Palcem… po ekranie

Multimedialne mapy coraz częściej pojawiają się w salonach komputerowych i księgarniach. Dzięki bogatej zawartości informacyjnej są nabywane przez osoby interesujące się podróżami – turystów, kierowców i uczniów. Pojawienie się map na krążkach nie musi jednak oznaczać kresu atlasów w postaci książkowej.

Wydaje się, że multimedialne mapy nie są konkurencją dla wydawnictw papierowych, lecz ich ciekawym uzupełnieniem. Oba nośniki mają swoje wady i zalety. Drukowane atlasy są łatwiejsze w użyciu, gdyż łatwo i szybko przewraca się strony, duży format lepiej prezentuje szczegóły, nie ma potrzeby posiadania kosztownego sprzętu komputerowego. Z kolei wydawnictwa na CD-ROM-ach mają możliwość oddziaływania na użytkownika dodatkowo za pośrednictwem dźwięku i obrazu.

O atrakcyjności cyfrowych map przesądza fakt, że zawierają w sobie elementy encyklopedii oraz podręczników geografii, archiwa obrazów i dźwięków, a nawet małe wideoteki. Elektroniczne atlasy są w stanie nie tylko odnaleźć i pokazać państwo, lecz także szczegółowo zaprezentować jego rozwój ekonomiczny, kulturę i zabytki.

Uwagamamy to na chip-cd 3/97mamy to na chip-cd 6/97mamy to na chip-cd 7/97
Na CD-ROM-ach dołączonych do CHIP-ów można znaleźć następujące komputerowe mapy: CHIP-CD 7/97 – Microsoft Encarta 97 World Atlas i Microsoft AutoRoute Express Europe; 6/97 – Komputerowy Atlas Miejscowości Polskich; 3/97 – Route 66.

Producenci omawianych aplikacji zauważyli, że zadania komputera nie muszą ograniczać się do przeliczania współrzędnych punktów i wyświetlania grafiki. Powstała zatem seria atlasów samochodowych łączących funkcje mapy z możliwością wyszukiwania najlepszego połączenia między wybranymi miejscowościami. Są to tzw. route planners, czyli programy do planowania trasy przejazdu. Trzeci typ cyfrowych map, którymi nie będziemy zajmować się w niniejszym artykule, to multimedialne przewodniki, w których główny nacisk położono na zagadnienia turystyczne – zabytki, galerie itp., a mapy stanowią w nich jedynie dodatek.

Nie sposób oddzielić map od towarzyszących im informacji o państwach i miastach, pojęciach geograficznych i kulturowych. Niemal każdy program zawiera grafiki i nagrania dźwiękowe. Część autorów aplikacji decyduje się podać dużo objaśnień pojęć geograficznych, pozostali koncentrują się na szczegółowych opisach miast, jeszcze inni natomiast wiele miejsca poświęcają opracowaniu prezentacji multimedialnych. Potencjalny nabywca musi zatem zwrócić uwagę nie tylko na dokładność map, ale też na ilość i jakość dodatkowych informacji zawartych na krążku. Poniższy przegląd programów dostępnych na polskim rynku pomoże Czytelnikom zorientować się, jakimi cechami powinna charakteryzować się szukana przez niego aplikacja.

Więcej:bezcatnews