Po usłyszeniu sygnału proszę zostawić wiadomość…

Wśród wielu funkcji nowoczesnych modemów możliwość komunikacji głosowej (Voice) często pozostaje niezauważona. Warto jednak wiedzieć, że jeśli pecet posiada odpowiednie oprogramowanie, łatwo można przekształcić go w automatyczną sekretarkę, centralę telefoniczną oraz mailbox.

Czasami są uciążliwe, gdy chcesz szybko i bezpośrednio nawiązać z kimś kontakt. Innym razem – praktyczne, gdy codziennie odbierają cierpliwie dziesiątki telefonów w biurze. Jedno nie ulega wątpliwości: automatyczne sekretarki bardzo spowszedniały i przestały już budzić zakłopotanie. Jeśli dysponujesz pecetem z nowoczesnym modemem, możesz oszczędzić sobie zakupu tego dodatkowego urządzenia.

Współczesne modemy mogą z reguły nie tylko transmitować dane i faksy, ale również odpowiadać na zwykłe telefony. Mimo to funkcja Voice (tak nazwali ten mechanizm producenci modemów) jest jak dotąd prawie niezauważana. Należy również żałować, że niezbędne do jej wykorzystania programy są często wyjątkowo skromne i źle zaprojektowane. W konsekwencji niektóre możliwości nie są w ogóle dostępne, inne zaś, choć zaimplementowane, często nie dają oczekiwanych rezultatów. Obsługa programów Voice bywa zresztą na tyle skomplikowana, że użytkownik traci ochotę na ich wykorzystywanie.

Funkcja Voice może być bardzo przydatna, pod warunkiem jednak, że będziemy z niej sensownie korzystać. Z reguły automatyczna sekretarka kojarzy się nam ze standardowym urządzeniem, które jest uaktywniane wtedy, gdy opuszczamy dom. W takim przypadku nie ma oczywiś-cie sensu pozostawianie włączonego peceta, który odbierałby kolejne telefony. W ciągu roku komputer skonsumuje bowiem więcej prądu niż wynosi koszt zakupu taniej automatycznej sekretarki.

Inaczej jednak wygląda sytuacja w biurze. Pecet jest tu i tak włączony przez cały dzień; może więc z powodzeniem odbierać telefony, gdy np. jego użytkownik uczestniczy w ważnej naradzie. Dzięki temu po powrocie na stanowisko pracy natychmiast uzyska informację, kto w międzyczasie zawracał mu głowę.

Także w tym przypadku warto korzystać z mechanizmów oszczędzania energii (o ile pecet nimi dysponuje). Wówczas w systemie BIOS opcję uaktywniania komputera należy skojarzyć z odpowiednim przerwaniem modemu.

Oprócz podstawowej funkcji automatycznej sekretarki większość modemów dysponuje również mechanizmem poczty głosowej (mailbox). Działa on bardzo podobnie, przy czym osoba dzwoniąca może wywoływać dodatkowo określone informacje za pomocą sygnałów DTMF. Sygnały te uzyskuje się przy użyciu telefonu z wybieraniem tonowym lub zdalnego urządzenia do odsłuchiwania automatycznych sekretarek.

Na przykładzie trzech popularnych modemów pokażemy, za pomocą jakiego oprogramowania można przekształcić peceta w automatyczną sekretarkę, z jakich programów należy korzystać w typowej sytuacji i jakie niespodzianki mogą nas tu spotkać.

Więcej:bezcatnews