Komputerowe DNA

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego istnienia, jednak każdy posiadacz komputera, chcąc nie chcąc, ma z nim do czynienia. BIOS komputera, bo o nim mowa, decyduje o tym, czy wszystkie komponenty peceta zgodnie ze sobą współpracują, czy też przypominają rozbrykaną wycieczkę szkolną – każdy ciągnie w inną stronę.

BIOS (Basic Input Output System) to “zaszyte” na stałe w pamięci komputera oprogramowanie, zapewniające współpracę pomiędzy poszczególnymi jego komponentami. Oprócz tego BIOS przeprowadza podczas startu komputera serię testów POST (Power On Self Test) sprawdzających funkcjonowanie systemu oraz ładuje właściwy system operacyjny. Z poziomu programu konfiguracyjnego BIOS-u, tzw. Setupu, możemy zmienić parametry pracy płyty głównej oraz urządzeń peryferyjnych. Niewłaściwe ustawienia tych parametrów w najlepszym przypadku powodują spadek wydajności systemu, mogą jednak być przyczyną niestabilnej pracy komputera, zawieszania się bądź błędów w pracy programów.

CD-R w WWW

mamy to na chip-cd 7/97

Na dołączonym do numeru CD-ROM-ie Knowhow | Konfiguracja BIOS-u zamieściliśmy najnowsze wersje BIOS-ów do płyt głównych najbardziej znanych producentów.

Niestety, kupując komputer często otrzymujemy go z BIOS-em skonfigurowanym w najbardziej “konserwatywny” sposób – co prawda bezpieczny, ale daleki od optymalnego i pełnego wykorzystania mocy maszyny. W takim przypadku optymalizacja ustawień BIOS-u może przynieść znaczny wzrost wydajności.

Więcej:bezcatnews