Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Foto
rozwiń
Strona główna Foto Testy Panasonic Lumix DMC-FZ200

Panasonic Lumix DMC-FZ200 - Testy Chip.pl

Panasonic Lumix DMC-FZ200
Panasonic Lumix DMC-FZ200
Ocena POWER: 83
0   100
Ocena ECONO: 82
0   100
Oceń produkt: 84
0   100
Ceneo dostępny w:
6 sklepach
Sprawdź cenę

Podsumowanie o Panasonic Lumix DMC-FZ200

Aparat z matrycą 12 Mp, wyświetlaczem 3,0 cala i zoomem optycznym 24x. Oprócz zdjęć umożliwia też rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Opis Panasonic Lumix DMC-FZ200

Obiektyw o stałej, wysokiej jasności z 24-krotnym zoomem odróżnia Lumiksa FZ200 od innych hybrydowych megazoomów. Co prawda lepsza optyka nie przekłada się na wyższą jakość zdjęć, jednak duża liczba funkcji i szybki autofokus zapewniają nowemu kompaktowi Panasonika miejsce w czołówce rankingu.

Panasonic Lumix DMC-FZ200: Obiektyw z 24-krotnym zoomem i stałym światłem 1:2,8.
Panasonic Lumix DMC-FZ200: Obiektyw z 24-krotnym zoomem i stałym światłem 1:2,8.

 

Tego jeszcze nie było! A przynajmniej nie w ciągu ostatnich ośmiu lat, co w dzisiejszym, pędzącym przed siebie świecie oznacza całą wieczność. Oto hybrydowy megazoom z obiektywem o stałym świetle 1:2,8 od ogniskowej 25 mm w zakresie szerokokątnym do 600 mm przy maksymalnym powiększeniu (ekw. dla małego obrazka). W odległej przeszłości – czyli w 2004 roku – w obiektyw o takiej charakterystyce był wyposażony Panasonic FZ20, jednak powiększał on tylko 12-krotnie.

Wysokiej jakości obiektyw z 24-krotnym zoomem

FZ200 trafił na rynek jako następca modelu FZ150, który pozostanie w sprzedaży jako tańsza alternatywa dla topowego megazooma. Najważniejszą zmianę stanowi właśnie nowy, jasny obiektyw. Japońscy projektanci zadbali o jego wysoką jakość: dystorsja niemal nie występuje, winietowanie jest nieznaczne, a wyniki pomiarów aberracji chromatycznej są na dobrym poziomie. Przy krawędziach zdjęć ostrość jest o okrągłe 10 procent niższa, niż w ich centralnych partiach – to nieco wyraźniejszy spadek, niż w przypadku starszego FZ150, ale wciąż mieszczący się w akceptowalnych ramach. Optyczny stabilizator obrazu umożliwia pewne kadrowanie z ręki nawet przy maksymalnej ogniskowej.

Jakość dobra, ale rozdzielczość niska

Podczas gdy główny konkurent pochodzący ze stajni Sony ma już 18-megapikselową matrycę, projektanci Panasonika pozostali wierni matrycy o rozdzielczości 12 megapikseli – takiej, jaką ma sensor modelu FZ150. Nie jest to jednak taka sama matryca – wprowadzono w niej zmiany zwiększające czułość i przyspieszające przetwarzanie rejestrowanego sygnału. Maksymalna dostępna czułość to ISO 6400. Zawiedzie się jednak ten, kto liczył na wyższą jakość zdjęć – uwzględniając wszystkie wyniki cząstkowe, FZ200 jest pod tym względem o dwa punkty gorszy od starszego FZ150.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ200: Wyraźny trzycalowy wyświetlacz można wychylać w dwóch płaszczyznach.
Panasonic Lumix DMC-FZ200: Wyraźny trzycalowy wyświetlacz można wychylać w dwóch płaszczyznach.

 

Przyczyny gorszego wyniku są dwojakie. Najbardziej zaważył na tym spadek maksymalnej rozdzielczości zdjęć: przy czułości ISO 100 aparat rejestruje zaledwie 1044 pary linii na wysokość obrazu. Niższą wartość osiągnęło tylko sześć aparatów w naszym rankingu obejmującym ok. 150 modeli. Dla porównania, FZ150 rejestruje 1222 pary linii. Zwiększanie czułości powoduje dalszy spadek rozdzielczości, przy czym różnica między nowym i starym modelem pozostaje podobna. Pomiary przeprowadziliśmy przy przysłonie przymkniętej o dwa stopnie – przy otwartej przysłonie FZ200 rejestruje o ok. 200 par linii więcej.

