Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Testy

rozwiń
Strona główna Testy Sprzęt mobilny TomTom Spark 3, czyli GPS, opaska fitnessowa i odtwarzacz muzyczny w jednym

Świetny pomysł na urządzenie. Ale jak w praktyce?

TomTom Spark 3, czyli GPS, opaska fitnessowa i odtwarzacz muzyczny w jednym

Trzecia edycja całkiem udanej linii Spark nie wprowadza żadnej istotnej rewolucji. TomTom postanowił usprawnić najlepsze cechy tego urządzenia. Ale czy przypadkiem czegoś nie zepsuł?

TomTom Spark 3 nie traci nic z tożsamości tej linii produktowej. To oznacza, że zegarek nadal jest wyposażony w GPS, nadal śledzi wiele rodzajów ćwiczeń, nadal mierzy nasze tętno. No i jest jedynym urządzeniem tego rodzaju, które może strumieniować muzykę do naszych słuchawek bez konieczności posiadania przy sobie telefonu.

Do sprzętu trudno mieć zastrzeżenia

Z wyglądu zegarek niewiele różni się od swoich poprzedników. Podobnie jak w pierwszym Sparku, zegarek i bransoleta to dwa osobne twory. Innymi słowy, jeżeli znudzi nam się ta z którą kupiliśmy urządzenie, możemy w łatwy sposób przełożyć je do nowej. Ta dodawana do zestawu jest bardzo wygodna, nie drażni skóry i nie powoduje dodatkowego pocenia się. Z tyłu urządzenia, bez niespodzianek, znajduje się czujnik tętna.

Zegarek rozróżnia siedem różnych rodzajów ćwiczeń. Potrafi też śledzić naszą aktywność, a także mierzy jakość naszego snu. Sparkiem 3 sterujemy za pomocą dużego, wygodnego fizycznego przycisku. Wartą wspomnienia jest funkcja śledzenia trasy. Dzięki niemu oraz wbudowanemu kompasowi możemy wrócić tą samą trasą, którą biegliśmy.

Sparka 3 zdecydowanie należy pochwalić za jego moduł GPS. Podczas testów nigdy nie czekaliśmy dłużej niż minutę aż urządzenie zlokalizuje się i będzie gotowe do śledzenia naszej pozycji. A zazwyczaj znacznie szybciej.

Oprogramowanie wymaga dalszych szlifów

To, do czego mamy zastrzeżenia, to czytelność interfejsu i jego wygoda. Tak jak sprzętowo trudno zarzucić nowemu Sparkowi cokolwiek, tak nawigacja po kolejnych opcjach menu jest niepotrzebnie skomplikowana. Co więcej, niektóre statystyki i dane są dostępne tylko jeśli włączymy tryb śledzenia konkretnego ćwiczenia.

Nie mamy jednak żadnych zastrzeżeń do samego śledzenia ćwiczeń i tętna. Zegarek nie ma problemu z pomiarami, a te są spójne z tymi dokonywanymi przez specjalistyczne urządzenia. Sparkowi 3 można więc zaufać jeśli chodzi o zbieranie danych. To ich podgląd jest problemem. Niewielkim, ale konkurencja robi to lepiej. A przede wszystkim wygodniej.

Aplikacja MySports, dzięki której w znacznie wygodniejszy sposób podejrzymy nasze dane z treningów, snu, aktywności i innych, również wymaga uaktualnienia. I to zarówno wersja webowa, jak i wersja na telefon, która odpowiada też za synchronizację tych danych. Jest mało czytelna, niewygodna, a na dodatek nie obsługuje wysyłania powiadomień z telefonu na zegarek.

Zastrzeżenia mamy też do unikalnej funkcji Sparka 3, jaką jest strumieniowanie przez Bluetooth muzyki bez pośrednictwa telefonu. Import muzyki do wbudowanej trzygigabajtowej pamięci przebiega sprawnie. Ale parowanie ze słuchawkami to zazwyczaj przygoda sama w sobie. Sprawdziliśmy z trzema różnymi zestawami słuchawkowymi. Rzadko kiedy udało nam się sparować słuchawki za pierwszym razem. Co więcej, z poziomu interfejsu zegarka możemy wskazywać tylko utworzone przez nas na komputerze listy odtwarzania, nie ma możliwości wskazania konkretnego utworu.

Wspaniały akumulator!

Na szczęście, na deser, opowiemy wam o czasie pracy na akumulatorze. TomTom obiecuje 11 godzin pracy w trybie śledzenia aktywności, co byłoby znakomitym wynikiem. I faktycznie, obietnicy dotrzymuje. W praktyce, przy dość regularnych ćwiczeniach, ładowaliśmy Sparka 3 raz na tydzień. Fantastyczny wynik, brawo!

Czy warto?

TomTom Spark 3 w zasadzie nie zawodzi. Od strony sprzętowej trudno mu cokolwiek zarzucić, a oprogramowanie, choć na nie narzekaliśmy, w zasadzie realizuje to, czego od niego się wymaga. Mogłoby być wygodniejsze, a parowanie ze słuchawkami, miejmy nadzieję, zostanie poprawione w którejś z aktualizacji.

Kupując ten zegarek należy jednak zwrócić uwagę która wersja jest nam oferowana. Najtańsza nie ma wielu funkcji omawianych wyżej i kosztuje 579 złotych. Najdroższa to wydatek 1099 złotych. Testowaliśmy trzy odmiany zegarka, w tym jedną dzięki uprzejmości firmy TomTom i nie zauważyliśmy różnic poza tymi oczywistymi, choć warto zaznaczyć, że brak wbudowanego czytnika tętna powoduje, że czas pracy na akumulatorze znacząco się wydłuża.

1099 złotych za najdroższą wersję to, wydawać by się mogło, cena dobrze dobrana i właśnie tę wersję szczególnie polecamy. Jednak brak obsługi powiadomień z telefonu bardzo boli. Zwłaszcza, że prawie wszystkie zegarki konkurencji to oferują.

Jeżeli szczególnie zależy nam na słuchaniu muzyki podczas biegów i innych ćwiczeń, Spark 3 nie ma konkurencji. Pracuje też bardzo długo na akumulatorze, a jego pomiary są bardzo precyzyjne. Jeżeli to nam wystarczy, to z czystym sumieniem możemy wam go zarekomendować. W przeciwnym razie, warto się rozejrzeć po produktach konkurencji. Zwłaszcza, że oferta Garmina staje się coraz ciekawsza…

Dodaj komentarz 2 komentarze
Gość IP: 77.255.124.* 2017.01.09 17:24
"jest jedynym urządzeniem tego rodzaju, które może strumieniować muzykę do naszych słuchawek bez konieczności posiadania przy sobie telefonu" - Nie jedynym! Np. Samsung Gear fit 2 też ma tę funkcję.
acomp
acomp 2017.01.10 21:45
Marka dobra ale w tej cenie mamy wiele podobnych produktów
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 09.01.2017
Tagi: zegarki
Tagi producenckie: tomtom
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1484

 

 

CENEO Kup najtaniej
Fagor professional zestaw garnków 978011549 Fagor professional zestaw garnków 978011549
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LENOVO MIIX 2 (59-433564) LENOVO MIIX 2 (59-433564)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ariston FK 1041 L 20 X HA Ariston FK 1041 L 20 X HA
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bourjois Soir de Paris Woman Woda toaletowa spray 50 ml Bourjois Soir de Paris Woman Woda toaletowa spray 50 ml
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy

Galerie
zdjęcia
Serwis 1
Serwis 2