Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Notebooki

rozwiń
Strona główna Notebooki Testy TEST: Lenovo ThinkPad Mobile Projector

Uniwersalne narzędzie dla podróżujących biznesmenów (choć nie tylko).

TEST: Lenovo ThinkPad Mobile Projector

Jednym z najbardziej niezwykłych akcesoriów do notebooków jest modularna stacja dokująca Lenovo ThinkPad Stack. Moduły mogą być różne: ruter sieciowy, zewnętrzny dysk twardy, powerbank lub głośniki. Każdy element to dodatkowe udogodnienie. Tym razem uważnie przyjrzeliśmy się modułowi naszym zdaniem najciekawszemu, a zarazem najdroższemu: projektorowi ThinkPad Stack Mobile Projector.

 

ThinkPad Stack Projektor - niewielkie urządzenie o naprawdę dużych możliwościach (fot. Lenovo)
ThinkPad Stack Projektor - niewielkie urządzenie o naprawdę dużych możliwościach (fot. Lenovo)

 

Zadanie Stack Mobile Projectora jest proste: umożliwić wyświetlenie prezentacji w każdej sytuacji, podczas spotkań zorganizowanych ad hoc, w podróży albo w sytuacji kryzysowej, czyli wtedy, gdy w sali konferencyjnej, w której ma się odbyć spotkanie nie będzie projektora, będzie miał on nie takie złącza jak trzeba, będzie zepsuty albo nie da się skonfigurować.

Od razu można powiedzieć, że Stack Mobile Projector jest prawdziwym mistrzem w ratowaniu takich sytuacji. O czym piszę? Już wyjaśniam. Otóż wyobraźmy sobie, że pewien wyjątkowo pechowy biznesmen - nazwijmy go Panem B. - przychodzi na umówione spotkanie, na którym ma zaprezentować kilka ważnych slajdów dotyczących nowej usługi jego firmy. Niestety, w sali w której odbywa się spotkanie nie ma projektora… Pan B. z uśmiechem wyjmuje z teczki swój projektor ThinkPada i podłącza go do prądu. Co za pech, akurat wysiadło zasilanie! Pan B. nie traci rezonu - Stack Mobile Projector ma wbudowaną baterię, więc obejdzie się bez prądu z sieci.
Ale oto kolejny nieprzyjemny moment: Pan B. zapomniał laptopa. Żaden problem, w projektorze jest złącze USB więc można prezentację uruchomić z pendrive'a! Niestety, to pechowy dzień dla Pana B., ponieważ pendrive gdzieś zginął. Cóż, ktoś inny już by się załamał, ale nie Pan B. - jego projektor ma własną pamięć i system operacyjny Android, więc jest tak naprawdę samodzielnym urządzeniem prezentacyjnym. Może cenne slajdy są w jego pamięci masowej? Kolejny pech. Nie ma. Pan B.jednak nie poddaje się tak łatwo. Stack Mobile Projector ma przecież łącze Wi-Fi, a wbudowany Android oferuje przeglądarkę WWW, więc Pan B. bez trudu łączy się z firmowym serwerem albo swoim dyskiem chmurowym i ściąga potrzebny plik. Naprawdę trudno o lepszego asystenta zapracowanego, i powiedzmy to wprost, nieco gapowatego biznesmena.

 

Ostrość ustawia się ręcznie pierścieniem obiektywu. Na górze obudowy umieszczony został touchpad do sterowania (fot. Lenovo).
Ostrość ustawia się ręcznie pierścieniem obiektywu. Na górze obudowy umieszczony został touchpad do sterowania (fot. Lenovo).

 

Projektor Lenovo jest nie tylko nad wyraz użyteczny, ale też doskonale zaprojektowany. Jak wszystkie moduły z tej serii jest czarny, matowy i kanciasty, ale nie nudny. Wszystkie zastosowane materiały są wysokiej jakości, nie można mieć też zastrzeżeń do solidności konstrukcji czy spasowania elementów.

Projektor wyposażony jest w lampę LED i wyświetla obraz o rozdzielczości 1280x720 pikseli. Podczas zasilania z sieci maksymalna jasność obrazu wynosi 150 lumenów, a po przełączeniu na pracę z akumulatora zostaje ograniczona do 100 lumenów. Regulacja ostrości odbywa się ręcznie za pomocą obiektywu projektora.

Podczas naszych testów projektor dobrze radził sobie w niezaciemnionych pomieszczeniach, także podczas wyświetlania obrazu na takich powierzchniach jak zwykła ściana. Optymalna wielkość obrazu to ok. 30" (uzyskuje się ją z odległości około półtora metra), choć teoretycznie można otrzymać znacznie większy obraz. Jednak przy większych odległościach i przekątnych obraz staje się zbyt ciemny, a kolory - wyblakłe.
Bardzo dobrze działa funkcja automatycznej korekty geometrii obrazu, samoczynnie "prostująca" trapezoidalne zniekształcenie, wynikające z umieszczenia projektora pod kątem wobec ekranu. Szkoda, że korekta ta dotyczy tylko zniekształceń pionowych. Zmierzony czas intensywnej pracy (odtwarzanie z pamięci wewnętrznej filmu zapisanego w wymagającym dużego zaangażowania procesora kontenerze MKV) przy zasilaniu akumulatorowym i ustawieniu maksymalnej jasności to 48 minut.

Jak wspomniałem Stack Mobile Projector ma wbudowany system operacyjny. Jest to bardzo uproszczony Android 6.0 pozwalający skorzystać z przeglądarki zdjęć, odtwarzacza multimediów MX Player, i przeglądarki WWW. Umożliwia też zarządzanie plikami oraz skorzystanie z pakietu WPS Office. Za pomocą tego ostatniego można otwierać i edytować pliki MS Office. Za pomocą tej wersji systemu  nasz Pan B. nie skorzysta ze sklepu Play ani żadnego innego repozytorium aplikacji, ale za to będzie mógł zainstalować pliki APK. Dzięki temu Pan B. będzie mógł dodać do systemu projektora obsługę OneDrive lub Dropbox. Obsługa systemu odbywa się za pomocą znajdującego się na górze obudowy touchpadu z trzema przyciskami funkcyjnymi, albo za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Za pomocą tej aplikacji można również przesłać obraz bezpośrednio do projektora.

Podsumowanie:
Lenovo ThinkPad Stack Mobile Projector to kwintesencja dobrze rozumianego kompromisu: mały, jasny, długo pracujący na baterii, o odpowiednio dużej rozdzielczości, a do tego bogato wyposażony. Próba poprawy któregokolwiek parametru popsułaby zapewne pozostałe. Doskonale nadaje się dla często podróżujących handlowców, projektantów czy freelancerów. Idealne narzędzie pracy dla wszystkich osób, które chcą pokazać wyniki swojej pracy większemu gronu i bywa, że w miejscach pozbawionych odpowiedniej infrastruktury. Cena urządzenia to ok. 2600 zł.

Dodaj komentarz 2 komentarze
Gość IP: 193.121.160.* 2017.06.13 16:39
dysk chmurowy .... OMG
Gość IP: 193.22.252.* 2017.06.14 13:23
Booooże 150 lm, to jest jakaś masakra. Prezentować trzeba w ciemni fotograficznej :)
AUTOR: paweł monde
DODANO: 13.06.2017
Tagi producenckie: lenovo
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 830

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Babyliss Pro BAB3025E Babyliss Pro BAB3025E
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001) Sandały Santiam 4 Nike - czarno-czerwone (312839001)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HiFiMan HM-801 HiFiMan HM-801
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Definitive Technology W7 Definitive Technology W7
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu Łazur Obrączki ze złota LK-21z -25% masy wyrobu
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu