Seagate Constellation 7200.1 ST9500530NS 500 GB - Testy Chip.pl
|
dostępny w: 1 sklepach |
|
Podsumowanie o Seagate Constellation 7200.1 ST9500530NS 500 GB
Seagate Constellation 7200.1 ST9500530NS to 2,5-calowy nośnik do zastosowań profesjonalnych. Dysk cechuje duża wytrzymałość na wstrząsy i długi czas bezawaryjnej pracy (MTBF). Oferuje znakomitą wydajność. Jest grubszy (15 mm) od standardowego nośnika do notebooka (9,5mm) przez co kierowany jest raczej do stacji roboczych, PC, ATM, terminali loteryjnych, wideo monitoringu, routerów sieciowych, serwerów Blade i Rack, do urządzeń medycznych i wojskowych.
Opis Seagate Constellation 7200.1 ST9500530NS 500 GB
W segmencie 2,5-calowych dysków magnetycznych pojawiła się kolejna rodzina nośników Seagate’a – Constellation 7200.1. To nośniki do zastosowań profesjonalnych, które łączą w sobie najlepsze cechy dysków 2,5 i 3,5-calowych. Oferują dużą pojemność i znakomitą wydajność zbliżoną do dysków 3,5-calowych. Są przy tym mniejsze, pracują ciszej i zużywają wielokrotnie mniej energii. Trzeba jednak zaznaczyć, że nośniki te są grubsze (15 mm) od standardowych dysków używanych w notebookach (9,5 mm), przez co nie zmieszczą się w większości modeli laptopów. Dyski te kierowane są raczej do stacji roboczych, PC, ATM, terminali loteryjnych, wideo monitoringu, routerów sieciowych, serwerów Blade i Rack, do urządzeń medycznych i wojskowych.
Model ST9500530NS 500 GB, który otrzymaliśmy do testów wyposażony jest w interfejs SATA II (3 Gb/s). Jego talerze wirują z prędkością 7200 obr./min, a pracę wspomaga bardzo duży jak na dysk 2,5-calowy, 32-megabajtowy bufor. Po sformatowaniu do dyspozycji użytkownik otrzymuje 465,7 GB przestrzeni na dane.
W testach wydajności nowy Seagate wypadł znakomicie. Średnie transfery danych podczas odczytu i zapisu w aplikacji HD Tach 3.0 były na poziomie 76,3 i 75,1 MB/s, czyli słabsze od Momentusa 7200.4, ale jego czas dostępu wynoszący 13,5 ms jest najlepszy w klasie. Bardzo duży wzrost wydajności wykazał także benchmark PCMark05 (HDD Score), gdzie nośnik osiągnął aż 7962 pkt. To wynik bezkonkurencyjny. Sprawdzona stoperem rzeczywista szybkość przesyłu danych była również wysoka. Odczytanie z dysku foldera 4,3 GB (płyta DVD) z plikami o dużej pojemności zajmowało 50 s.(86 MB/s), a zapisanie 52,1 s (82,5 MB/s).
Zużycie energii nowego Seagate’a, wynoszące średnio 2 W jest o 0,5-0,7 W gorsze w porównaniu do innych modeli 500-gigabajtowych, różnica jest więc niewielka. Dysk jest cichy. Maksymalny hałas generowany podczas pracy osiąga tylko 31,7 dB (1,5 sona), a w trybie jałowym 28 dB (0,9 sona). Po 30 minutach w trybie pracy, obudowa dysku w najcieplejszym miejscu osiągała 50°C, czyli tyle co większość innych modeli.
Przy oferowanych parametrach dorównujących napędom 3,5’’ można się zastanawiać nad montażem takich dysków w obudowach PC osiągając korzyści w postaci znacznej oszczędności miejsca, a co istotniejsze energii i ograniczenia hałasu. Zaporowa jest niestety cena takiego nośnika.
Arek Uriasz

Kup najtaniej