramowanie automatyzujące cały proces. W menu jest też opcja szybkiej konfiguracji, która po podaniu podstawowych parametrów jest w stanie przygotować sprzęt do pracy np. z Neostradą.

Bardziej profesjonalne wykorzystanie sprzętu ograniczają m.in. dość słabo rozbudowane możliwości konfiguracji QoS. Brak choćby opcji pozwalającej na ograniczenie przydzielonego pasma. Dość precyzyjnie natomiast można zdefiniować reguły firewalla. Rodzice mają też możliwość blokowania konkretnych adresów URL, bądź określania przedziałów czasowych w których można będzie się łączyć z siecią.

Jeśli idzie o pobór mocy to w porównaniu z konkurencją TP-Link wypadł dobrze. Konkurenci mieli większe zapotrzebowanie na energię.
Jeśli idzie o pobór mocy to w porównaniu z konkurencją TP-Link wypadł dobrze. Konkurenci mieli większe zapotrzebowanie na energię.

 

TP-Link TD-W8960N to relatywnie niedrogie urządzenie, które dobrze sprawdzi się w domu. Użytkownicy, którzy nie potrzebują wyszukanych opcji będą z niego zadowoleni, za niecałe 200 zł router oferuje całkiem przyzwoite transfery i dobrą kompatybilność z klientami pracującymi w standardzie 802.11g. Większe odległości i przeszkody w postaci ścian powodują, że transfery WiFi spadają dość znacząco.

Grzegorz Bziuk

Dodaj komentarz 16 komentarzy
Gość IP: 82.210.136.* 2010.10.14 22:36
"Jeden ze (...) złącz"? :)
Gość IP: 77.252.51.* 2010.10.15 12:09
gdyby kosztował tyle co człówka to prędkości miałby zawrotne, poza tym kto wykorzystuje 100% wszystkich bajerów w ruterze? ma on chodzić stabilnie i bez cotygodniowych resetów
Gość IP: 83.9.215.* 2011.02.21 16:06
jam mam tylko jedno pytanie czy ma on przekierowywanie portów??
kriswas
kriswas 2011.08.10 19:24
Szanowny p.Bziuk, jest pan facetem z jajami, czy też "panną na wydaniu, co to, chciałaby lecz boi się, umiałaby lecz boi się" /przepraszam wszystkie panny na wydaniu/. Pana test to za przeproszeniem "ni pies ni wydra coś w rodzaju świdra". Chciałby pan zgnoić ten sprzęt, ale co tu dużo mówić, NIE MA SIĘ DO CZEGO PRZYCZEPIĆ! I to jest pana największy problem. To można jeszcze wybaczyć, bo firma TP Link pewnie nie wykupiła reklam w Chipie. Natomiast to, że nawet żeś się panie Bziuk nie zająknął na temat największej zalety tego routera, a mianowicie to, że ma odłączane /wykręcane/ antenki i istnieje bardzo niedrogie ZWIĘKSZENIE JEGO ZASIĘGU, to jest to zwykłym, świadomym ściemnianiem. Tyle mam do pana, p.Bziuk. Moja opinia nt. W8960N jest następująca, a co najważniejsze sprawdzona empirycznie: tam, gdzie nie radzą sobie routery o wiele droższe /przysłowiowa górna półka/ zastosujcie ten router + antenki 8-10dBi /ja zastosowałem Ovislink AirLive WAI-101/ A PROBLEMY Z ZASIĘGIEM włożycie między bajki! I to by było na tyle p.Bziuk. Pozdrawiam
jcichoszewski
jcichoszewski 2011.08.10 21:04
Po pierwsze zgadzam się, że zabrakło informacji o możliwości wymiany anten choć nie jest to unikalna cecha jedynie tego rutera. Z drugiej strony nie każdy kupuje tani ruter po to żeby od razu dokupować do niego anteny. Po drugie choć zasięg rutera można często poprawić zmieniając jego lokalizację w pomieszczeniu większość użytkowników nawet tego nie robi a co tu dopiero mówić o wymianie anten. Po trzecie łatwo jest wypisywać w sieci oskarżenia o nierzetelność i płatną stronniczość a dużo trudniej polemizować merytorycznie. Skoro już jednak wysnuł Pan swoją spiskową teorię to proszę ją uzupełnić wytłumaczenie motywów jakie kierują producentem, który przysyła nam sprzęt do testów nie kupując jednocześnie reklamy. Świadomie chce wypaść źle w testach? Panie "kriswas" sugeruję mniej emocji a mnożenie bezpodstawnych teorii spiskowych niech już Pan zostawi naszym politykom. Pozdrawiam
grzebzi
grzebzi 2011.08.11 10:58
Szanowny p. kriswas, cieszę się, że użytkownicy tak emocjonalnie podchodzą do zamieszczanych tu testów.
Odnosząc się jednak do p. wypowiedzi:
1. Rzeczywiście ruter ten ma możliwość montażu innych, mocniejszych anten. Jak jednak zauważył jcichoszewski nie jest to funkcja unikatowa. Nie jest to także najważniejsza z jego funkcji. Za zdecydowanie istotniejsze, przynajmniej moim skromnym zdaniem, należy uznać możliwość pracy zarówno jako ruter ADSL jak i kablowy. Realnie rzecz biorąc, niewielu użytkowników montuje anteny inne niż standardowe. Wychwalanie więc tej opcji pod niebiosa uważam za zbyteczne. Jeśli komuś zależy na większym zasięgu to albo rzeczywiście zamontuje inne anteny, albo wybierze sprzęt, który lepiej radzi sobie z dużymi odległościami. Jeśli traktować możliwość odkręcenia anten jako kluczową przy wyborze sprzętu, to może lepiej spojrzeć na rozwiązania WISP, wówczas problemów z zasięgiem nie będzie.
2. Co do "bardzo niedrogiego" zwiększenia zasięgu to będę polemizował. Anteny, które Pan wymienił kosztują od ok. 35 do 60 zł w zależności od sklepu. Jest to więc dodatkowo minimum 70 zł, które należy doliczyć do ceny rutera. To pozwala już na wybór urządzenia z szerszej gamy. Teorie o "ściemnianiu" proszę więc zachować dla siebie. Ten model jest rozwiązaniem raczej "budżetowym" a wszelkie dodatki do niego siłą rzeczy generują dodatkowy koszt.
grzebzi
grzebzi 2011.08.11 10:59
3. Co do "bajek o problemach z zasięgiem" - cóż bardzo podobną wydajność na dużych odległościach oferuje tańszy TD-W8950ND wyposażony w tylko jedną antenę. Od dwuantenowego można by zatem spodziewać się więcej. Wszystkie rutery testujemy w konfiguracjach w jakich są dostępne w sprzedaży. Nie dokręcamy do nich dodatkowych anten, mierzymy ich wydajność taką, jaką oferują po wyjęciu z pudełka. Wszelkie inne praktyki powodowałyby przekłamania w naszym rankingu i można było by go uznać za niemiarodajny i stronniczy. To czy dana firma wykupiła reklamę, dla nas jako laboratorium, pod względem testów jest tak istotne jak, nie przymierzając, zeszłoroczny śnieg i wpływu na wyniki pomiarów mieć nie może.
4. Co do "gnojenia" sprzętu, to przepraszam, ale w którym miejscu? Widocznie Pańska lektura tekstu była mało uważna, że o czytaniu ze zrozumieniem nie wspomnę.
Na początku wyraźnie wskazuję, że poradził sobie całkiem nieźle, momentami lepiej niż np. Draytek. Następnie wskazuję pewną wadę, która mniej zaawansowanym użytkownikom może sprawić problemy. Ruter bowiem dopiero po kilku restartach zaczął prawidłowo dzielić połączenie Internetowe z sieci kablowej. Następnie wskazuję na dość dobry filtr rodzicielski. Braki, które opisuję odnoszą się do zdania zawartego we wstępie. Gdyby ruter ten posiadał wymienione funkcjonalności, znalazł by się na zdecydowanie wyższym miejscu w naszym zestawieniu. Te braki powodują jednak, że tak się nie stało. Nie jest to zatem "gnojenie" sprzętu, lecz sugestia dla producenta.
grzebzi
grzebzi 2011.08.11 10:59
5. Jeśli uważa Pan, że "nie ma się do czego przyczepić", to jest Pan w błędzie. Na rynku jest niewiele urządzeń, jeśli w ogóle są, którym nie można nic zarzucić. Naszym zadaniem jest rzetelne przetestowanie sprzętu i wskazania zarówno jego zalet jak i wad, tak aby potencjalny nabywca miał obraz wszelkich problemów, które może napotkać podczas użytkowania. Wg. mnie to "czepialstwo" jest właśnie dowodem rzetelności podejścia do tematu. A przy okazji, to co jest moim "największym problemem" pozostawię dla siebie, zapewniam Pana jednak, że nie jest to brak możliwości "zgnojenia" tego rutera. :-)
6. Co do "panny na wydaniu" to nie będę nawet starał się zrozumieć co autor miał na myśli w swej pokrętnej logice i jaki to ma związek z dalszą treścią posta. Wydaje mi się jednak, że autor, że zacytuję, "Chciałby zgnoić ten test, ale co tu dużo mówić, NIE MA SIĘ DO CZEGO PRZYCZEPIĆ!" :-)

Jeśli autor posta ma ochotę polemizować merytorycznie co do wydajności i funkcjonalności rutera, to bardzo proszę, jestem otwarty na wszelkie sugestie. Najbardziej interesuje mnie, jakiego rodzaju testy przeprowadzał Pan w swojej konfiguracji na potwierdzenie tej opinii.

Pozdrawiam.
Gość IP: 213.92.192.* 2011.09.05 14:58
Używałem tego sprzętu (tp link td-w8960n)i jest OK.
Mam problem tego typu, że nie mam internetu z RJ11 (jak w tym przypadku), tyko RJ45 i nie bardzo wiem jak go skonfigurować. (ma internet na stałym łączu Multi***ia)
Poczytałem trochę na ten temat i podobno jest możliwość przerobienia jednego portu RJ45 przez tzw. virtual host (np. na stałym łączu na U*C). Co to jest i jak się go konfiguruje w tym przypadku. Dodam tylko, gdy podłąćzam kable do tego routera z tyłu to jako switch mi działa, natomiast jako WIFI sygnału nie puszcza, mimo iż mój komp. widzi router.
ekspres
ekspres 2011.09.20 21:19
7km od centralki na słabej Lini telefonicznej 6Mb zero zerwań internetu to jest bezcenna zaleta.Większość innych ruterów w takich warunkach by się nadawała jedynie do wyrzucenia.No ale niektórym przeszkadza ze maja w pokoju obok 5 a nie 6 kresek zasięgu.:)
Gość IP: 79.191.79.* 2012.01.02 23:38
Na stronie producenta jest uaktualnienie bios-u, gdzie można ustawić przydział prędkości dla poszczególnych klientów LAN z poziomu routera i dla mnie to jest najważniejsza funkcja tego urządzenia. Antenki odczepiane to także ważna funkcja, bo jeśli nam nie wystarcza moc standardowa albo chcemy podłączyć kierunkową, to jest taka możliwość. Poza tym to tani sprzęt i niezawodny (oczywiście zawsze znajdą się wyjątki, a nie zawsze to wina routera a np. kabla, złączek, zasilacza, gniazda sieciowego, mikrofiltra czy jego braku itd).
A propos, dwie antenki są po to, żeby je ustawić pod różnymi kątami, bo jak z jednej antenki jest słaby sygnał to router wysyła na ten komputer z drugiej anteny! Jest wiele modeli routerów (np. Netgear) co mają po 6 wbudowanych anten w różnych płaszczyznach. Pisanie że jakoby 2 anteny to 2x większy zasięg mnie śmieszy, przecież mogli by zrobić super zasięg z 20-ma antenami.
Na uwagę zasługuje też możliwość wykorzystania go oprócz ADSL jako router DSL (kablówka czy nowa Neostrada Fiber) to też świetna opcja, jak światłowodowa Neostrada 40 i 80 MB stanie się standardem. Z czystym sumieniem polecam ten sprzęt.
Pozdrowienia od starego wyjadacza.
Gość IP: 83.11.128.* 2012.05.23 09:27
Niech ktoś mi powie czemu redaktorzy takich testów piszą o tym że idealny dla użytkowników neostrady, a nie dadzą tu testu liveboxa 1 i 2, przecież decydując się na router do neo większość chce właśnie zrezygnować z liveboxów. Na tym tle rozpatrujcie testy, a nie porównujecie do jakichś super innych zajebistych routerów, na ch*j mi to za przeproszeniem potrzebne, ja chcę móc podłączyć inny router do neo niż livebox i obchodzi mnie to o ile jest od niego lepszy, i rozwiążcie raz na zawszę sprawę telewizji satelitarnej od neo, da się podłączyć jakikolwiek router, bo podobno tak, tylko po kablu tv musi być ich livebox podobno. A tak ten artykuł to takie ględzenie o dupie maryni, czy wy w ogóle pisaliście jakieś prace dyplomowe gdzie trzeba coś zestawić i wyciągnąć wnioski czy jesteście kretynami po szkole średniej ?
grzebzi
grzebzi 2012.05.23 11:16
@Gość IP: 83.11.128.*

Zastanawiałem się czy reagować na taki brak kultury i stwierdziłem, że chamstwo trzeba tępić, a zatem...

1. Jeśli już zarzucać komuś, że jest wielbłądem, to niech chociaż będzie do wielbłąda podobny. Test ZTE ZXV10 H202N (tak ZTE, to nie TP jest producentem :) ), czyli Liveboxa 2.0 jest na naszej stronie od pewnego czasu (jako, że autor komentarza najwyraźniej ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem, to może mieć też problem ze znalezieniem linka, oto on: http://www.chip.pl/testy/akcesoria/routery-wifi-n/zte-zxv10-h202n-livebox-2-0 , jest też porównanie z TD-W8960N).

2. Testu pierwszego Liveboxa nie ma z prozaicznej przyczyny. To jest ranking ruterów 802.11n. Livebox produkcji Sagem'a tego warunku nie spełnia (innymi słowy - jest to urządzenie 802.11g).

3. Widzę, że Gość ma też nie lada problemy z zestawianiem wyników i wyciąganiem wniosków. Nasz ranking ruterów pozwala na wybranie interesujących modeli i porównanie ich parametrów. Wystarczy zaznaczyć "ptaszka" i wybrać "Porównaj produkty" na dole tabeli. Wystarczy popatrzeć na wyniki, wyciągnąć wnioski i już wiadomo który i "o ile" jest lepszy. Jeśli to okaże się dla "Gościa" za trudne to wystarczy spojrzeć na miejsce w tabeli (dla ułatwienia dodam, że im niżej - tym gorzej)

4. Jeśli wszystkie rutery z ADSL mamy porównywać do Liveboxa, to do czego mamy porównywać "super inne z... routery"?
grzebzi
grzebzi 2012.05.23 11:16
5. Nie wiem po co "Gościowi" ruter, ale na wspomnianą cześć ciała, ja osobiście, bym go nie montował, no chyba że chodzi o przedłużenie zasięgu :)

6. Sprawa telewizji satelitarnej, została "raz na zawsze" rozwiązana w teście Liveboxa. Polecam lekturę, link w pkt. 1. Dekoder satelitarny można podłączyć do każdego rutera. Urządzenie do odbioru IPTV - do Liveboxa i innych, które pozwalają na zestawienie oddzielnego połączenia po linii ADSL (inne ustawienia VPI/VCI niż dla połączenia z Internetem).

7. Nie widzę związku między kretynizmem, czyli niedorozwojem umysłowym spowodowanym niedoczynnością tarczycy, a szkołą średnią? Widocznie "Gość" nie jest do końca świadom znaczenia słów, których używa. Niemniej jednak, zapewniam, że prace dyplomowe nie są dla naszego zespołu rzeczą nieznaną.

8. Fakt, że na chip.pl nie wymagamy rejestracji aby dodać komentarz, nie usprawiedliwia Pańskiego chamstwa i braku kultury osobistej. Wśród wielu czytelników takie "przypadki" szczęśliwie nie zdarzają się często. Jesteśmy otwarci na wszelkie pytania, sugestie, wątpliwości i szanujemy odmienność zdań naszych czytelników. Bardzo chętnie podejmiemy merytoryczną dyskusję. Nad chamstwem jednak nie można przejść do porządku dziennego. Chip.pl nie jest miejscem do wyładowywania swoich frustracji i "trolowania". Takie cele spełnia wiele innych portali.

Pozdrawiam.
Gość IP: 83.8.101.* 2012.10.11 22:41
Prosiłbym o test routerów ADSL pod kątem samej lini ADSL. stabilność połączenia, wartość parametrów na tych samych liniach (tych blisko centrali i daleko od centrali) w tej chwili brak w internecie takich testów jako że w mniejszych mieścinach Neostrada to jedyny wybór internetu taki test byłby bardzo przydatny
Gość IP: 178.183.128.* 2013.04.16 22:13
Odnośnie parametrów ADSL to rewelacji nie ma. Porównując dwa modele tplink na tej samej linii mam wyniki przykładowe wyniki:
Parametr - TD-W8901G - TD-W8960N:
Max rate downstream - 11408kbps - od 5500 do 7000 (zmienia się)
Data rate downstream - 7456kbps - od 5000 do 6000

Oba routery pracują stabilnie, ale W8960N osiąga gorsze wyniki na przy ściąganiu i wysyłaniu, ADSL synchronizuje się zawsze do niższej prędkości. Kupując sądziłem, że zarówno ADLS jak i WLAN będą szybsze. Niestety tylko WLAN jest w miarę szybki ale tylko przy połączeniu WLAN-LAN. Dwa komputery poprzez WLAN i kopiowanie danych to już słabiutko. Nie ma portów Gigabit Ethernet - pewien minus. Tylko cena w miarę przystępna.

Generalnie na długą linię ADSL nie polecam - nie potrafi wyciągnąć wszystkiego co możliwe.

do starszego TD-W8901G ten model na tej samej linii synchronizuje się gorzej:
Producent: tp-link
Data aktualizacji: 14.10.2010
Liczba wyświetleń: 67015
Cena: 155.00 PLN
Dostawca: Sunnyline

 

 

CENEO Kup najtaniej
Oral-B Trizone końcówka EB 30-1 1szt. Oral-B Trizone końcówka EB 30-1 1szt.
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gigabyte GTX 1060 Mini ITX OC 6GB DDR5 (GVN1060IXOC6GD) Gigabyte GTX 1060 Mini ITX OC 6GB DDR5 (GVN1060IXOC6GD)
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS VivoPC VM62N-G005M (90MS0081-M00050) ASUS VivoPC VM62N-G005M (90MS0081-M00050)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2