Wewnętrzne życie odtwarzacza

Opis działania odtwarzacza płyt CD oraz podstawowe informacje nt. sposobu zapisywania informacji na tym popularnym nosniku

Już dawno płyta CD przestała być wykorzystywana tylko do celów muzycznych. Choć zapowiadana jest kolejna generacja czytników srebrnych krążków o prędkości 16x, nie każdy jednak zna zasadę działania tego urządzenia.

Trudno już obecnie wyobrazić sobie nowoczesnego peceta nie dysponującego napędem CD-ROM. Wszystko to, co kiedyś trzeba było pracowicie upakowywać na dyskietkach, można teraz wygodnie zgromadzić na błyszczącym krążku. Swoją oszałamiającą karierę płyta CD zawdzięcza dwóm zasadniczym czynnikom: bardzo niskim kosztom produkcji oraz możliwości zapamiętania na niej ogromnych ilości cyfrowych informacji.

Uwagamamy to na chip-cd 3/97
Sterowniki do wielu napędów CD-ROM oraz dokumentacja i opis działania znajduje się na naszym CD-ROM-ie (Hardware/CD-ROM).

Spróbujmy zatem odpowiedzieć teraz na następujące pytania: w jaki sposób zapisuje się dane na kompakcie? Jak można przetwarzać te informacje? Jaka jest zasada funkcjonowania napędu CD-ROM?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.