O tym, że FZ200 mimo wszystko uzyskał 73 punkty za jakość zdjęć, zadecydowało wierne odwzorowanie drobnych detali oraz tekstur. Na pełnowymiarowych zdjęciach oglądanych na ekranie komputera szum jest zauważalny od czułości ISO 400, a przy czułości ISO 800 staje się wyraźny. Pod tym względem nowy model prawie nie różni się od poprzednika, chociaż pomiary laboratoryjne wartości Visual Noise dają lekką przewagę temu drugiemu. Wyraźnie zmniejszył się za to zakres dynamiki, obejmujący niezależnie od ustawionej czułości mniej niż dziewięć stopni przysłony. Zastrzeżeń nie wzbudziła za to wierność odwzorowania barw.

Najwyższa nota za wyposażenie

Jeśli chodzi o zakres dostępnych funkcji, FZ200 jest nie do pobicia. Fotograf może korzystać z 18 programów tematycznych, tryby preselekcji przysłony i czasu ekspozycji oraz trybu manualnego. Do wybierania trybu pracy służy pokrętło na górnej ścianie obudowy. FZ200 może też automatycznie tworzyć zdjęcia panoramiczne podczas przesuwania aparatu, chociaż nie są one aż tak ogromne, jak te rejestrowane konkurencyjnym Sony HX200V.

Tryb zdjęć seryjnych aktywujemy osobnym przyciskiem. W tym trybie możemy zarejestrować 12 zdjęć w pełnej rozdzielczości w czasie jednej sekundy. Po włączeniu autofokusa śledzącego ruchome obiekty w kadrze liczba ta zmniejsza się o połowę. Po obniżeniu do 2,5 megapikseli możemy rejestrować nawet 60 klatek na sekundę.

 

Na górnej ściance aparatu znajdziemy jeden przycisk Fn, któremu można przypisać dowolną funkcję. Dwa kolejne umieszczono z tyłu obudowy.
Na górnej ściance aparatu znajdziemy jeden przycisk Fn, któremu można przypisać dowolną funkcję. Dwa kolejne umieszczono z tyłu obudowy.

 

Niezwykle szybki autofokus

Do regulacji zbliżenia można używać przełącznika na górze obudowy bądź drugiego umieszczonego na tubusie obiektywu. Ten drugi może też służyć do ręcznej regulacji ostrości. Autofokus może pracować w różnych trybach, ustawiając ostrość jednorazowo bądź śledząc ruch w kadrze. Wielkość i pozycję pola pomiarowego można regulować. Podczas testu autofokus reagował wystarczająco szybko, by fotograf mógł liczyć na aparat w spontanicznych sytuacjach (opóźnienie spustu migawki przy najkrótszej ogniskowa: 0,42 s; przy najdłuższej ogniskowej: 0,47 s).

Liczba przycisków i elementów sterujących jest wystarczająca. Trzem przyciskom „Fn” można przypisać dowolne funkcje. Zdjęcia są zapisywane na karcie pamięci SDHC lub SDXC w formacie JPEG lub RAW.

Wyraźny ruchomy wyświetlacz i elektroniczny wizjer

Do kadrowania i przeglądania zdjęć można używać wyświetlacza bądź wizjera. Rozdzielczość ekranu jest wystarczająca, by obraz był ostry i wyraźny, a przy tym można go wychylać w dwóch kierunkach. Również wizjer ma wysoką rozdzielczość, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do starszego FZ150. Nadal jest on jednak bardzo mały i pozbawiony czujnika oka automatycznie zmieniającego sposób wyświetlania obrazu.

FZ200 świetnie sprawdza się podczas filmowania. Materiał jest rejestrowany w rozdzielczości Full HD z szybkością 50 pełnych klatek na sekundę i zapisywany w formacie AVCHD lub MP4. Dźwięk stereo może pochodzić z mikrofonu wbudowanego w obudowę bądź zewnętrznego. Przy wyborze parametrów ekspozycji możemy zdać się na automatykę aparatu albo skorzystać z trybów PASM i ustawić je manualnie. Podczas filmowania silnik zoomu pracuje cicho i wolniej, niż podczas fotografowania. Autofokus ustawia ostrość bez opóźnień.

 

. Nowy Lumix jest wyposażony w trzycalowy ekran o rozdzielczości 460000 punktów, który można obracać wokół dwóch osi oraz elektroniczny wizjer..
. Nowy Lumix jest wyposażony w trzycalowy ekran o rozdzielczości 460000 punktów, który można obracać wokół dwóch osi oraz elektroniczny wizjer..

 

Naładowany akumulator pozwala zarejestrować ponad cztery godziny materiału filmowego, przy czym długość pojedynczego klipu jest ograniczona do 30 minut. Podczas fotografowania potężny akumulator wystarcza na zrobienie od 280 do nawet 970 zdjęć.

Podsumowanie

Za sprawą wielu funkcji do fotografowania i filmowania, błyskawicznego autofokusa i szybkich zdjęć seryjnych FZ200 zapewnia sobie miejsce w ścisłej czołówce rankingu hybrydowych megazoomów. To aparat dla tych, którzy szukają kompaktu na każdą okazję przystosowanego zarówno do robienia zdjęć, jak i kręcenia filmów. Jasny obiektyw przydaje się zwłaszcza przy słabym świetle i korzystaniu z długich ogniskowych. Stałe światło umożliwia wówczas skrócenie czasu ekspozycji lub obniżenie czułości. Jakość zdjęć nie jest jednak lepsza, niż w przypadku poprzedniego modelu FZ150.

Alternatywa

To właśnie poprzedni flagowy megazoom firmy Panasonic jest najciekawszą alternatywą dla Lumiksa FZ200. Brakuje w nim jasnego obiektywu i wyraźnego wizjera o wysokiej rozdzielczości, ale wciąż możemy liczyć na 24-krotny zoom, duże możliwości ręcznej regulacji ustawień, rozbudowany tryb filmowania i równie szybki autofokus (przynajmniej w szerokokątnym zakresie ogniskowych). Panasonic Lumix DMC-FZ150 ma też znacznie atrakcyjniejszą cenę: ok. 1500 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

 

Panasonic Lumix DMC-FZ200

Hybrydowy megazoom z wieloma funkcjami do fotografowania i filmowania. Jego inne zalety to szybka praca i jasny obiektyw z 24-krotnym zoomem. Jakość zdjęć jest dobra, ale bez fajerwerków.

PLUSY:

zmiennoogniskowy obiektyw ze stałym światłem F/2,8
efektywny stabilizator obrazu
tryb filmowania w rozdzielczości Full HD z szybkością 50 klatek na sekundę i możliwością ręcznej regulacji ustawień
ruchomy wyświetlacz i wizjer o wysokiej rozdzielczości
zapis w formatach JPEG i RAW
wydajny akumulator

MINUSY:
niska maksymalna rozdzielczość
bardzo mały wizjer

 

Porównywarka produktów

Wybierz 2 lub 3 produkty do porównania

Produkt 1
Produkt 2
Produkt 3

Porównaj

Dodaj komentarz 12 komentarzy
Gość IP: 134.157.7.* 2012.12.07 14:22
"Jasny obiektyw przydaje się zwłaszcza przy słabym świetle i korzystaniu z długich ogniskowych. Stałe światło umożliwia wówczas skrócenie czasu ekspozycji lub obniżenie czułości"

swiatlo jest 2.8-4.5 wiec jak niby ono jest stale, jak sie zmienia od 2.8 do 4.5 ????? Chyba nie "stale" a "duze"?

Z tym, swiatlosila f/4.5 to nie jest duze swiatlo. To zenada...
Gość IP: 83.8.137.* 2012.12.08 01:15
Przyjacielu,światło jest stałe i wynosi 2.8. 4.5 to minialna ogniskowa :) Nawiasem mówiąc, dla ultrazoomów światło 4.5 na "długim końcu" też by było niezłym rezultatem, skoro normą jest 5.6...
Gość IP: 129.199.224.* 2012.12.08 01:40
a źle przeczytałem etykietkę. Rzeczywiście światło stałe i to 2.8 = opad szczeny. Może śmiało konkurować z klasycznymi lustrzankami (jeśli chodzi o wszechsrtronność, usuwanie tła przez małą głębie ostrości).

acomp
acomp 2012.12.08 11:19
Panasonic Lumix wypościł dobry kompakt z bardzo dobrym obiektywem co go stawia obok kompakta Canona.Brawo
robocopter
robocopter 2012.12.08 15:18
Mam Lumix'a FZ-150 i nie zamieniłbym go na żaden megazoom na rynku jak sie go dobrze pozna można robić naprawdę świetne zdjęcia
Gość IP: 213.77.7.* 2014.04.29 13:06
Mam starego FZ-15 ze stałym światłem 2.8. Super aparacik mimo że jest stary jak świat tylko 2 mega:-). Jeśli ten jest lepszy to po prostu bajka.
Gość IP: 213.158.218.* 2014.06.18 12:47
Stałe światło 2,8 było by może czymś przyjemnym , gdyby matryca miała choć 4/3" a tak to tylko zmniejsza ryzyko poruszenia przez stosowanie relatywnie krótszych czasów ekspozycji. O rozmyciu tła typowego dla tej jasności w lustrzankach - uzytkownicy przy tej malusieńkiej matrycy mogą na zawsze zapomnieć... Obviektyw musiałby mieć światełko co najmniej 1,4 a nie 2,8 , żeby taki efekt uzyskiwać. Owszem - da się coś rozmyć, ale zapewne dla ogniskowych rzędu 70 -140mm i pełnej dziury. Oczywiście piszę o ogniskowych nominalnych (czyli tych podanych na obiektywie) , a nie przeliczeniowych bo te trzeba by pomnożyć przez 6 lub 8?
Gość IP: 46.112.196.* 2014.07.29 10:25
Na szczęście mój aparat nie czytał tej "eksperckiej wypowiedzi" o swoich możliwościach i potrafi rozmywać tło. No cóż... bez komentarza.
Gość IP: 195.22.97.* 2014.10.01 23:01
Mam fz150 od ponad 2 lat, jest po prostu rewelacyjny jeśli potrzeba aparatu szybkiego, niezbyt ciężkiego dającego zarówno max automatyzacji jak również częściowo sporo możliwości ręcznych ustawień. Zdjęcia jakościowo bardzo ladne, dobre barwy, szczególnie po wydruku na przyzwoitych papierach (EMPIK, zdjęcia premium).
Aparat mi upadł i nieznacznie z boku pękło jedno ze szkieł w środku. Wyrok: naprawa ok 500 zł...
Kupiłem fz200 i.... jest ok. 30.09.2014. Zapłaciłem 14 99 zł w jednym z PL sklepów. Tez jest szybki, tez ma wiele możliwości plus automat, ponoć lepszy obiektyw... jedyny drobiazg to brak gps, nie żeby mi to jakoś bardzo przeszkadzało, ale fajnie byłoby robić zdjecia, które mój syn będzie klikal np za 20 lat i będzie mógł prześledzić gdzie z nim wędrowałem
Gość IP: 178.42.57.* 2015.03.04 13:02
Witam. Niedawno kupiłem ten aparat. Niestety zauważyłem że zoom działa dosyć głośno, na filmach słychać go bardzo wyraźnie.
Czy to normalne w tym modelu czy tylko mi trafił się jakiś felerny egzemplarz.
Gość IP: 83.21.47.* 2015.12.05 12:16
Fajny aparat, pasuje do ręki, można nim zrobić dobre zdjęcie w każdej sytuacji, świetnie, wręcz genialnie łapie obiekty w ruchu, zwierzęta, nawet na długim zoomie. Faktycznie, tak jak piszą, dobrze wychodzą też zdjęcia w trybach automatycznych przy słabym oświetleniu. Zoom wystarcza chociaż jak widzę zoomy 50-60x to aż się chce je mieć, ale jak widzę te ciemne zdjęcia które z nich wychodzą to wolę ten model. Aparatem można nakręcić filmy naprawdę świetnej jakości, szumów zoomu nie słychać jak piszą niektórzy. Jedyny minus - jak wszystkie megazoomy ma nienajlepsze makro, da się zrobić, ale bez szału. Bateria OK. Cena niemała, ale stosunek możliwości/ceny jest bardzo dobry, zwłaszcza jak kogoś nie stać na lustrzankę czy inwestycję w zabawki 4/3 to z czystym sercem mogę polecić. Oczywiście lustrzankom nie dorówna, zwłaszcza jak się ogląda zdjęcia na dużym monitorze, matryca ma dostateczną liczbę Mpix, ale fizyczny rozmiar matrycy jest oczywiście dużo mniejszy niż w lustrzankach. Nie jest to aparat kieszonkowy :) ale i nie jest za ciężki.
Gość IP: 46.112.7.* 2016.01.07 11:25
Witam. Kupiłem właśni taki aparat Panasonic Lumix FZ200.
Po odebraniu przesyłki od kuriera odczekałem 30-40min aż aparat ogrzał się do temp. pokojowej (temp. na zewnątrz -12stopni) wiec zaparował. Po włączeniu aparatu Silnik auto focusa (przynajmniej tak mi się wydaje) zaczął głośno pracować słychać go z odległości 5m bez przerwy gdy namierza ostrość, więc nie wydaje mi się to normalne. Odstawiłem aparat na jeszcze 15min i już było normalnie. Dziś sytuacja się powtórzyła z tym, że leżał w domu w szafce fakt dość chłodno tam jest ale na pewno temp powyżej 17stopni. Teraz pracuje normalnie i cicho. Czy takie zachowanie to norma w tych aparatach??
Producent: panasonic
Data aktualizacji: 07.12.2012
Liczba wyświetleń: 74887
Cena: 1280.00 PLN
Dostawca: Panasonic

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Stagg Przewód Głośnikowy Końcówki Neutrik 10m Nsp-10ss Stagg Przewód Głośnikowy Końcówki Neutrik 10m Nsp-10ss
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Alcatel Onetouch Pixi 3 (10) Wifi (8079-2AALCZ1) Czarny Alcatel Onetouch Pixi 3 (10) Wifi (8079-2AALCZ1) Czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
B&W 4.5020 B&W 4.5020
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vaillant turboTEC pro VUW 202-3 M-H Vaillant turboTEC pro VUW 202-3 M-H
Dostępny w 29 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bosch MSM 67160 Czarny Bosch MSM 67160 Czarny
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu